9 December 2023|Przez Mateusz Pławski
Fundacja Dom Pokoju ma organizować w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu seminarium poświęcone “leczeniu traumy wołyńskiej”.
Seminarium pt. “Czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe? Leczenie traumy wołyńskiej” miało odbyć się 15 grudnia br. we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia. Organizator wydarzenia to Fundacja Dom Pokoju. Informacja o planowanym seminarium wywołała oburzenie w sieci. Pod wpływem krytyki prelekcja została odwołana. Organizatorzy deklarują, że odbędzie się w innym terminie.
Przeczytaj: Sierakowski na ukraińskim portalu relatywizuje ludobójstwo na Wołyniu. Wiceszef MSZ reaguje
5 grudnia organizatorzy poinformowali o zmianie terminu wydarzenia. Póki co nie wskazano, kiedy się odbędzie. “Ze względu na bardzo silne emocje, które wywołał temat wydarzenia, w gronie organizatorów i zaproszonych panelistów, podjęliśmy decyzję o zmianie termin i formuły seminarium ‘Czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe? Leczenie traumy wołyńskiej’ zaplanowanego na 15.12” – podali w komunikacie.
Aktualnie na stronie fundacji Dom Pokoju nie ma dokładnego opisu planowanego wydarzenia ani dokładnych informacji, jacy paneliści mieli wystąpić. Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć alarmowało w tym tygodniu, że wśród planowanych prelegentów znajdowali się Ukraińcy, za to brakowało świadków ludobójstwa, Kresowian i zasłużonych badaczy tej tematyki.
Zobacz także: Onet publikuje tekst Isajewa o Wołyniu w przeddzień rocznicy Krwawej Niedzieli
W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków.
Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN – B) oraz podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Współdziałała z nimi także część ludności ukraińskiej, która uczestniczyła zarówno w mordach na swoich polskich sąsiadach, jak i w rabowaniu ich dobytku. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. Ukrywając za tym określeniem zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.
Pierwszy masowy mord na Wołyniu miał miejsce 9 lutego 1943 roku. Doszło do niego we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim. UPA, podając się początkowo za sowieckich partyzantów, zamordowała 173 Polaków.
Nasilenie zbrodni miało związek m.in. z porzuceniem w marcu i kwietniu 1943 roku przez policjantów ukraińskich służby na rzecz Niemiec. Wstąpili oni następnie w szeregi UPA. Wielu z nich brało wcześniej udział w mordowaniu Żydów. Do jednej z największych zbrodni UPA sprzed lipca 1943 roku doszło w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. Spalono wtedy osadę Janowa Dolina. Około 600 Polaków zostało zamordowanych.
W lipcu 1943 roku nastąpiło nasilenie zbrodni. Zamordowano wtedy około 10 – 11 tysięcy Polaków. UPA dokonała w dniach 11 i 12 lipca skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Mordercy specjalnie wybrali niedzielę, kiedy Polacy udawali się do kościołów na Msze Święte. Ukraińscy nacjonaliści wkraczali do kościołów, mordując ludność cywilną i duchownych. Doszło do tego m.in. w Kisielinie, a także w Porycku. Na Wołyniu spalono lub zburzono około 50 kościołów katolickich. Zbrodnie trwały również w kolejnych dniach i później.
dompokoju.org / Kresy.pl
Opublikowano za: https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-beda-uczyc-polakow-jak-przepracowac-traume-wolynska/
Wypowiedz się
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.