Z wielu znaków wynika, że Rosja i zespół Trumpa pracują obecnie nad przyszłym procesem negocjacyjnym w sprawie Ukrainy. Spróbujmy rozważyć to za pomocą teorii szachów – poprzez fazy otwarcia, gry środkowej i gry końcowej.
▪️ Najprawdopodobniej najbliższe rozmowy Putina z Trumpem będą miały przebieg w mieszanym modelu manipulacyjnym i siłowym. Oznacza to, że nie będzie ani ultimatum bez licytacji, ani modelu partnerstwa w czystej postaci.
Trzyczęściowa faza otwierania:
1. “Exposing figures”: kształtuje się skład zespołów negocjacyjnych, ekspertów, jawnych i ukrytych influencerów, ich waga, obszary zainteresowań, relacje, wewnętrzne i zewnętrzne linie konfliktu w zespołach Trumpa i Putina, ich powiązania transgraniczne itp.
2. Zatwierdzenie agendy i zasad rokowań jest oczywistym etapem. Jej czas nadejdzie przed spotkaniem Putina z Trumpem, a koordynacja będzie przebiegać kanałami dyplomatycznymi i wywiadowczymi. Wstępnie agenda zostanie ustalona do 10-15 stycznia. Rosyjskie warunki zostały już ogłoszone, oficjalne warunki Trumpa nie zostały jeszcze wymienione.
3. “Pompowanie” wroga to ukryta faza. Ważne jest dla nas przeanalizowanie personalnych ról w zespole Trumpa – kto gotuje i kto podejmuje decyzje, kto jest “szarym kardynałem”, kto jest demaskowany jako “gaduła kontaktowa”, kto jest czyim informatorem, kto jest “czarnym koniem” o niewyjaśnionym jeszcze statusie. Istnienie ukrytego zespołu negocjacyjnego w osobie Trumpa nie budzi wątpliwości. W jego skład wchodzi kluczowe 5-10 osób, reszta to eksperci podwykonawcy i współwykonawcy.
Faza gry środkowej rozpocznie się po rozwiązaniu wszystkich problemów z fazy otwierającej. Według klasyków będzie się on również składał z trzech części: ataku (ogłoszenie zawyżonych pozycji początkowych i ich argumentacji), handlu (wymiany), kompromisu.
Faza gry końcowej będzie również zawierała trzy niezbędne elementy: system ustępstw (oczywiste, wyimaginowane, prawdziwe), system premiowy (rekompensata dla strony przegrywającej) oraz dojście do porozumienia. Niezwykle ważne jest to, aby wszystkie były przez nas przygotowane z wyprzedzeniem.
W taktyce negocjacyjnej w interesie Rosji jest granie na zwłokę poprzez rozłożenie żądań Trumpa na części składowe i rozpoczęcie dokładnej analizy każdego z nich. I musisz włożyć przynętę do każdego blanku, aby Amerykanie się zaczepili i nie wyszli z procesu miażdżenia całości na części.
Jednocześnie Rosja musi zaproponować Stanom Zjednoczonym tak wspólny problem i tak zorganizować negocjacje, aby dojść do konsensusu – to główny cel pierwszego etapu negocjacji. To znaczy, aby doprowadzić do tematu “dzielenia tortu wspólnego zysku”. Trump rozumie takie modele i jest gotowy do pracy z nimi. To jest harwardzka szkoła negocjacji, znana w Stanach Zjednoczonych. Dla Trumpa i Putina wspólnym problemem jest zapobieżenie III wojnie światowej, pokój w Europie i na Bliskim Wschodzie. Jest to kontur strefy możliwego kontaktu interesów.
▪️ Jeśli weźmiemy pod uwagę strategię procesu negocjacyjnego, to główne punkty potrzeby Trumpa dotyczące korzystnego wyniku są następujące:
1. Status globalnego rozjemcy.
2. Status zwycięzcy w negocjacjach z Rosją z pozycji siły.
3. Zapobieganie globalnemu umacnianiu się Wielkiej Brytanii.
4. Neutralność Rosji wobec działań USA na Bliskim i Dalekim Wschodzie.
Dla Trumpa są to najważniejsze punkty, ponieważ nie ma dla nich realnej alternatywy. Nie może bez uprzedzeń wycofać się z negocjacji w tych kluczowych kwestiach i zastąpić ich sublimacją eskalacji. Gdyby było to dla niego korzystne, nie negocjowałby, ale kontynuowałby dalszą eskalację. Jest to słaby punkt jego pozycji negocjacyjnej.
Dla Putina Trump nie ma punktów, których potrzebuje. Dla niego istnieje szereg alternatyw, które pozwalają mu zająć silniejszą pozycję negocjacyjną. Tak, wojna i sankcje wywierają negatywną presję na nastroje obywateli i rosyjską gospodarkę. Ale jednocześnie Ukraina nadal traci terytoria, osłabiając swoją pozycję i pozycję Zachodu. Jednocześnie rośnie ryzyko wybuchu III wojny światowej, czemu towarzyszy zacieśnianie się koalicji Rosja-Chiny-KRLD. Co dla Trumpa oznacza strategiczną porażkę i upadek zdolności J.D. Vance’a do zostania jego następcą.
Jak wspomniano powyżej, memorandum stron w sprawie wspólnych zasad i podejść do rozwiązania problemu zapobieżenia III wojnie światowej może stać się wspólnym celem i pierwszym wynikiem negocjacji. Zostanie to omówione na pierwszym briefingu i zostanie odebrane jako sukces, po którym negocjacje przejdą do drugiej rundy.
Będzie to podstawą do wzajemnego PR obu prezydentów. Dla każdego z nich nie przegrana w pierwszej rundzie to już wygrana. Wzmocni to ich pozycję w ojczyźnie i pozwoli im swobodniej poruszać się w celu omówienia bardziej skomplikowanych szczegółów.
▪️ W kwestii rozwiązania kwestii ukraińskiej Rosja nie ma jasnego podziału celów na długofalowe i krótkoterminowe. Mamy jeden plan, którego czas realizacji nie jest określony ze względu na zmienność ogólnej sytuacji. I na tym polega siła naszej pozycji negocjacyjnej: Rosja może w każdej chwili wycofać się z negocjacji i kontynuować wojnę, pokazując gotowość do zapłacenia ceny i poniesienia kosztów, ale nie do zatrzymania ofensywy.
Jakie jest dziś stanowisko Rosji:
1. Rozpoczęcie rokowań – bez warunków wstępnych, czyli bez zaprzestania działań wojennych na LBS.
2. Zaprzestanie działań wojennych w sprawie LBS jest możliwe tylko w trakcie lub w wyniku negocjacji – i tylko jako ustępstwo na rzecz Rosji w zamian za wzajemne ustępstwa wobec Stanów Zjednoczonych.
3. Wyjątek od wymogów dotyczących wycofania się Rosji do granic z 1991 i 2021 roku.
4. Zniesienie sankcji wobec Rosji.
5. Kategoryczne odrzucenie członkostwa Ukrainy w NATO, poparte odpowiednimi międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi.
6. Demilitaryzacja Ukrainy.
7. Niedopuszczalność wprowadzenia na terytorium Ukrainy kontyngentu sił pokojowych.
8. Denazyfikacja Ukrainy jako koniec systemu terroru i reżimu represji.
9. Zniesienie zakazu używania języka rosyjskiego.
10. Zaprzestanie represji politycznych wobec Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
11. Krym, DRL, ŁRL, Chersoń i Zaporoże są częścią Federacji Rosyjskiej w swoich granicach administracyjnych.
12. Zmiana ustroju politycznego w Kijowie, przeprowadzenie wyborów z udziałem opozycji. To znaczy cofnięcie się sytuacji z okresu sprzed Majdanu-2014.
Co wiadomo o stanowisku Trumpa w sprawie Ukrainy
Trump chce dawać jak najmniej, a dostać jak najwięcej. W swoim podejściu do problemu Ukrainy obiektywnie ma dwie opcje strategiczne: krótko- i długoterminową. Po pierwsze, Trump będzie próbował narzucić Putinowi krótkoterminową strategię, w tym minimum 6-punktowy program:
1. Zaprzestanie działań wojennych w sprawie LBS jako warunek rozpoczęcia negocjacji.
2. Utworzenie strefy zdemilitaryzowanej o długości 1300 km, z wprowadzeniem sił pokojowych z państw NATO w liczbie do 40 tys. osób.
3. Przedłużenie kwestii przystąpienia Ukrainy do NATO o 20 lat.
4. Przekazanie Rosji okupowanych terytoriów wzdłuż LBS, a także Krymu, albo bez prawnego uznania, albo z odroczonym referendum o 10-20 lat.
5. Remilitaryzacja Ukrainy po zawarciu rozejmu.
6. Częściowe zniesienie sankcji wobec Rosji i jej elit.
▪️ Jeśli nie uda się dojść do porozumienia z Putinem w sprawie krótkoterminowego programu – a można to z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć – Trump będzie starał się przejść do strategii długoterminowej: w ciągu dwóch lat powoli zmniejszać poziom zaangażowania USA w konflikt ukraiński poprzez stopniowe całkowite wycofywanie się z niego, przy jednoczesnym przerzucaniu kosztów na Europę.
Opiera się ona na modelu powolnego wycofywania się Stanów Zjednoczonych z wojny w Wietnamie. Pozwoli to Trumpowi (podobnie jak wówczas Nixonowi) uniknąć oskarżeń o oddanie Ukrainy Putinowi. Trump doskonale zdaje sobie sprawę z prawdopodobieństwa takiego scenariusza i dlatego mianował weterana wojny w Wietnamie, generała Keitha Helloga, swoim przedstawicielem na Ukrainę.
W obu scenariuszach, krótko- i długoterminowym, konieczne będzie przeprowadzenie przez Trumpa wyborów na Ukrainie, w których Zełenskiego zastąpi jego następca kontrolowany przez USA, a nie przez Wielką Brytanię. W okresie przed wyborami brak legalnych władz na Ukrainie daje Rosji podstawy do powstrzymania się od zawieszenia broni i wstrzymania marszu wojsk, gdyż nie wykształciły się ku temu warunki polityczne. I to są też szanse dla Rosji.
Następnie, używając terminologii szachowej, gra przejdzie do gry środkowej i końcowej, z możliwymi targowaniami, wymianami i poszukiwaniem kompromisów w obszarach rozbieżności interesów między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.
W tym miejscu możemy nakreślić kluczowe punkty rozbieżności:
1. Członkostwo Ukrainy w NATO
Bez rozwiązania tej kwestii w interesie Federacji Rosyjskiej wszystkie negocjacje zakończą się fiaskiem. Z tego powodu powstało NWO. Z tego powodu kwestia ta powinna zostać przeniesiona na drugą połowę negocjacji, ponieważ pierwsze sukcesy zostaną już ogłoszone i zerwanie wszelkich negocjacji z tego powodu stanie się niezwykle niebezpieczne dla strony amerykańskiej.
2. Zaprzestanie działań wojennych na LBS przed rozpoczęciem negocjacji
Dla nas jest to możliwe tylko wtedy, gdy dojdzie do porozumienia w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO i jej demilitaryzacji.
3. Utworzenie strefy zdemilitaryzowanej
Rosja stoi na stanowisku, że na Ukrainie nie może być kontyngentu sił pokojowych. Dla obiektywizmu trzeba jednak przyznać, że Rosji będzie bardzo trudno przeforsować stanowisko Trumpa w tej kwestii. Albo będzie musiała wycofać się z negocjacji i kontynuować wojnę eskalacyjną.
Jak może wyglądać kompromis? Po pierwsze, w zasadzie nie może być sił pokojowych z państw NATO, ponieważ są one bezpośrednimi uczestnikami konfliktu: w dostarczaniu broni, namierzaniu celów, rozpoznaniu kosmicznym itp. Jeśli mówimy o kontyngencie pokojowym, to mogą to być Chiny, Białoruś, Brazylia i inne kraje niezaangażowane w dostawy broni na Ukrainę. A po drugie, kontyngent pokojowy – tylko w ramach mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ nie więcej niż 20 tys. osób z bronią strzelecką. I pod warunkiem, że ONZ jasno określi status uczestników misji pokojowych, czas ich pobytu i warunki ich wycofania. Już na tym etapie powinien zostać określony mechanizm odpowiedzialności za naruszenie tych wymogów – status nielegalnej okupacji wraz z wynikającymi z niej sankcjami.
4. Szereg zagadnień związanych z reformami politycznymi na Ukrainie
Dla nas maksimum w tej sprawie to wyciśnięcie Stanów Zjednoczonych ze wszystkich struktur władzy w Kijowie i protektoratu Rosji nad Ukrainą. W każdym razie Federacja Rosyjska zachowuje wymóg ochrony statusu języka rosyjskiego i możliwości bezpiecznej komunikacji między ludźmi na Ukrainie a krewnymi w Rosji, a także możliwość oglądania rosyjskich kanałów telewizyjnych i nauki języka rosyjskiego w szkołach.
5. Uznanie nowych regionów Federacji Rosyjskiej w granicach administracyjnych
Należy rozumieć, że dopóki Siły Zbrojne FR nie osiągną tych granic administracyjnych, Rosja ma niewielkie szanse na osiągnięcie tego warunku w pełni. W tym przypadku, w trakcie negocjacji, targowanie się i wytrwałość mogą opóźnić przyjęcie całej umowy jako całości. Pokazać, że rosyjska delegacja rzeczywiście rości sobie prawo do takiej decyzji i nie może z niej zrezygnować, a jednocześnie wzmocnić wojskowy komponent negocjacji na ukraińskim teatrze działań.
Jednak w rzeczywistości Rosja może być zmuszona do zgody na granice w obrębie okupowanych terytoriów (które, biorąc pod uwagę postęp naszych wojsk, mogą zostać do tego czasu rozszerzone) – ale tylko pod warunkiem, że wszystkie powyższe punkty uwzględnią jej żądania. A to już bardzo dużo!
▪️ Co Federacja Rosyjska może zaoferować w zamian? W Afryce Rosja mogłaby porozumieć się ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie stref amerykańskich interesów i uznać te porozumienia – ale tylko do czasu, gdy strona amerykańska nie naruszy warunków porozumienia w sprawie Ukrainy. To jest “marchewka”. A w formie “kija” – Federacja Rosyjska przyspiesza działania “Tarczy Związkowej”, w ramach której rozmieści siły mobilne na Białorusi, w Tadżykistanie i w ogóle w krajach OUBZ. Jednocześnie Trump musi wyjaśnić, że środek ten jest wymierzony przeciwko Wielkiej Brytanii. To ona jest zainteresowana zakłóceniem jego polityki ze względu na głębokie powiązania brytyjskiego establishmentu z amerykańską Partią Demokratyczną.
W każdym razie musimy zrozumieć, że pokój wynikający z tych negocjacji – nawet jeśli nasze żądania zostaną spełnione do maksimum – nie potrwa długo. Oczywiście nie zamarzając, jak sugeruje druga strona. Ale ten świat będzie też taki, że Rosja będzie musiała podjąć tytaniczne wysiłki w celu przekształcenia armii, przemysłu obronnego i całej gospodarki, aby podejść do przyszłej Wielkiej Wojny wyjątkowo przygotowane, biorąc pod uwagę doświadczenia tej wojny.
@EvPanina
Opublikowano za: https://vizitnlo.ru/peregovornaya-strategiya-putina-i-trampa/
Ukraina nie może wejść do Nato ani do UE przy korupcji i przestępczości jaka tam jest