Andrzej Korybko
USA nagradzają w ten sposób Polskę za wymianę rządu konserwatywno-nacjonalistycznego na liberalno-globalistyczny, a następnie całkowite podporządkowanie się Niemcom.
Polska i Ukraina podpisały w poniedziałek od dawna negocjowany pakt o „gwarancji bezpieczeństwa” podczas niespodziewanej wizyty Zełenskiego w Warszawie przed szczytem NATO w Waszyngtonie. Cały tekst można obejrzeć tutaj ; duża część dotyczy zwykłej współpracy wojskowej, którą Ukraina zawarła już z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi . Istnieją jednak również unikalne szczegóły dotyczące bezpieczeństwa, a także liczne aspekty społeczno-ekonomiczne i polityczne. Oto kluczowe punkty tego paktu składającego się z około 9 000 słów, w kolejności rosnącej według ważności, a które większość ludzi może przeoczyć:
—
* Istnieje bardzo emocjonalne tło społeczno-kulturowe, historyczne i polityczne
W preambule stwierdza się, że „potwierdzają swoje wspólne dziedzictwo historyczne i uznają wzajemne powiązania obu kultur, języków i tradycji politycznych swoich narodów”, co różni się od stosunków Ukrainy z innymi członkami NATO, z którymi ma już „gwarancje bezpieczeństwa” podpisany. Podtekstem jest to, że łączy ich szczególna relacja, sugerująca, że Polska zajmuje we wszystkich sprawach ukraińskich bardziej uprzywilejowaną od innych pozycję ze względu na swój wcześniejszy status „wielkiego brata” kraju.
* Nowe wytyczne programowe dotyczące podręczników mają na celu promowanie pojednania
Strony zgodziły się „opracować wspólne narzędzia badań historycznych oraz założenia programowe dla podręczników szkolnych dotyczące historii stosunków między obydwoma państwami i narodami, opierając się zwłaszcza na polsko-ukraińskim braterstwie broni w wojnie z Rosją bolszewicką w 1920 r. .” Wyrazili także chęć „dążenia do pojednania, przy wsparciu ośrodków badawczych, w kwestiach spornych wynikających z trudnej historii obu państw”, co mogłoby doprowadzić do wybielenia historii.
* Polska będzie prowadzić wojnę informacyjną przeciwko Rosji w porozumieniu z Ukrainą
Pakt stanowi, że Polska będzie „promować wysiłki i inicjatywy UE, NATO oraz innych wielostronnych wysiłków i inicjatyw mających na celu skuteczniejsze dotarcie do kluczowych odbiorców w Europie i poza nią z faktami dotyczącymi [ konfliktu na Ukrainie z perspektywy Kijowa]”. Jest to zgodne z celem nowo utworzonej w zeszłym miesiącu warszawskiej „ Grupy Komunikacyjnej Ukrainy ”. Efektem końcowym jest to, że komunikacja międzynarodowa Ukrainy jest w coraz większym stopniu wspierana przez Polskę, a zatem od niej uzależniona.
* Polska będzie pełnić rolę „wielkiego brata” Ukrainy na wszystkich forach międzynarodowych
Polskie wsparcie informacyjne dla Ukrainy obejmie także Polskę reprezentującą interesy kraju przed organami międzynarodowymi, takimi jak NATO, G7, ONZ, OBWE, Rada Europy, OECD, Bank Światowy, MFW, europejskie instytucje finansowe, a nawet wspierany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Pozwalając Polsce pełnić rolę swojego „wielkiego brata”, Ukraina milcząco akceptuje jej status „młodszego brata” i jasną hierarchię, którą ten pakt de facto gwarantuje w jej stosunkach.
* Polska będzie przewodzić procesowi reform integracji euroatlantyckiej Ukrainy
Obserwację tę potwierdza pakt, który stanowi, że Polska będzie przewodzić procesowi integracji euroatlantyckiej Ukrainy, w tym rozstrzyganiu sporów rolnych, aby ułatwić członkostwo Ukrainy w UE i NATO. Ponadto „Polska jest gotowa wysłać ekspertów technicznych do ukraińskiej administracji”, co, jeśli Kijów się zgodzi, skonsolidowałoby polskie wpływy w rządzie i zasadniczo uczyniłoby Ukrainę polskim państwem-klientem.
* Ich złożona współzależność gospodarcza będzie się w dalszym ciągu nasilać
W tym kontekście Polska i Ukraina zobowiązały się do wzajemnego ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej w swoich krajach, co, jak się oczekuje, doprowadzi do znacznego rozszerzenia stosunków handlowych i inwestycyjnych, wciągając oba kraje w jeszcze głębsze relacje oparte na złożonej współzależności gospodarczej niż zanim. Biorąc pod uwagę asymetrię sił pomiędzy obydwoma krajami, mogłoby to z łatwością działać na korzyść Polski poprzez machinacje polskich „ekspertów technicznych” osadzonych w ukraińskiej administracji.
* Polska mogłaby wykorzystać większą łączność fizyczną dla swojej hegemonicznej przewagi
Bazując na dwóch poprzednich punktach, rozbudowa połączeń drogowych, kolejowych, energetycznych i lotniczych pomiędzy obydwoma krajami, w połączeniu z faktem, że Ukraina nie przystąpi do UE w dającej się przewidzieć przyszłości, doprowadzi do sytuacji, w której Polska będzie mogła wykorzystać swój status strażnika wobec Ukrainy i Zachodu, co zapewni mu hegemoniczną przewagę. Uprzywilejowany dostęp Polski do ukraińskich zasobów (surowców i siły roboczej) oraz możliwości biznesowych (broni i odbudowy) mógłby nawet sprzyjać ponownemu wyłonieniu się Polski jako wiodącej potęgi europejskiej kosztem Ukrainy.
* Polska pozostanie zachodnim centrum wojskowo-logistycznym dla Ukrainy
Zaangażowanie Polski w kontynuację działalności Polskiego Centrum Logistycznego (POLLOGHUB) w Rzeszowie pokazuje, że obie strony mają pewność, że protestujący nie będą narzucać dalszego długoterminowego zamykania granic. Obserwacja ta świadczy o odnowieniu wzajemnego zaufania i chęci rozwiązania wcześniejszego sporu agrarnego, o którym mowa była już wcześniej w niniejszej analizie. Rzecz w tym, że pomoc wojskowo-logistyczna Zachodu dla Ukrainy w dalszym ciągu będzie uzależniona od Polski i nie zostanie, jak sądzą niektórzy, rozszerzona na Rumunię.
* Polska będzie w dalszym ciągu konserwować i naprawiać ukraiński sprzęt wojskowy
Chociaż fakt, że Polska konserwuje i naprawia ukraiński sprzęt wojskowy, jest znany od dawna, należy zauważyć, że kraj zobowiązuje się to kontynuować, ponieważ oznacza to, że Polska będzie przez czas nieokreślony pełnić funkcję warsztatu naprawczego Ukrainy, co jest chronione przez USA tarcza nuklearna. Ta okoliczność pozwoli Ukrainie kontynuować walkę tak długo, jak chce, być może, że tak powiem, do ostatniego Ukraińca i gwarantuje, że bez przełomu konflikt będzie daleki od zakończenia.
* Polska pozostanie punktem zbieżności współpracy NATO i Ukrainy
Współpraca pomiędzy NATO a Ukrainą, która tak rozgniewała Rosję, że była to jedna z przyczyn jej specjalnej operacji , jest kontynuowana w Polsce za pośrednictwem Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczu. Ta pierwsza tego typu wspólna instytucja , powołana na początku tego roku, stanowi świadectwo roli Polski jako bramy Zachodu na Ukrainę, która zapewni, że stosunki polsko-rosyjskie pozostaną napięte w przypadku braku znaczącego pojednania, dopóki ten stan będzie się utrzymywał.
* Polski i ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy są o krok od połączenia
Choć nie jest to wyjaśnione bezpośrednio, czytanie między wierszami sugeruje, że polski i ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy (MIK) są o krok od fuzji po tym, jak Polska zobowiązała się do włączenia ukraińskich firm do swoich łańcuchów dostaw, a Ukraina zobowiązała się do włączenia polskich firmy w swoich zakupach. Ponadto część polskich firm MIK planuje ulokować swoją produkcję na Ukrainie, co mogłoby stanowić pretekst do konwencjonalnej interwencji wojskowej w przypadku zniszczenia tych obiektów przez Rosję.
* Wspomina się o wzajemnym bezpieczeństwie, ale nie obiecuje się żadnych oddziałów polskich
W odróżnieniu od poprzednich paktów Ukrainy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, najnowszy pakt z Polską wyraźnie mówi o „wzmocnieniu wzajemnego bezpieczeństwa i komplementarności procesów rozwoju wojskowego”. Choć Polska nie zobowiązuje się do wysłania wojsk na Ukrainę, czego nie zrobiła ani Wielka Brytania, ani Stany Zjednoczone, to niezwykłe sformułowanie wzmacnia pogląd, że oba kraje łączy szczególne i uprzywilejowane partnerstwo. Oznacza to również, że w pewnych okolicznościach w przyszłości na tej podstawie można by faktycznie rozmieścić wojska.
* Potwierdzono trójstronną polsko-litewsko-ukraińską współpracę wojskową
Pakt stanowi, że szkolenie wojsk ukraińskich w Polsce i inne formy wsparcia wojskowego dla Kijowa będą kontynuowane za pośrednictwem trójstronnej Brygady Polsko-Litewskiej-Ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG). Ta mało znana rama symbolizuje współczesne odrodzenie militarne dawnej Rzeczypospolitej. Ich istnienie pokazuje także, że Ukraina uważa się za część tej cywilizacji, a nie za część Rosji i ta brygada mogłaby pełnić rolę grotu włóczni, gdyby Polska interweniowała tam w sposób konwencjonalny.
* Polska utworzy „Legion Ukraiński” i będzie zachęcać uchodźców do powrotu do walki
Opisane powyżej ramy zostaną uzupełnione udziałem ukraińskich uchodźców w Polsce i w innych częściach Europy w procesach szkoleniowych pod przewodnictwem Polski, zaś Warszawa będzie zachęcać innych do powrotu do ojczyzny i służby w jej siłach zbrojnych na prośbę Kijowa. Niektóre kraje UE mogą odesłać ukraińskich uchodźców z powrotem do Polski, jeśli najpierw nie złożą tam wniosku o status uchodźcy, po czym albo będą zmuszeni wstąpić do „Legionu Ukraińskiego”, albo natychmiast wrócić do domu, aby walczyć bez polskiego przeszkolenia.
* Polska oficjalnie rozważa przechwycenie rosyjskich rakiet
Choć w kwietniu ubiegłego roku zauważono, że „ byłoby zaskakujące, gdyby polskie systemy Patriot zostały wykorzystane do ochrony zachodniej Ukrainy ”, zwłaszcza że sprzeciwiała się temu oś anglo-amerykańska, Polska oficjalnie rozważa taki scenariusz, czego dowodzi zawarty pakt. Zastrzeżenie polega jednak na tym, że muszą „przestrzegać niezbędnych procedur uzgodnionych przez zaangażowane państwa i organizacje”, pozostawiając decyzję NATO (a zatem przywódcom Osi anglo-amerykańskiej), którzy nadal mogą się z tym nie zgodzić.
—
Jak widać, polsko-ukraiński pakt bezpieczeństwa stawia Ukrainę na drodze do stania się polskim państwem-klientem, czego efektem jest wynagradzanie przez USA Polski za wymianę rządu konserwatywno-nacjonalistycznego na liberalno-globalistyczny, a następnie kompleksowe przyłączenie się do Niemiec podporządkowany . Wyłaniający się podział pracy zakłada, że Niemcy budują „ Twierdzę Europa ”, Polska przewodzi „ Projekcie Ukraina ”, a Stany Zjednoczone przewodzą „ od tyłu ” , nadzorując oba i wspierając je w razie potrzeby.
Wypowiedz się
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.