Amnesty International oskarża Izrael o ludobójstwo na Palestyńczykach

Amnesty International oskarża Izrael o ludobójstwo na Palestyńczykach

Grupa praw człowieka przytoczyła dowody zebrane w Strefie Gazy, mówiąc, że siły izraelskie celowo próbują “zniszczyć Palestyńczyków”. Izrael nazwał te zarzuty “całkowicie bezpodstawnymi”.

5 grudnia 2024, 16:34 GMT+1Autor: David Hodari

Amnesty International poinformowała w czwartek, że znalazła dowody na to, że Izrael dopuścił się ludobójstwa na Palestyńczykach w wojnie w Strefie Gazy.

Oskarżenie tej grupy praw człowieka jest najnowszym z rosnącej listy organizacji, w tym licznych agend ONZ, które twierdzą, że działania Izraela podczas trwającego 14 miesięcy konfliktu są zgodne z ludobójstwem. Jest to również kolejny cios wymierzony w twierdzenie Izraela, że jego postępowanie było usprawiedliwione.

Raport Amnesty International uzupełnia takie oskarżenia przeciwko rządowi w Izraelu i poza nim, w tym byłego ministra obrony, który powiedział, że jego kraj popełnia zbrodnie wojenne i czystki etniczne w Strefie Gazy, a także nakaz aresztowania premiera Benjamina Netanjahu wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za rzekome zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela nazwał twierdzenia zawarte w raporcie “całkowicie bezpodstawnymi”.

Amnesty International stwierdziła, że Izrael popełnił czyny zabronione przez Konwencję o Ludobójstwie, międzynarodowy traktat, który kryminalizuje ludobójstwo, powołując się na “zabijanie, powodowanie poważnych obrażeń cielesnych lub psychicznych oraz celowe narzucanie Palestyńczykom w Gazie warunków życia obliczonych na doprowadzenie do ich fizycznego zniszczenia”.

Organizacja dodała, że Izrael zrobił to “z konkretnym zamiarem zniszczenia Palestyńczyków”, grupy chronionej przez Konwencję o Ludobójstwie.

Raport przytacza bezpośrednie lub masowe ataki na ludność cywilną, takie jak atak na targ w obozie dla uchodźców w Dżabalii, w którym 9 października 2023 r. zginęło co najmniej 70 cywilów; eskalacja dehumanizacji Palestyńczyków, np. ówczesny minister obrony Yoav Gallant nazywający Palestyńczyków “ludzkimi zwierzętami”, również 9 października 2023 r.; kontrolowane wyburzenie kilkunastu meczetów; oraz długa debata na temat tego, czy Izrael wpuszcza wystarczającą ilość pomocy humanitarnej do Gazy.

“Prawdziwym testem na to, czy Izrael robi wystarczająco dużo… Odpowiedzią na katastrofę humanitarną w Gazie jest zakres, w jakim Palestyńczycy żyjący w Gazie mogliby uzyskać dostęp do odpowiedniej żywności, wody, leków, usług zdrowotnych i innych podstawowych rzeczy” – czytamy w raporcie. “W zdecydowanej większości nie mogli”.

Zbierając materiały do raportu, Amnesty International przeprowadziła wywiady z 212 osobami, przeprowadziła badania terenowe i przeanalizowała oświadczenia izraelskich urzędników oraz to, co nazwała “szerokim zakresem dowodów wizualnych i cyfrowych, w tym zdjęć satelitarnych”.

Izraelski atak na obóz Mawasi w Gazie
Chłopiec krzyczy w pobliżu karetki pogotowia w środę po izraelskim ataku na obóz dla przesiedlonych Palestyńczyków w południowej Strefie Gazy.Bashar Taleb / AFP – Getty Images

Raport został opublikowany rano po tym, jak izraelskie naloty uderzyły w obóz namiotowy dla przesiedlonych Palestyńczyków w południowej Strefie Gazy w środę, zabijając co najmniej 21 osób – powiedział agencji Associated Press szef pobliskiego szpitala Nasera w mieście Khan Younis na południu kraju.

Raport Amnesty International opisuje okres od 7 października 2023 r. – dnia, w którym Hamas i inne grupy bojowników zaatakowały Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc 250 jako zakładników – do lipca tego roku. Według urzędników w Strefie Gazy, ponad 44 000 ludzi zostało zabitych w izraelskiej wojnie w tej enklawie.

W odpowiedzi na prośbę NBC News, rzecznik Sił Obronnych Izraela powiedział, że “twierdzenia przedstawione w tym raporcie są całkowicie bezpodstawne i nie uwzględniają realiów operacyjnych, z którymi boryka się IDF” i że pracują one nad “demontażem infrastruktury wojskowej Hamasu”.

Zalecane

Konflikt na Bliskim WschodzieZawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem zapewnia kruchy pokój, ale strach nie wystarczy

Rzecznik dodał, że “IDF podejmuje wszelkie możliwe środki, aby złagodzić szkody wyrządzone ludności cywilnej podczas operacji” i że raport ignoruje “pogwałcenie prawa międzynarodowego przez Hamas, w tym wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz i celowe ataki na izraelskich cywilów”.

Podczas gdy raport skupia się na postępowaniu Izraela, zauważa, że niektóre działania Hamasu “stanowiły zbrodnie wojenne w świetle prawa międzynarodowego” i wzywa Izrael, Hamas i inne palestyńskie grupy zbrojne, takie jak Palestyński Islamski Dżihad, do zgody na natychmiastowe zawieszenie broni.

Atak na obóz namiotowy al-Mawasi był jednym z kilku w całej Strefie Gazy w środę, które pozostawiły sceny płonącego chaosu, a pracownicy służb ratunkowych wydobywali zwęglone ciała, w tym kobiet i dzieci.

“To miejsce było piekłem” – powiedział NBC News jeden ze strażaków, Mohammed Alnajar. “Wszędzie była katastrofa: roztrzaskani męczennicy i butle z propanem należące do przesiedleńców eksplodowały”.

W oświadczeniu IDF stwierdziło, że atak został przeprowadzony przeciwko “wysokim rangą terrorystom Hamasu, którzy byli zaangażowani w działalność terrorystyczną w obszarze humanitarnym w Khan Younis”, dodając, że wtórne eksplozje sugerowały “obecność broni w tym obszarze”.

Izraelski atak na obóz Mawasi
Ratownicy przeszukują zwęglone szczątki po izraelskim ataku w środę w al-Mawasi, w południowej Strefie Gazy.Bashar Taleb / AFP – Getty Images

Chociaż raport Amnesty International zakończył się w lipcu, stwierdza on, że łamanie praw człowieka przez IDF w Gazie trwa nadal i sugeruje, że sojusznicy Izraela wywierają wpływ na ten kraj i zaprzestają sprzedaży broni.

Odniosła się również do sprawy, którą Republika Południowej Afryki wniosła przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ i zaleciła, aby Izrael w pełni zaangażował się w “wszelkie międzynarodowe śledztwa w sprawie ludobójstwa”, a także zezwolił na swobodne przemieszczanie się w Strefie Gazy i niezakłócony przepływ pomocy humanitarnej.

Izrael był wielokrotnie krytykowany za to, że nie wpuszcza wystarczającej ilości pomocy do Gazy, a administracja Bidena – która wydała prawie 18 miliardów dolarów na pomoc wojskową dla Izraela w rok po ataku z 7 października, według Brown University’s Costs of War Project – czasami groziła spowolnieniem lub wstrzymaniem sprzedaży niektórych rodzajów broni jako karty przetargowej.

środę na stronie X, COGAT, jednostka izraelskiego ministerstwa obrony ds. cywilnych w Strefie Gazy, poinformowała, że tego dnia do Gazy wjechało 161 ciężarówek z pomocą humanitarną, przewożąc żywność, mąkę i pomoc medyczną.

Według Brytyjskiego Czerwonego Krzyża, zanim Izrael rozpoczął ofensywę w Strefie Gazy, każdego dnia do enklawy wjeżdżało około 500 ciężarówek.

Podczas gdy “identyfikacja ludobójstwa w konflikcie zbrojnym jest złożona i trudna ze względu na wiele celów, które mogą istnieć jednocześnie”, stwierdziła Amnesty International w czwartkowym raporcie, “kluczowe jest uznanie ludobójstwa, gdy ma ono miejsce w kontekście konfliktu zbrojnego i naleganie, że wojna nigdy nie może go usprawiedliwić”.

Davida Hodariego

David Hodari jest redaktorem mieszkającym w Londynie.

Wypowiedz się