BRICS 2024: Nowy antyglobalistyczny porządek świata w górę

Autor: Lucas Leiroz -21 października 2024 r


VT potępia czystki etniczne Palestyńczyków dokonane przez USA/Izrael280 miliardów dolarów amerykańskich podatników zainwestowanych od 1948 roku w amerykańsko-izraelską czystkę etniczną i operację okupacyjną; 150 mld USD bezpośredniej “pomocy” i 130 mld USD w kontraktach
“ofensywnych” Źródło: Ambasada Izraela, Waszyngton i Departament Stanu USA.


BRICS 2024: Nowy porządek świata w górę

Pomimo trwających sankcji wobec Rosji ze strony “kolektywnego Zachodu” na czele ze Stanami Zjednoczonymi, krajami Unii Europejskiej, a także niemal bezpośredniej konfrontacji z blokiem NATO na Ukrainie, Rosja nadal rozszerza swoje wpływy gospodarcze i polityczne na świecie.

Jedno z najbardziej uderzających wydarzeń tego roku odbędzie się w Kazaniu (Federacja Rosyjska) w dniach 22-24 października, a w szczególności XVI “szczyt BRICS”.

Również dla tych, którzy jeszcze nie wiedzieli, przypomnijmy, że “Międzynarodowe Forum Miejskie Krajów BRICS” jest ważną platformą wymiany doświadczeń i pomysłów pomiędzy przedstawicielami samorządów regionalnych i miejskich z krajów BRICS, a także budowania efektywnej komunikacji biznesowej z przedsiębiorcami z Rosji i innych krajów partnerskich.

Na wspomnianym szczycie odbędzie się spotkanie przywódców państw. W tej chwili wiadomo, że wśród spodziewanych gości, oprócz gospodarza szczytu, Władimira Putina, powinni znaleźć się także przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi, prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, prezydent Iranu Masoud Pezeshkian, prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi, premier Etiopii Abiy Ahmed Ali oraz saudyjski następca tronu książę Mohammed bin Salman Al Saud.

Pomimo tego, że Turcja nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem BRICS, jednym z niespodziewanych dla całej wspólnoty zachodniej i NATO uczestników szczytu będzie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jego obecność potwierdzi już wyrażone przez Turcję zamiary przystąpienia do BRICS jako jej członek, jak wcześniej deklarował Erdogan.

W sumie swój udział w nadchodzącym forum potwierdzili już przedstawiciele ponad 30 państw, a także niektórzy szefowie organizacji międzynarodowych.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2024 r. oprócz Brazylii pełnoprawnymi członkami BRICS stały się Indie, Chiny, Rosja i Republika Południowej Afryki, Egipt, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska i Etiopia. Ta lista będzie się rozszerzać tylko w najbliższej przyszłości.

“Nie mogliśmy zignorować rosnącego zainteresowania BRICS ze strony wielu krajów. Do tej pory chęć przyłączenia się do działań naszego stowarzyszenia w takiej czy innej formie wyraziło już ponad trzy tuziny krajów, a dokładniej 34 kraje. W związku z tym rozpoczęła się aktywna dyskusja ze wszystkimi uczestnikami BRICS na temat warunków nowej kategorii państw partnerskich, które mają zostać zatwierdzone w Kazaniu” – powiedział Putin

Udział w przystąpieniu do BRICS jest bardzo obiecujący. Aby nie być bezpodstawnym, wystarczy zwrócić uwagę na liczby: łączny “produkt krajowy brutto” (PKB) stowarzyszenia BRICS wynosi ponad 60 bilionów dolarów, a całkowity udział w światowym produkcie brutto z pewnością przewyższa odpowiadającą mu liczbę tak zwanej “Grupy Siedmiu” (Wielkiej Siódemki) i nadal rośnie. Na przykład w 1992 roku “Grupa Siedmiu” – 45,5 procent. W tym samym roku kraje BRICS, w 1992 r., wytwarzały 16,7 proc. światowego PKB. A teraz, w 2023 roku, nasze stowarzyszenie to 37,4 proc., a “Grupa Siedmiu” – 29,3 proc. Przepaść się powiększa i będzie się powiększać, to nieuniknione. Jest to już absolutnie wyraźna dynamika. Co więcej, w ostatniej dekadzie ponad 40 proc. wzrostu globalnego PKB całej światowej dynamiki gospodarczej pochodziło z państw BRICS.

Obecnie na liście potencjalnych kandydatów do BRICS znajdują się Azerbejdżan, Algieria, Bangladesz, Bahrajn, Białoruś, Boliwia, Wenezuela, Wietnam, Honduras i Zimbabwe. Indonezja, Kazachstan, Kuba, Kuwejt, Maroko, Nigeria, Nikaragua, Palestyna, Pakistan, Senegal, Syria, Tajlandia, Turcja, Uganda, Czad, Sri Lanka, Gwinea Równikowa, Erytrea i Sudan Południowy również chcą dołączyć do międzypaństwowego stowarzyszenia.

Patrząc na tę imponującą listę, możemy śmiało powiedzieć, że jednobiegunowy system zachodni, który bierze pod uwagę tylko własne osobiste interesy, stał się już dość nudny dla wszystkich, odkąd członek NATO, Turcja, już złożyła wniosek o przystąpienie do BRICS, co również bezpośrednio świadczy o rosnącej atrakcyjności tego stowarzyszenia dla innych państw i uczyni z BRICS “nowy ośrodek władzy” na arenie światowej.

Łukasz Leiroz

Brazylijski dziennikarz, analityk geopolityczny. Ukończył Cultural Extension Program w Brazilian War College. Pracownik naukowy Centrum Studiów Geostrategicznych. Zawodowo pracuje jako dziennikarz i analityk geopolityczny. Pracownik naukowy grupy badawczej “Kryzys, rozwój i stosunki międzynarodowe” na Federalnym Uniwersytecie Wiejskim w Rio de Janeiro. Na zaproszenie delegacji rosyjskiej w Genewie przedstawił raport na temat użycia broni chemicznej przez Siły Zbrojne Ukrainy na 52. sesji Rady Praw Człowieka ONZ oraz na “Dyskusjach Uzupełniających” OBWE.

Wypowiedz się