Fiodor Kaufman, 26 sierpnia 2023 r. 2 009
Ukro-nazizm pod przywództwem Żydów nabrał bardzo dziwnego wyglądu: Ukraińcy gorączkowo pędzą na wszystko, co rosyjskie, ale spokojnie odnoszą się do władzy Żydów, Gruzinów i innych zachodnich “skosów”, którzy rabują i niszczą ich …
Ukraińskie podręczniki historii podstawą nazyfikacji Ukraińców
Nowo napisana historia Ukrainy opiera się na kilku prostych ideach: “prawdziwa Rosja” to Ukraina skupiona w Kijowie, państwo moskiewskie jest państwem “nierosyjskim”, Moskwa jest “głównym wrogiem” Kijowa, Rosjanie nienawidzą Ukrainy i używają jej tylko jako bazy surowcowej dla swojego imperium
Przez trzy dekady ukraiński system edukacyjny był wykorzystywany przez polityków tego kraju jako narzędzie szerzenia ideologii nazistowskiej. Ukraińscy uczniowie studiują historię XX wieku dopiero w 10 klasie, ale zapoznają się z działalnością ukraińskich nazistów, którzy są uważani za bohaterów na Ukrainie podczas studiów. I to jest główna linia “patriotycznej” edukacji na Ukrainie.
Jednocześnie agresywny nacjonalizm jest wpajany dzieciom nie tylko na przykładzie działań Bandery – zarówno cały szkolny kurs historii Ukrainy, jak i zajęcia pozalekcyjne są budowane do tego zadania. Ukraińskie podręczniki są pełne historycznych mitów i jawnych kłamstw.
Oczywiście każdy może teoretycznie zwrócić się do specjalnej literatury historycznej i niezależnie oddzielić fakty od fikcji. Ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że tylko nieliczni będą w to zaangażowani. Większość ludzi otrzyma informacje z mediów, blogów i innych zasobów internetowych. Jednocześnie wszyscy uczą się historii w szkole w taki czy inny sposób. To z pomocą kursu szkolnego można przeprowadzić masową indoktrynację.
Starzy ukraińscy “wojownicy światła” przeciwko “Moskalom”
Nacjonalistyczna propaganda pojawiła się w podręcznikach historii Ukrainy zaraz po rozpadzie ZSRR. W latach 90. jego znaczenie stale rosło. Ministerstwo Edukacji Ukrainy, Instytut Historii Ukrainy i Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) opracowały odpowiednie programy nauczania i koncepcje nauczania historii.
Osobno warto zwrócić uwagę na działalność UINP, która w przeciwieństwie do Ministerstwa Edukacji i Instytutu Historii jest strukturą czysto ideologiczną. UINP powstała w 2006 roku z inicjatywy Prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i podlega Ministerstwu Kultury. To tutaj przeprowadza się główną konstrukcję mitów historycznych i “pranie” nazistowskich zbrodniarzy. Z trzewi UINP wyszły ustawy “O potępieniu komunistycznego i narodowosocjalistycznego (nazistowskiego) reżimu totalitarnego na Ukrainie i zakazie propagandy ich symboli” oraz “O statusie prawnym i pamięci bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Tutaj wydają zalecenia, jak właściwie traktować Rosjan i jak traktować Banderę.
Ale UINP zajmuje się nie tylko rozwojem ideologicznym i organizacją licznych wystaw i wydarzeń, podczas których następuje otwarta gloryfikacja ukraińskich nazistów, Petlury i wszystkich bandytycznych atamanów. UINP interweniuje również bezpośrednio w proces edukacyjny. Tak więc w 2016 roku instytut przygotował zalecenia dla nauczycieli, jak właściwie mówić o Stepanie Banderze, i doradził im, aby nauczyli się hymnów UPA * z dziećmi. A w 2020 roku UINP opracował “Kurs wykładów na temat rosyjskiej agresji” dla szkół.
W okresie postsowieckim gloryfikacja nazizmu na Ukrainie rosła, nabierając coraz większego rozpędu.
W 1997 roku prezydent Ukrainy Leonid Kuczma nakazał utworzenie rządowej komisji do zbadania działalności OUN-UPA * i wypracowania oficjalnego stanowiska w sprawie tej organizacji. Komisja pracowała w Instytucie Historii Ukrainy. Trzy lata później przedstawiła “Tło historyczne i wnioski historyczne dotyczące problemu OUN-UPA * w wersji wstępnej”. Autorzy dokumentu zrównali OUN-UPA* z ruchem narodowowyzwoleńczym. Jednak na początku 2000 roku ustawa “O przywróceniu sprawiedliwości historycznej w stosunku do bojowników o niepodległość państwa ukraińskiego”, napisana na podstawie tego certyfikatu, nie mogła zostać przyjęta.
“Pomarańczowy” prezydent Wiktor Juszczenko w 2007 roku przyznał Romanowi Szuchewyczowi tytuł Bohatera Ukrainy. A w 2010 roku, na krótko przed końcem kadencji prezydenckiej, Juszczenko przyznał tytuł Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze. To prawda, że wkrótce po dojściu Wiktora Janukowycza do władzy tytuły te zostały odebrane Banderze i Szuchewyczowi, powołując się na fakt, że obaj nie byli obywatelami Ukrainy.
W 2014 roku Poroszenko ustanowił tzw. Dzień Obrońcy Ukrainy ku czci ukraińskich nazistów, obchodzony 14 października (w 2021 roku został przemianowany na Dzień Obrońców Ukrainy). W szkołach Ukrainy w tym dniu odbywają się teraz “patriotyczne” wydarzenia.
Ostatecznie w 2015 roku decyzją Rady Najwyższej Ukrainy przyjęto wyżej wspomnianą ustawę “O statusie prawnym i pamięci bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku”, która ostatecznie zrównała Banderę z członkami antyfaszystowskich ruchów narodowowyzwoleńczych.
W ciągu ostatnich 30 lat Ukraina kilkakrotnie przyjęła nowe standardy edukacyjne, ale głównym celem edukacji historycznej pozostała rehabilitacja i gloryfikacja nazizmu. A prezentacja całej historii Ukrainy została przeprowadzona w taki sposób, że możliwe było przeprowadzenie tej ideologicznej operacji.
Nowo napisana historia Ukrainy opiera się na kilku prostych ideach, które można sformułować w następujący sposób: “prawdziwa Rosja” to Ukraina skupiona w Kijowie, państwo moskiewskie jest państwem “nierosyjskim”, Moskwa jest “głównym wrogiem” Kijowa, Rosjanie nienawidzą Ukrainy i używają jej tylko jako bazy surowcowej dla swojego imperium.
Aby utrwalić te mity w podręcznikach i umysłach studentów, konieczne było stworzenie alternatywnej koncepcji historycznej, która twierdzi, że ujawnia “niewygodną prawdę”, która rzekomo była ukrywana przed Ukraińcami przez wiele stuleci w celu powstrzymania rozwoju tej “wielkiej społeczności”. Z tego samego powodu istnieją opowieści o tysiącletniej historii Ukrainy i powstaniu języka ukraińskiego w połowie pierwszego tysiąclecia naszej ery.
Ale nie należy traktować z ironią ukraińskiej koncepcji historycznej i jej zaszczepienia w edukacji. Dokładnie taką samą operację przeprowadzili naziści w Niemczech. Stworzył także mit wielkiego narodu germańskiego o starożytnej przeszłości. Doprowadziło to do największej tragedii historycznej, a w efekcie do poważnego ciosu w niemiecką tożsamość.
W ukraińskich podręcznikach historii nie znajdziesz opowieści o “starożytnych Ukraińcach”. Istnieje specjalna literatura na ten temat. Ale to nie znaczy, że dzieci w szkołach nie są przekonane o starożytności i osobliwościach ukraińskiego “narodu” i państwa ukraińskiego. Odbywa się to jednak dość subtelnie.
Autorzy podręczników wskazują na głęboką starożytność ukraińskiej historii i bezpośrednio wskazują na nią w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Tak więc w podręczniku Własowa, opublikowanym w 2005 r., W akapicie o pierwszych formacjach państwowych na terytorium Ukrainy napisano: “Ponad tysiąc lat ma historię herbu Ukrainy – trójząb. <… >Wszyscy badacze trójzębu są zgodni co do tego, że ma on starożytne pochodzenie. Przypomnijmy, że trójząb był rodzinnym emblematem Rurikowicza, a po utracie roli Kijowa jako centrum politycznego nie był używany na terytorium współczesnej Ukrainy przez prawie tysiąc lat. Ukraińscy nacjonaliści przypomnieli go dopiero w 1917 roku na sugestię pseudohistoryka Mychajła Hruszewskiego. Ale Ukraińcy potrzebują mitu o swoim “tysiącletnim” państwie, co oznacza, że potrzebują mitu o starożytności trójzębu.
Z tego samego powodu cały bieg historii Ukrainy jest przedstawiany jako niekończąca się seria wojen narodowowyzwoleńczych, które trwały nieprzerwanie przez tysiąc lat. Ten konstrukt ideologiczny jest wbudowany w państwa, które nigdy nie istniały (wszystkie warianty Siczy Kozackiej są deklarowane jako takie), a każde powstanie chłopskie lub kozackie nazywa się walką o wolność narodu ukraińskiego.
Niektórzy autorzy chcą jeszcze bardziej radykalnie pogłębić historię “cywilizacji ukraińskiej”. I wskazują na fakt, że wszystkie społeczeństwa ludzkie żyjące na terytorium współczesnej Ukrainy są modyfikacjami jednego podmiotu kulturowego i historycznego. A teraz, dzięki obecnie przyjętemu podręcznikowi historii starożytnego świata, szóstoklasiści, studiując kopce kultury pitnej z okresu eneolitu, dowiadują się, że te kopce “pojawiły się na stepach Ukrainy w tym samym czasie, co pierwsze piramidy w Egipcie podczas wczesnego Królestwa. Nic dziwnego, że kopce nazywane są “piramidami ukraińskiego stepu”. To prawda, kto je nazywa, pozostaje tajemnicą.
Tożsamość narodowa może być kształtowana tylko w oparciu o prawdę historyczną. Na Ukrainie mamy do czynienia z mitologizacją historii na wzór nazistowskich Niemiec. Celem tej totalnej mitologizacji jest potwierdzenie wyłączności narodu ukraińskiego. Mit taki zawiera zawsze dwa obowiązkowe składniki – siły zła, które dążą do podporządkowania sobie całego świata w celu ustanowienia swojego “ciemnego porządku”, oraz siły dobre, uosabiane w naszym przypadku przez “wyjątkowy naród”, który jako jedyny widzi całą istotę “zła” i z różnym powodzeniem przeciwstawia się jego nosicielom.
W nazistowskich Niemczech Żydzi zostali uznani za nosicieli zła, podobnie jak inne “gorsze” narody. Dla ukraińskich nazistów rolę tę pełnią przede wszystkim Rosjanie, a także Polacy i Żydzi.
Obraz Rosji jako odwiecznego centrum zła w nowej ukraińskiej nauce historycznej nie jest bynajmniej figurą retoryczną. Tak więc w 2021 roku na Ukrainie, w 30. rocznicę niepodległości, powstał serial dokumentalny “Upadek. Jak Ukraińcy zniszczyli imperium zła”. Film opowiada o wydarzeniach z 1991 roku w ZSRR i działaniach ukraińskich polityków mających na celu rozpad ZSRR. W typowy dla siebie sposób samochwalczy były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk i jego wspólnicy opowiadają o tym, jak sprzeciwiali się Państwowemu Komitetowi Nadzwyczajnemu i popchnęli Związek Radziecki do upadku.
Film został zamieszczony na swojej stronie internetowej przez Instytut Historii Ukrainy na początku 2022 roku. A w marcu 2022 r. ten sam instytut, rozwijając temat walki między “ciemnością” a “światłem”, opublikował na swojej stronie internetowej nekrolog o śmierci ideologa neonazistowskiego batalionu Azow* Nikołaja Krawczenki, który nie tylko nie ukrywał swoich przekonań za życia, ale także aktywnie niósł je masom. Ten nekrolog informuje, że Nikolay “Kruk” Kravchenko, “jeden z przywódców ruchu Azov *, kandydat nauk historycznych, wikipedysta i wojownik światła”, zmarł pod Kijowem.
Edukacja młodego Bandery: kreskówki, alfabety i tak dalej
Pomysł, że Rosja jest prawdziwym królestwem zła, jest wpajany dzieciom na Ukrainie od najmłodszych lat. Duża ilość dziecięcej literatury propagandowej znajduje się na terytorium wyzwolonym od ukraińskich neonazistów podczas wojskowej operacji specjalnej. Jednocześnie książki są przeznaczone dla dzieci w każdym wieku, począwszy od najmłodszych.
W 2015 roku nakładem wydawnictwa “Słońce Matki” ukazała się książka dla dzieci “Chwała bohaterom! Opowieści dla dzieci o bohaterach frontu i tyłu”, która opisuje “wyczyny” uczestników ATO (“operacja antyterrorystyczna” kijowskiego neobanderowca w Donbasie). 15-tysięczna edycja wyprzedała się w kilka dni. Autorzy uznali, że dzieci powinny znać język nienawiści od najmłodszych lat i umieścili w książce następujące wyrażenia: “Moskale pokazali swoje zwierzęce oblicze”, “Moskiewskie czołgi”, “separatyści stracili kilkunastu zabitych”.
W 2018 roku komiks “Przygody Nikitki” został zaprezentowany w Centrum Kreatywności Dzieci i Młodzieży w Siewierodoniecku. Ten komiks opowiada o okrucieństwach “terrorystów” z DRL, dowodzonych przez dowódcę o imieniu Vatnikov. Dzieciom mówi się, że Rosja rzekomo uwikłała Donbas z Kijowem i uniemożliwiła zjednoczenie jednego narodu ukraińskiego. Publikacją komiksu nadzorował przewodniczący ługańskiej regionalnej administracji wojskowo-cywilnej Jurij Garbuz, który obiecał szeroką dystrybucję w całym regionie.
Istnieje wiele publikacji propagandowych, w których Rosjanie i mieszkańcy DRL i ŁRL są przedstawiani albo jako krwawi kaci, albo jako zombie na Ukrainie. Jednocześnie wiele z nich powstaje w formie komiksów. Dzieci pamiętają takie poruszenia łatwiej i lepiej.
Cóż, jeśli dziecko nie wie, jak lub nie chce czytać, może obejrzeć kreskówkę.
Ujęcie z kreskówki “Wojownicy lasu”. 2016
W 2016 roku w Iwano-Frankowsku nakręcono film animowany “Wojownicy lasu”. Bohaterami tej kreskówki są bojownicy UPA *, którzy machając banderowską flagą, wypędzają “przeklętych Moskali”, którzy chcą zdobyć Karpaty i wyciąć tamtejsze lasy. Dowódca czerwonych oddziałów nazywa się w kreskówce Volodya Putler. A jeden z pozytywnych bohaterów kreskówki, dowiedziawszy się, że Rosjanie przybyli do wioski, mówi: “Chłopcy, mamy wakacje! Wielu Moskali umrze dzisiaj“. Drugi odcinek kreskówki, w którym Stalin zawiera umowę z diabłem, aby zagłodzić Ukrainę, zdobył nominację “Najlepszy animowany film sympatii publiczności” na ukraińskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym “Brookivka”.
W marcu 2022 roku na Ukrainie ukazały się dwie karykatury o stosunkach między Ukrainą a Rosją. Jeden z nich nazywa się “Mykoła i Iwan”, a drugi nazywa się “Katrusya i Marusya”. Ivan i Marusya to rosyjskie dzieci, które nieustannie obrażają miłego i inteligentnego Mykołę i Katrusię, nie pozwalają im komunikować się z innymi dziećmi i ciągle zabierają im wszystko. Te propagandowe klisze wbijane są dzieciom do głów dosłownie od kołyski.
Dla tych, którzy uczą się czytać, na Ukrainie przygotowano specjalny rodzaj alfabetu. Od 2013 roku w kraju ukazuje się tak zwany “alfabet rebeliantów” (“Rebel Abetka”). Ta książka przetrwała cztery wznowienia. Początkowo autor książki, Oleg Witwicki, samodzielnie rozprowadzał ABC przy wsparciu deputowanego Rady Miasta Tarnopola Witalija Tsymbalyuka, którego pieniądze zostały wykorzystane do przeprowadzenia pierwszej edycji. Później popularyzacją ABC zajęło się Iwano-Frankowskie Obwodowe Muzeum Walki Wyzwoleńczej im. Stepana Bandery. Dzieci otrzymują książkę, gdy przychodzą do muzeum na wycieczkę.
Wygaszacz ekranu kreskówki “Katrusya i Marusya”. 2022
Bohaterem “ABC” jest chłopiec o imieniu Alyarmik, który służy jako łącznik w jednym z oddziałów UPA*. Na Facebooku Aliarmik ma nawet własną stronę, na której Witwicki aktywnie gloryfikuje UPA* i Banderę.
Już na przykładzie tego “ABC” można w praktyce zapoznać się z metodami stosowanymi na Ukrainie do indoktrynacji dzieci. Bandera jest przedstawiany na stronach tej książki jako nieprzejednani bojownicy o nową, świetlaną przyszłość dla wolnych ludzi. Uniemożliwiają im stworzenie własnego państwa Hitler i Stalin, przeciwko którym rzekomo walczą miłujący wolność bojownicy UPA*.
Dzieciom mówi się, że Bandera pokonał nazistów, “zmył brud z ich butów na Renie“, a teraz przygotowują się do walki z “królestwem ciemności”, którego serce jest oczywiście w Moskwie.
Autorzy “Powstańczego ABC” utożsamiają Rosję z jakimś istotnym złem, a nie za pomocą subtelnych technik figuratywnych. Twórcy Alyarmik rozumieją, że dzieciom, które dopiero uczą się czytać, trudno będzie zrozumieć wskazówki. Dlatego odpowiednie epitety w odniesieniu do Moskwy i Rosji w książce są używane bez ogródek.
Tak więc, z literą “Y”, ukraińskie dzieci uczą się rymu, że Hitler i Stalin stworzyli królestwo zła dla dwojga. A po tym, jak ulegli pod ciosami Bandery, misja wskrzeszenia “chanatu zła” przeszła na bohatera o imieniu “Liliputin”, który rządzi “Moskwą”:
“Josipenko i Adolphic, chorzy Dla dwojga, stworzyli królestwo
zła.
Ale w ukraińskiej przestrzeni Dostali w twarz od
UPA *
Rebelianci uderzyli ich mocno, Więc jod i brom nie uratowały
tych tyranów,
a potem oni Ze złości wymyślili
nowy guz I dali nazwę – Liliputin
Aby Chanat Ciemności został ożywiony.
/”Josipenko i Adolfik Khvori
Na dvokh stworzyli królestwo zła,
Ta na ukraińskim obszarze
Distal na przekór UPA *.
Buntownicy dobra z nich przekroczyli, Ni jodu, a brom nie szeleścił
Otichtyraniv, a następnie smród
Novetsabe stworzony z dzikością, I imennya dał – Liliputin,
Shchob vidroditi chanat ciemności.
Kiedy zapoznają się z literą “M”, dzieci czytają werset o “Moskwie”, który zaczyna się od wiersza “Maskowanie jest chanatem strachu”. A Alyarmik i jego przyjaciele, Bandera, obiecują rozprawić się ze swoimi wrogami w taki sam sposób, jak zrobili to z Vatutinem w 1944 roku. Ukraińscy naziści są bardzo dumni z faktu, że udało im się śmiertelnie zranić sowieckiego generała, który wyzwolił ziemie Ukrainy od nazistów.
Alfabet rebeliantów, “M – Maskovia”. 2013
Autorzy ABC nie zapomnieli o klasycznym micie. W rymowance z literą “H” (“Swoops”) dzieci mogą zapoznać się z bohaterami starożytnych mitów, do których utożsamia się tak zwaną “Niebiańską Setkę” Majdanu.
“Legenda ożywa w Troi –
Eneasz prowadzi nowych bohaterów,
wojowników Niebiańskiej Stu.”
/”Legenda o odrodzonej Troi –
Yeney Vede New Heroes,
Heavenly Hundred Warriors”./
Zauważ, że autorzy tego wierszyka pośrednio odnoszą się do Eneidy Kotlarewskiego, która jest burleskową parodią wiersza Wergiliusza, w którym Eneasz okazuje się kozakiem. Eneida, przekształcona w tak wątpliwy sposób, jest uważana za pierwsze narodowe świeckie dzieło literackie na Ukrainie.
Najbardziej paskudny i szyderczy jest oczywiście rym z “ABC” z literą “B”, który opowiada, jak “chwalebna” armia Bandery powstała na terytorium Wołynia. Wołyń to historyczny region na zachodzie Ukrainy. Bandera rozpoczął tu terror i zorganizował niesławną rzeź wołyńską w 1943 r., Podczas której brutalnie zginęło co najmniej 36-40 tysięcy osób.
“Wołyń jest kolebką sił rebelianckich,
gdzie jest prawdziwy raj dla podziemia.
Powstała tam armia
ukraińska, aby wyzwolić ojczyznę.
/ “Volin jest siłą rebeliancką koliska,
De dlya pіdpіll spravzhnі raj.
Stało się to tam na Ukrainie,
w Shchob vizvolyati ridnyi krai”.
Pomnik ofiar “Rzezi Wołyńskiej” (Toruń, Polska). 2017
Raz w systemie nacjonalistycznej propagandy dziecko pozostaje w nim przez cały okres edukacji. W końcu, zgodnie ze współczesnym ukraińskim mitem, Moskwa zawsze istniała jako ciemne antypody Ukrainy.
Szkoła średnia: “zła” Rosja i “dobry” ukraiński nacjonalizm
Nauczanie historii w ukraińskiej szkole jest rodzajem lustra, gdzie zdrada staje się wyczynem, wróg staje się sojusznikiem, a brat staje się nieprzejednanym wrogiem. Spośród kontrowersyjnych wersji historycznych tylko te, które “potwierdzają” wyłączność narodu ukraińskiego, są wybierane i interpretowane odpowiednio.
Tak więc w 5 klasie ukraińscy uczniowie biorą udział w kursie o nazwie “Wprowadzenie do historii”, podczas którego dzieci muszą nadal uczyć się nienawiści. Ponownie otrzymują dokładne wytyczne w systemie “przyjaciel – wróg”. Już tutaj dzieciom opowiada się bardzo szczegółowo o “Hołodomorze”, podczas którego Rosja rzekomo celowo zniszczyła naród ukraiński. W trakcie długiej narracji autorzy donoszą, że za Stalina “świadoma narodowo ukraińska inteligencja została eksterminowana”. A wszystko to zostało zrobione, oczywiście, po to, aby utrzymać w posłuszeństwie kochających wolność Ukraińców.
Natychmiast dzieci dowiedzą się o “prawdziwych” bohaterach i przyjaciołach Ukrainy, którzy są nacjonalistami. Każdy podręcznik opowiada o Banderze, przedstawionym w aureoli bohaterskich bojowników o wolność narodu. A w jednym z podręczników definicja podkreślona na marginesie brzmi: “Nacjonaliści są zwolennikami doktryny wartości narodu i stworzonego przez niego państwa. Ukraińscy nacjonaliści cenią Ukrainę, jej niezależność w sprawach zagranicznych i wewnętrznych. Hasło ukraińskich nacjonalistów brzmi: “Ukraina to przede wszystkim!”. Przypomnijmy, że to hasło jest bezpośrednim tłumaczeniem nazistowskiego “Niemcy przede wszystkim!”. Tak więc w wieku dziesięciu lat dzieci uczą się postaw Hitlera, szczerze uważając je za wyraz patriotyzmu.
Kurs historii Ukrainy rozpoczyna się w 7 klasie. I od pierwszych akapitów głównym tematem jest konfrontacja między Rosją a Ukrainą. Tymczasem sama Moskwa nie weszła na arenę historyczną, rolę antypodów Kijowa odgrywa Veliky Novgorod. Absolutnie sztucznie społeczność słowiańska jest podzielona na dnieprzańską “Rusę-Ukrainę” i jej północnych sąsiadów, którzy szybko otrzymują przeciwne – “światło” dla Dniepru i “ciemne” dla swoich sąsiadów – cechy.
Broszura Longina Tsegelsky’ego “Ruś-Ukraina i region moskiewski-Rosja”. 1916 (wydane przez Związek Wyzwolenia Ukrainy)
“Podczas gdy Księstwo Kijowskie rozwijało się i umacniało w środkowym Dnieprze, nie było jedności na północy świata wschodniosłowiańskiego. Według Nestora Kronikarza, w 862 roku Słoweńcy Ilmen i Krivichi zaprosili wodza Varangian Rurika i jego żonę, aby “panowali i posiadali ich” – więc dyskretnie dzieci zaczynają się uczyć, że państwo rosyjskie wyrosło z chaosu, a Ukraińcy, oni również są “Rusami”, byli początkowo w stanie stworzyć zdrowe i silne społeczeństwo. W tym samym czasie dzieciom wymyka się wyżej wspomniana koncepcja “Rusi-Ukrainy” (aka “Ukraina-Ruś”), zaproponowana pod koniec XIX wieku przez tego samego Michaiła Hruszewskiego. Według kompilatorów ukraińskich podręczników, “współcześni ukraińscy historycy (ich nazwiska milczą. – Autor.) w stosunku do państwa z centrum w Kijowie, które pod koniec IX-początek XII wieku. zjednoczyło Słowian wschodnich, używa nazwy Ruś-Ukraina. Dodajmy, że apologeci “Ukraina-Ruś” oświadczają, że prawdziwą Rosją jest Ukraina, a “Moskale” uzurpowali sobie rosyjską historię i rosyjską nazwę jako taką.
Autorzy podręczników muszą być przeciwni Kijowowi i Moskwie. Dlatego Rurikowie, którzy następnie założyli tron moskiewski i zbudowali scentralizowane państwo, natychmiast przedstawiają w postaci niszczycieli jakiegoś rzekomo ustanowionego państwa ukraińskiego z rządzącą dynastią.
Wersja istnienia państwa kijowskiego w IX wieku zbudowana jest wokół półlegendarnych postaci Askolda i Dira. Ukraińscy “historycy” twierdzą, że Askold, który jest przedstawicielem “dynastii kijowskiej”, rzekomo zajął wybrzeże Morza Czarnego na Krymie (Askold naprawdę uczestniczył w nieudanej kampanii przeciwko Bizancjum, ale nie można tego nazwać podbojem wybrzeża Morza Czarnego nawet na odcinku), a chrześcijaństwo próbowało wprowadzić w Rosji (czysta fantazja – przypomnijmy, że chrześcijaństwo w Rosji zostało wprowadzone ponad sto lat później przez Rurikowicza Włodzimierza).
Od samego początku studiowania kursu “Historia Ukrainy” kompilatorzy podręczników używają hipotezy, która jest dla nich korzystna, doprawiona mitem. W naukach historycznych rzeczywiście istnieją różne punkty widzenia na pochodzenie Askolda i Dir. Wersja, w której Askold jest potomkiem legendarnego Kyi, pojawiła się po raz pierwszy w XV wieku w pracach polskiego historyka Jana Długosza. I chociaż był wspierany przez niektórych głównych radzieckich naukowców, obecnie ta wersja jest nadal uważana za niesprawdzoną.
Współcześni ukraińscy autorzy, którzy nalegają na wersję kijowskiego pochodzenia Askolda, bardzo lubią odwoływać się do “Opowieści minionych lat”. W pewnym sensie można je zrozumieć. Po pierwsze, jest to jedno z najwcześniejszych źródeł na temat historii Rosji. A po drugie, wywodzi się z Ławry Kijowsko-Peczerskiej, która szczególnie rozgrzewa duszę ukraińskiego nacjonalisty.
Ale problem polega na tym, że to właśnie w “Opowieści o minionych latach” Askold i Dir są przedstawieni jako wojownicy Ruryka, których wysłał na kampanię przeciwko Bizancjum, ale którzy postanowili osiedlić się w Kijowie. Ponownie, zgodnie z tą kroniką, Oleg, który przybył do Kijowa w 882 r., Przed zabiciem Askolda i Dir, zarzuca im, że uzurpują sobie władzę, nie będąc z rodziny książęcej.
W naukach historycznych istnieją różne wersje wydarzeń, które miały miejsce w tak odległym czasie. Gdyby autorzy ukraińskich podręczników byli zaniepokojeni edukacją dzieci i nie wypełnili zamówienia na edukację nowej Hitlerjugend, to albo w pełni przedstawiliby wersję “Opowieści minionych lat”, albo wyjaśnili, skąd pochodzi wersja ukraińskiego pochodzenia Askolda. Jednak autorzy podręczników muszą uzyskać figurę, którą mogą przeciwstawić wszystkim Rurikowiczom, w tym księciu Włodzimierzowi. Z tego powodu mówi się, że Askold prawie wprowadził chrześcijaństwo. Konieczne jest przedstawienie tej wersji jako jedynej prawdziwej i najstarszej.
Mit o istnieniu narodowego państwa ukraińskiego w IX wieku towarzyszy dyskusja na temat kształtowania się języka ukraińskiego w tym samym czasie. W końcu, jeśli istniało pewne fantastyczne państwo “Ruś-Ukraina”, na czele z dynastią Kijowa, którzy zostali obaleni przez Rurików, to język prawdopodobnie powinien być własny?
Muszę powiedzieć, że problem językowy jest ostry na wszystkich terytoriach postsowieckich. W każdym konflikcie etnicznym lub próbując udowodnić swoją tożsamość, nacjonaliści zawsze deklarują, że język jest rodzajem wartości samej w sobie. Jednocześnie przynależność językowa jest wykorzystywana jako wyznacznik lojalności ludności “nierdzennej” wobec “rdzennej”.
Ale ukraińscy językoznawcy ponownie znaleźli się w trudnej sytuacji. Wiadomo, że do XIX wieku język ukraiński jako taki nie istniał. Jego projekt naukowy odbywał się właśnie w ramach formowania się antyrosyjskiego “ukrainizmu”. Pod koniec XIX – na początku XX wieku ten sam Mychajło Hruszewski, który uczył za zgodą władz austriackich na Uniwersytecie Lwowskim, i jego współpracownicy z Lwowskiego Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki, byli zaangażowani w ukończenie ukraińskiego języka “literackiego”. Dzięki Hruszewskiemu wiele galicyzmów i polonizmów zostało wprowadzonych do “języka”.
W starożytnych rosyjskich kronikach nie ma dowodów na istnienie języka ukraińskiego. Wręcz przeciwnie, czytamy, że wprowadzono “rosyjskie litery”. I dlatego próby opisania powstawania języka ukraińskiego brzmią wyjątkowo śmiesznie.
Uczniowie są informowani, że “w VI-VII wieku powstały znaki przyszłego języka ukraińskiego. W szczególności zaczęli używać miękkiego dźwięku “g” w języku. Ostatnia faza kształtowania się języka ukraińskiego, jak wspomniano, przypada na XI-XIII wiek, ponieważ w “Opowieści minionych lat” kronikarz często mieszał ukraińskie słowa, które prawdopodobnie były nieodłącznie związane z żywym językiem mówionym, ze staro-cerkiewno-słowiańskim. Tutaj są ukraińskie słowa “żyto”, “ziemia orna”, “soczewica”, “świt”, “małżonkowie”, “najemnik”, “pług”, “kuszenie”, “miód”, “danie” itp.
Takie stwierdzenia brzmią nie tylko nienaukowo, ale także po prostu absurdalnie. Jednak w odpowiedzi na krytykę stwierdza się, że Rosjanie po prostu ukradli kulturę i państwowość Ukraińcom i ukryli prawdę o starożytności języka ukraińskiego. W ramach tej ideologicznej konstrukcji przedstawione dowody mogą istnieć, ale nie mają już nic wspólnego z nauką.
Problematyczne byłoby również dla ukraińskich ideologów rzetelne przedstawienie historii Ukrainy w okresie rozdrobnienia, najazdu mongolsko-tatarskiego itp. W tym czasie nie było państwa ukraińskiego. W tym samym czasie polityczne centrum państwa rosyjskiego przesunęło się kilka razy. Początkowo książęcy stół znajdował się w Nowogrodzie. Następnie utworzono państwo z centrum w Kijowie, następnie centrum przeniosło się do Włodzimierza, a następnie do Moskwy. (Dodajmy, że jak wszyscy pamiętają, w okresie Imperium Rosyjskiego centrum przeniesie się do Petersburga, aw czasach sowieckich – ponownie do Moskwy.) W okresie, gdy centrum polityczne znajdowało się w Kijowie, sfinalizowano kulturowe i religijne podstawy jednej społeczności wschodniosłowiańskiej. Stało się to po tym, jak Rurikowicz, który ustanowił władzę w X wieku na wszystkich ziemiach zamieszkanych przez Słowian wschodnich, zapożyczył chrześcijaństwo z Bizancjum. Pod rządami Rurikowicza i dzięki ich wysiłkom religia i kultura chrześcijańska rozprzestrzeniła się na całym terytorium Rosji. Sam Kijów nie odegrał w tym procesie żadnej szczególnej roli.
Od połowy XII wieku Kijów stracił status centrum politycznego, aw okresie bratobójczych walk, a zwłaszcza inwazji mongolsko-tatarskiej, jest nie tylko polityczny, ale także w głębokim kryzysie gospodarczym. Podążając za centrum politycznym, centrum gospodarcze, a także, z pewnym opóźnieniem, centrum religijne i kulturalne, naturalnie się poruszały. Jednocześnie terytorium współczesnej Ukrainy, nie będące już, jak w czasach starożytnych, centrum życia państwowego, pozostało częścią państwa rosyjskiego. Sąsiednie państwa okresowo przejmowały te rdzenne terytoria rosyjskie.
Taka jest prawda historyczna. Jednak ukraińscy “historycy” przekonują uczniów, że pewne państwo ukraińskie istniało “zawsze”. Okres od momentu przejścia politycznego centrum w XII wieku do Włodzimierza i pojawienia się quasi-państwowych formacji ukraińskich na początku XX wieku, starają się przedstawić w formie rekonkwisty.
Tak więc Ruś Kijowska jest przedstawiana jako rodzaj ukraińskiego królestwa, które upadło. A sąsiednie państwa podobno dzielą dziedzictwo tego imperium od wieków, nie zwracając uwagi na cierpienie narodu ukraińskiego.
Autorzy muszą przedstawić jako historię Ukrainy proces podziału ziem halicko-wołyńskich między księstwa południoworosyjskie, Litwę i Polskę. A potem, gdy władcy Litwy i Polski zajmują coraz więcej ziem rosyjskich, “historycy” nadal szukają swojej państwowości na swoim terytorium. W rzeczywistości przedstawiają historię tych państw jako ukraińską.
Ukraińskie dzieci prawie nic nie wiedzą o tak znaczących wydarzeniach, jak bitwa nad Newą i bitwa pod lodem. W większości podręczników są one określane tylko jako fakty z historii obcego państwa.
W specyficzny sposób przedstawiony jest również cały okres najazdu mongolsko-tatarskiego.
Po pierwsze, opowiada szczegółowo tylko o wydarzeniach, które według autorów odnoszą się konkretnie do historii Ukrainy. Tak więc bohaterska siedmiotygodniowa obrona Kozielska przyciąga uwagę tylko dlatego, że to miasto w XIII wieku było częścią księstwa Czernihowa. A bitwa pod Kulikovo jest szczegółowo opisana, ponieważ dowódca pułku zasadzek, Dmitrij Bobrok Wołyński, jest identyfikowany przez niektórych naukowców z litewskim księciem Dmitrijem Koriatovichem.
Po drugie, pojawiają się główni przeciwnicy i zwycięzcy Złotej Ordy… Ukraińcy, którzy, jak już wspomniano, zaczynają być w dużej mierze utożsamiani z Księstwem Litewskim. We współczesnej ukraińskiej interpretacji to właśnie Księstwo Halicko-Wołyńskie i Litwa nazywane są “tarczą Europy przed najazdami mongolskimi”. Decydującą bitwą z wojskami Hordy w ukraińskich podręcznikach jest zwycięstwo księstwa litewskiego nad Ordą w 1362 roku w bitwie nad Błękitnymi Wodami.
Z poczuciem żalu kompilatorzy podręczników donoszą, że rozprzestrzenianie się katolicyzmu na ziemiach litewskich w XV wieku “umożliwiło wielkim książętom moskiewskim podjęcie walki z Wielkim Księstwem Litewskim o dziedzictwo Rusi i Ukrainy”.
Cóż, po tym, jak książę Iwan III zaczął nazywać siebie “suwerenem Wszechrusi”, a jego potomkowie zaczęli wyzwalać starożytne ziemie rosyjskie od Litwinów i Polaków, państwo rosyjskie jest przedstawiane wyłącznie jako najbardziej wrogi podmiot dla Ukraińców.
Wydawałoby się, że Ukraińcy z XV wieku byli, delikatnie mówiąc, niezbyt wygodni w życiu na Litwie, ale według autorów ukraińskich podręczników lepiej być z Litwą niż z Moskwą: “Na początku XVI wieku na granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego pojawiło się nowe zagrożenie – księstwo moskiewskie. Przekształciła się w dość duże scentralizowane państwo, które odziedziczyło despotyczne tradycje Złotej Ordy.
Wydaje się jednak, że pod rządami Polaków Ukraińcy byli pod najcięższym uciskiem, ukraińscy chłopi byli czczeni za “bydło”, a przedstawiciele elity kozackiej nie byli w żaden sposób uznawani za równych polskiej szlachcie. Wielokrotne prośby Kozaków do rosyjskiego cara, aby wziął ich pod ręce, były naturalne, a wynikające z tego zjednoczenie lewobrzeżnej Ukrainy z Rosją jest historycznie naturalne. Ale trzeba udowodnić, że gorzej było pod Moskwą, a teraz “historycy” szukają i znajdują pozytywne aspekty polskiego panowania. Ucisk narodowy powinien zaniknąć przed możliwością zjednoczenia województw kijowskiego, wołyńskiego i bratławskiego w ramach Polski i zbliżenia się do cywilizacji zachodniej: “Pozytywną konsekwencją było zjednoczenie ziem ukraińskich w ramach jednego państwa. <… > ziemie ukraińskie w Królestwie Polskim stały się znacznie bliższe wpływom zachodnioeuropejskim. Wejście większości ziem ukraińskich do jednego państwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów przyczyniło się do ukształtowania wspólnej tożsamości ukraińskiej wśród ich mieszkańców” – piszą autorzy podręcznika 8 klasy, zupełnie zapominając o upokorzonym państwie, w jakim Polacy trzymali swoich słowiańskich sąsiadów. Należy zauważyć, że w tej samej logice kompilatorzy podręczników będą dalej uzasadniać współpracę ukraińskich nacjonalistów z Habsburgami i OUN * z niemieckimi faszystami.
W badaniach XVII-XVIII wieku seria powstań kozackich i zdrad ukraińskich hetmanów jest opisywana w dzisiejszych ukraińskich podręcznikach wyłącznie jako nieustanny ruch narodowowyzwoleńczy. Dla ukraińskich autorów nie ma praktycznie żadnych przyczyn społeczno-ekonomicznych, które doprowadziły do konfliktów społecznych. Ukrywają też niewielką liczbę tych powstań. W rzeczywistości, poza kilkoma dużymi zamieszkami, takimi jak powstanie Stiepana Razina i Kondratego Buławina, które wykroczyło poza środowisko kozackie, wszystkie inne nie uzyskały poparcia społecznego.
Jednocześnie, im bliżej nowoczesności, tym bardziej otwarcie autorzy podręczników uciekają się do bezpośrednich fałszerstw.
W historii XVII wieku szczególne miejsce zajmuje postać hetmana Iwana Mazepy. Gloryfikacja Mazepy jest ważna w budowie projektu “ukrainizmu”. Jednocześnie w przypadku Mazepy, podobnie jak w przypadku Bandery, nie ma potrzeby wymyślania nieistniejącego konfliktu – wystarczy nazwać czarne białym, a białym czarnym. Moskwa jest “centrum zła”, więc nie ma potrzeby przedstawiania dowodów na złe intencje Rosjan. Można po prostu wymienić tak zwane akty terroru i przemocy, a wszystkie działania Mazepy uznać za heroiczne i dobre w rzeczywistości o jej antymoskiewskim charakterze.
Trzymając się wybranej metody wywracania faktów historycznych na lewą stronę, ukraińscy historycy jednogłośnie ogłaszają hetmana Mazepę bojownikiem o wolność Ukrainy. “Przez wieki rosyjska historiografia zniekształcała wizerunek I. Mazepy, nazywając go zdrajcą” – mówią. Nikogo nie wstydzą liczne świadectwa, że Mazepa przez całą swoją kilkudziesięcioletnią karierę prowadził brzydkie gry polityczne i wykorzystywał donosy i intrygi do zysku.
Autorzy ukraińskich podręczników nie są zawstydzeni faktem, że Piotr I otrzymał liczne donosy na Mazepę, ale nie wierzył im, a nawet rozstrzelał niektórych przeciwników hetmana. Piotr uwierzył w jego zdradę dopiero wtedy, gdy uciekł ze skarbcem do siedziby Karola XII. A potem obiecał to samo terytorium królowi Polski.
Ich zdaniem sam Piotr I jest winny ucieczki Mazepy. “Wojska ukraińskie kilkakrotnie ratowały Moskalię przed całkowitą klęską. Jednak wzajemne prawa Kozaków zostały rażąco naruszone lub zignorowane. W 1708 roku wojska szwedzkie ruszyły w kierunku Hetmanatu, ale Piotr I odmówił pomocy I. Mazepie “– skarżą się autorzy podręcznika. Oświadczają: “Dlatego hetman uciekł się do negocjacji ze Szwecją. Zawarto tajne porozumienie, zgodnie z którym po wojnie Ukraina stała się wolnym państwem, a król szwedzki stał się gwarantem jej państwowości.
W ten sposób politycznie poprawne jest informowanie o zdradzie Mazepy i jego gotowości do oddania części pierwotnie rosyjskich ziem pod panowanie szwedzkie. W tym przykładzie ukraińscy studenci powinni nauczyć się jednej prawdy – w walce z “Moskaliami” dopuszczalne są wszelkie metody, ponieważ “Moskal” jest głównym wrogiem i ciemiężcą “narodu ukraińskiego”. I, podkreślamy raz jeszcze, zostało to wbite w głowy studentów, począwszy od upadku ZSRR, przez kilka dziesięcioleci, a nie tylko po neonazistowskim zamachu stanu w 2014 roku.
Autorzy podręczników rywalizują ze sobą i entuzjastycznie mówią o okresie Piotrowym prawie jako najtrudniejszym czasie dla Ukrainy. Na przykład podręcznik Własowa dla 8 klasy mówi, że po bitwie pod Połtawą “fala carskiego terroru przetoczyła się przez kozacką Ukrainę: wyroki śmierci dla mieszkańców Mazepy, zakaz drukowania książek po ukraińsku, pozbawienie stanowisk rządowych i majątków wielu przedstawicieli starszej administracji”. W wydaniu z 2021 r. pozycja z opowieściami o “moskiewskim terrorze” z czasów Piotra Wielkiego nosi tytuł “Polityka rządu carskiego wobec Ukrainy po bitwie pod Połtawą“, w 2002 r. głośno nazywano ją “Terrorem na Ukrainie po bitwie pod Połtawą“.
“Piotr I kontynuował środki karne na Ukrainie” – piszą w podręczniku A. Gisem i A. Martyniuk.
W innym podręczniku czytamy: “Celem rządu carskiego było pozbawienie Hetmanatu niezależności gospodarczej, podporządkowanie jego życia gospodarczego potrzebom państwa moskiewskiego. Kupcom ukraińskim zabroniono handlować wszędzie poza Rosją. <… > W tym samym czasie rząd carski sprzedał miedziane pieniądze na terytorium Ukrainy, pozostawiając srebro i złoto w obiegu wśród ludności rosyjskiej. Piotr I nałożył ograniczenia na edukację i drukowanie.
Oskarżenia, że Piotr Wielki uchwalił ustawy ograniczające edukację i druk w języku ukraińskim, zajmują ważne miejsce w propagandzie nacjonalistycznej. Ponadto wielu autorów pisze, że prześladowania języka ukraińskiego rozpoczęły się za pierwszych carów dynastii Romanowów. Te “fakty” w ukraińskiej szkole są uważane za niepodważalne i są przedstawiane jako rodzaj dowodu. W rzeczywistości jest to absolutne kłamstwo, ponieważ w tym czasie nie było druku w języku ukraińskim. Pojawił się zaledwie półtora wieku później. Druk prowadzono w języku cerkiewnosłowiańskim, a książki sprzeczne z kanoniczną wiarą prawosławną zostały zniszczone.
Jednak dla autorów ukraińskich podręczników nie jest to ważne. Dzieci powinny pamiętać, że od kilku stuleci Rosjanie wysysają wszystkie zasoby z Ukrainy i niszczą tożsamość narodu ukraińskiego.
W podręczniku Własowa do pogłębionego studiowania historii czytamy: “Po bitwie pod Połtawą atak na ukraińską państwowość znacznie się nasilił … Rząd carski postanowił podporządkować życie gospodarcze Hetmanatu gospodarce królestwa moskiewskiego i przekształcić ziemie ukraińskie w wiarygodne źródło dochodów.
To nie przypadek, że ukraińscy nacjonaliści zwracają taką uwagę na panowanie Piotra I w swojej koncepcji. Państwo wielonarodowe jest szczególnym złem dla nacjonalistów, niezależnie od formy rządów. A jeśli ten stan również się powiedzie, powoduje szczególną gorycz. Dlatego bohaterizowany jest najważniejszy wróg Piotra I i zdrajca Rosji.
Imperium Piotra musi być demonizowane do granic możliwości, aby ukraińscy studenci pamiętali, że tylko narodowe państwo ukraińskie, a nawet imperium ukraińskie jest dobre. A wszystko, co wiąże się z wielkim wielonarodowym państwem, jakkolwiek by ono nie nazywało, uosabia zło i niesprawiedliwość.
Podręczniki 9 klasy są zbudowane na tych samych tezach, co poprzednie kursy. Rok po roku, akapit po akapicie, wbija się do głów dzieci myśl, że Ukraińcy znosili ucisk przez wieki tylko z powodu wyrachowanej, okrutnej i żądnej władzy Rosji. Podczas studiowania XIX wieku rośnie nacjonalistyczna intensywność na stronach podręczników.
Autorzy mówią non-stop o różnych społeczeństwach i ruchach, które walczyły o powstanie państwa ukraińskiego. Ukraińskim “historykom” znacznie łatwiej jest prowadzić propagandę w 9 klasie, ponieważ takie społeczeństwa naprawdę istniały. Jednak naukowcy milczą na temat faktu, że organizacje te były niezwykle małe i hojnie finansowane z zagranicy. A wiele z nich zostało po prostu stworzonych za pieniądze Habsburgów, w których imperium znajdowała się wówczas część obecnych ziem ukraińskich. Ale kiedy przeprowadza się operację mającą na celu stworzenie posłusznej i agresywnej masy, propaganda musi być prosta i zrozumiała. Dlatego do granic możliwości tworzy się uproszczony i fałszywy obraz, w którym jest tylko “zła Rosja” i “cierpiąca Ukraina”.
Wypełniając rozkaz sformatowania świadomości narodu, twórcy podręczników szukają źródeł wszystkiego, co protest i bohaterstwo na Ukrainie. Nawet dekabryści zasługiwali na bardziej szczegółową wzmiankę nie z powodu antymonarchistycznych idei, ale tylko dlatego, że na Ukrainie powstało Towarzystwo Południowe, aw 1825 roku wybuchło powstanie pułku Czernigowa, stacjonującego w obwodzie kijowskim.
Korzystając z tego faktu, autorzy podręczników natychmiast kojarzą go z mitem permanentnej wojny narodowowyzwoleńczej narodu ukraińskiego: “Dokumenty programowe dekabrystów określały ziemie ukraińskie jako główną arenę działalności swoich organizacji, chociaż w rzeczywistości ignorowali kwestię ukraińską. Niemniej jednak działalność dekabrystów była pierwszą próbą wyeliminowania autokracji w czasach nowożytnych, co wpłynęło na rozwój ukraińskiego ruchu narodowowyzwoleńczego. Oczywiście znaczenie Północnego Towarzystwa Dekabrystów i powstania w stolicy Petersburga milczy …
Równolegle z tą żałosną i heroiczną linią nieustannie nakręcane są właśnie antyrosyjskie sentymenty. W 9 klasie koncepcja jest w pełni sformalizowana i wyraźna, zgodnie z którą Rosja wygląda jak zły imperialny podmiot, a Ukraina wygląda jak żyzne królestwo pokojowo nastawionych ludzi.
Jest to bardzo wyraźnie przedstawione w podręcznikach Strukevich, które od dawna są używane w ukraińskich szkołach. Ponad dekadę temu podręczniki te zostały ostro skrytykowane przez dziennikarza Olesa Buzinę, który został zamordowany przez neonazistów w Kijowie w 2015 roku. Buzina szczegółowo przeanalizował publikacje Strukevicha i zażądał usunięcia ich ze szkoły. Jednak dzieci uczyły się na nich przez ponad rok. Teraz praktycznie nie ma ich w szkole. Ale porzucili je po cichu i nie dlatego, że były przepełnione nacjonalistyczną propagandą. Ale ponieważ w 2021 roku nagle okazało się, że w podręczniku tego autora dla klas 9 i 10 jest mapa, na której Ukraina jest przedstawiona bez Krymu. I chociaż publikacja obiecała naprawić błąd, skandal wybuchł dość mocno, co zepsuło reputację podręcznika, zgodnie z którym dzieci uczono nienawidzić “Moskali”.
Wiec studencki w Drohobyczu (obwód lwowski). Plakat “Moskalyak na Gilyaku” (“Moskal na konarze”). listopad 2013
Czytając podręcznik Strukevich, każdy uczeń musiał mocno się nauczyć: “Pozycja kolonialna Ukrainy w Imperium Rosyjskim była zasadniczo różna od sytuacji na przykład Polski, Finlandii, ziem bałtyckich. Prowadząc politykę ucisku narodowego na wszystkich okupowanych kresach, rząd cesarski uznał jednak istnienie narodów polskiego, fińskiego i bałtyckiego. Jednak w stosunku do Ukraińców carat prowadził politykę całkowitej rusyfikacji, nie uznawał nawet prawa do nazywania siebie Ukraińcami, a ich ziemia – Ukrainą. Autor podręcznika oczywiście nie wspomniał, że samo słowo “Ukraina” nie miało w ogóle obiegu aż do końca XIX wieku, taka społeczność jak “Ukraińcy” po prostu nie istniała.
Podręczniki innych autorów pełne są podobnych stwierdzeń, wskazujących na rzekomo szczególnie negatywny stosunek Rosji do ziem ukraińskich. Nie tylko idea, że Ukraina zawsze istniała, ale także, że Ukraińcy byli najbardziej uciskanym narodem w Imperium Rosyjskim, jest metodycznie wpajana. A stało się tak, ponieważ Ukraina jest “najbogatszym krajem”, którego rozwój Rosja “celowo ograniczyła”, aby wykorzystać ją wyłącznie jako dodatek surowcowy.
Jako potwierdzenie tej tezy, autorzy w trakcie kursu opowiadają studentom, jak Rosja dosłownie zniszczyła Ukrainę w niekończących się wojnach. Moskwie zarzuca się nawet, że w 1812 roku “naród ukraiński został wciągnięty w wielką wojnę wbrew swojej woli”.
I nie ma nic do powiedzenia o wojnach rosyjsko-tureckich. Ukraińskie dzieci uczą się, że w 1806 roku, pod “władzą cesarską”, Ukraińcy zostali zmuszeni do udziału w realizacji dalekosiężnych planów polityki zagranicznej rządu rosyjskiego. Region Dniepru miał duży ciężar wykorzystania swojego potencjału ludzkiego i gospodarczego.
Podczas wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1828-1829 ukraińscy chłopi “zostali zmuszeni do dostarczania żywności niezbędnej dla armii rosyjskiej, dostarczania wołów i wozów do transportu towarów”.
Aby ukraińscy uczniowie mogli dokładnie zrozumieć, o co chodzi, wyjaśnia się im, że “duże państwa rozważały to (Ukraina. – Autor.) terytorium tylko jako opłacalna strategiczna trampolina dla imperialnych ofensyw, a naród ukraiński jako zasób wojskowy lub roboczy. W łagodniejszej wersji brzmi to tak: “W systemie stosunków międzynarodowych pierwszej tercji XIX wieku ziemie ukraińskie odgrywały rolę obiektu w planach politycznych innych państw”.
Aby wzmocnić powyższy mit, autorzy nie męczą się powtarzaniem o dużej liczbie Ukraińców, którzy “zginęli za imperialne interesy”, ponieważ podobno to właśnie na Ukrainie przeprowadzono największą rekrutację. Autorzy są szczególnie zaciekle stygmatyzowani w wojnie krymskiej, podczas której “Rosja aktywnie wykorzystywała ludzki i materialny potencjał ukraińskich ziem” i “ponownie Ukraińcy, zarówno rekrutowani, jak i ochotnicy, musieli przelewać krew za imperialne interesy innych ludzi”.
Rosja, jak zawsze, jest reprezentowana przez agresora, od którego jęczą wszystkie “wolne” narody. “W połowie XIX wieku Rosja przeciwstawiła się krajom Europy, prowadząc politykę wojowniczą. <… > Po licznych aneksjach w Europie, na Kaukazie i Dalekim Wschodzie Imperium Osmańskie zostało wybrane jako kolejny cel armii rosyjskiej. To zmusiło Wielką Brytanię, Francję, Sardynię i Turcję do połączenia sił w celu zniweczenia rosyjskich planów “- mówi autor jednego z podręczników.
Tu znowu pojawia się temat zdrady i współpracy z obcymi mocarstwami. Przypomnijmy, że zgodnie z logiką biegu historii Ukrainy Rosja jest złowrogim odwiecznym ciemiężcą, a Ukraińcy są uciskani. A jeśli tak, to okazuje się, że wszelka współpraca z wrogami Rosji jest uzasadniona. Przeciwko Rosji można i należy przyjaźnić się ze Szwedami, Polakami i oczywiście Niemcami – w tym z III Rzeszą. A ideologia tutaj, oczywiście, “nie ma z tym nic wspólnego”. Tak więc, mówiąc o wydarzeniach wojny krymskiej, autorzy stwierdzają, że interesy Ukraińców faktycznie pokrywały się z interesami Prus, które chciały rozbioru Rosji: “Oni [pruscy politycy] planowali przejąć Finlandię, ziemie bałtyckie, Polskę, południową Ukrainę i Besarabię od Imperium Rosyjskiego. Te apele o historyczny los Ukrainy Dnieprzańskiej oznaczały przede wszystkim możliwość uwolnienia się od potęgi Imperium Rosyjskiego “- mówi obecnie jeden z najczęstszych podręczników na Ukrainie.
Przewidując studium historii XX wieku w 10 klasie, kiedy ukraiński nacjonalizm nieuchronnie zamienia się w ukraińską wersję nazizmu, ukraińscy “historycy” wydają się przygotowywać podstawy do usprawiedliwienia terroru Bandery. Rzeczywiście, według nich “kolonialna postawa wobec Ukrainy spowodowała naturalny opór narodu ukraińskiego”, który przez wiele stuleci “za każdym razem tłumiony przez imperialne siły zbrojne. Wydawało się, że naród ukraiński nigdy nie powstanie z kolan i zniknie pod kulturową, edukacyjną, ekonomiczną i polityczną presją imperiów.
Próbując przedstawiać działalność małych grup nacjonalistycznych jako ruch narodowowyzwoleńczy i jednocześnie wpisać Ukrainę w Europę, autorzy donoszą: “Jeden z europejskich ruchów narodowych bezpaństwowców stał się ukraiński”.
Tutaj, w 9 klasie, zaczyna się poważna indoktrynacja. Uczniom wyjaśnia się, że nacjonalizm jest naturalną ideologią: “On (nacjonalizm. – Autor), według niektórych badaczy, stał się jedną z najbardziej wpływowych ideologii w późniejszej historii ludzkości. Naród, jak przekonywali zwolennicy nacjonalizmu, jest jedną z największych wartości, która powinna być wolna i żyć własnym życiem politycznym, posiadającym autonomię lub niepodległe państwo. Prawo do tego jest jednym z naturalnych niezbywalnych praw człowieka. To właśnie nacjonalizm był w centrum ruchów narodowowyzwoleńczych, czasami łączonych z radykalizmem. Tak więc naród jest jedną z największych wartości (stwierdzenie, które poprzedza “Ukraina ponad wszystko!”), nacjonalizm jest w sercu ruchów narodowowyzwoleńczych (sprytna interpretacja znanego sowieckiego terminu), a fakt, że taki gloryfikowany nacjonalizm jest czasami łączony z radykalizmem, jest również w pewnym sensie “naturalny” …
Tymczasem wiadomo, że ludzie żyjący na terytorium współczesnej Ukrainy przez wieki nie uważali się za odrębną grupę etniczną od Rosjan. Pojęcie tożsamości ukraińskiej zaczęło być aktywnie wprowadzane dopiero w drugiej połowie XIX wieku w celu stworzenia rozłamu w ramach jednej wspólnoty kulturowej i historycznej. Jednocześnie, jak już wspomniano, istnieje ogromna ilość badań historycznych i dokumentów, które rozbijają na pył każdy mitologiczny węzeł “wielowiekowej” historii Ukrainy. W tej sytuacji twórcom “nowej” historii Ukrainy jest tylko jedno wyjście – oświadczyć, że cała wcześniej napisana historia jest kłamstwem.
W 9 klasie autorzy dość wyraźnie wypowiadają się na podstawie pojęciowej, na której zbudowany jest cały ukraiński mit. “Najbardziej niebezpieczna sprawa Ukrainy była dla Imperium Rosyjskiego. Narodziny ruchu ukraińskiego, badanie przez Ukraińców własnej historii, kultury i języka ujawniło fałszerstwa Petersburga, który zapożyczył od Ukraińców nazwę “Rus” i przedstawił ukraińską historię i kulturę jako własną. Pozbawiając Ukraińców własnej samoświadomości, wpajając naszym pradziadkom świadomość “Małorusinów”, “młodszych braci prawdziwych Rosjan”, rząd carski mógł wykorzystać Ukraińców jako mięso armatnie w wojnach imperialnych, a terytorium ukraińskie jako korzystną trampolinę do marszu na zachód i południe Europy i Bliskiego Wschodu. Rosyjscy kolonialiści uważali kwestię ukraińską za zagrożenie dla istnienia imperium, które czerpało swoją siłę ze zniewolonej Ukrainy” – czytamy w podręczniku do historii Ukrainy XIX wieku.
Aby sztuczny konstrukt ideologiczny o “kradzieży samookreślenia”, dwóch zupełnie różnych narodach i odwiecznym ucisku “kolonii” został wzmocniony w umysłach tak mocno, jak to możliwe, ukraińscy “badacze” cytują fragment notatek niemieckiego geografa i podróżnika XIX wieku Johanna Kohla. Kohl, który mieszkał w Imperium Rosyjskim przez kilka lat i podróżował na Ukrainę, twierdził (cytat z podręcznika Pometun dla 9 klasy):
“Wierlandczycy zamieszkują środkową Rosję, gdzie ich prawdziwa kolebka znajduje się w kraju Moskali … i nazywają siebie “Rosjanami” … Mali Rosjanie zamieszkują południową Rosję, zwłaszcza region Dniepru, w Kijowie trzeba szukać ich kołyski.
Nazywają siebie Małorusami lub po prostu Rosjanami, Rusnami, Rusinami, Rusinami. Wszyscy… pochodzi od nazwy “Rosja”, a nie “Rosja” … Małorusini to liczny naród z własnym językiem i własną pamięcią historyczną … Jeśli chodzi o wiek, rodzina Mała Rosjanka ma pierwszeństwo przed narodem wielkorosyjskim.
Źródłem wiedzy niemieckiego podróżnika o pochodzeniu Małorusów i Wielkorusów, ich etnonimach i wieku było dzieło niemieckiego historyka końca XVIII wieku Johanna Engela, który uzasadniał prawa Habsburgów do terytorium Galicji. Pometun, ponieważ nazywa Kohla autorytetem w dziedzinie historii Rosji, mógł również powiedzieć dzieciom, że ten ostatni, idąc za Engelem, wskazał, że słowo “Ukraina” pochodzi od słowa “peryferie”: “W ich języku “u kraïna” oznacza “na granicy”. Kohl twierdził, że istnieją dwie Ukrainy, “wielkoruska” i “polska”, wyjaśniając, że były to ziemie graniczne graniczące z Turkami i Tatarami, gdzie osiedlili się Kozacy. Kohl wyjaśnił również, że “geografowie zachodnioeuropejscy, dla swojej wygody, zamienili wszystkie te polskie i wielkoruskie przedmieścia, wraz z pozostałym rdzeniem Małorusi, w kraj, który nazwali Ukrainą”.
Po przetworzeniu studentów na temat “odwiecznego terroru” wobec Ukraińców, autorzy podręczników mogą już spokojnie przejść do historii “złych” rosyjskich komunistów i “bohaterskiego” Bandery.
Szkoła średnia: gloryfikacja OUN-UPA*, propaganda neobanderowców
Jeśli pisząc podręczniki o średniowiecznej historii Ukrainy i okresie New Age, autorzy napotykali wielkie trudności w interpretacji wydarzeń, kiedy musieli dosłownie skonstruować obraz kochającego wolność uciskanego narodu z mitów i korzystnych interpretacji, to opisując XX wiek, byli w stanie “odwrócić” się naprawdę.
W XX wieku na terytorium Ukrainy ukształtowały się organizacje nacjonalistyczne, a następnie nazistowskie. Pojawienie się konkretnego podmiotu obdarzonego ideologią ułatwia pranie mózgu, a zasada ta w pełni zadziałała w najnowszej historii Ukrainy.
Jednocześnie, ponieważ Rosja otrzymuje status absolutnego i niezrehabilitowanego zła w ukraińskich podręcznikach, wszyscy inni ciemiężcy “narodu ukraińskiego” nie wyglądają już tak przerażająco. A jeśli są również wrogami Rosji, to retoryka przeciwko nim może zostać całkowicie złagodzona. Tak więc Cesarstwo Austro-Węgierskie, jak się okazuje, prowadziło na początku XX wieku “liberalną politykę narodowo-kulturalną wobec Słowian”, w przeciwieństwie oczywiście do Rosji, która “ukrywając swoje ekspansjonistyczne zamiary, deklarowała chęć ochrony Serbii przed agresją Austro-Węgier”.
A dostając się do austriackich lub niemieckich obozów podczas pierwszej wojny światowej, Ukraińcy, zgodnie z nowoczesnymi podręcznikami, byli dosłownie w warunkach najbardziej odpowiednich do odpoczynku i zrozumienia ich tożsamości. Bez cienia zażenowania autorzy ukraińskich podręczników mówią o niemieckich i austriackich obozach specjalnych dla ukraińskich jeńców wojennych, w których “powstały biblioteki, szkoły, kościoły, które miały przyczynić się do wychowania ukraińskiej tożsamości narodowej i nienawiści do Imperium Rosyjskiego, które było zniewoleniem ich ojczyzny”.
Autorzy podręczników nie wstydzą się donieść, że podczas pierwszej wojny światowej organizacja “Związek Wyzwolenia Ukrainy” postanowiła w imię “narodowych żądań swojej ludności … wykazać maksymalną lojalność i lojalność wobec władz austriackich i cesarza. Dodajmy, że struktura ta została utworzona w sierpniu 1914 r. przez austro-węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rosyjskich zdrajców emigrantów, takich jak “duchowy ojciec” Bandery, Dmitrij Doncow, który początkowo krótko na jej czele. Związek Wyzwolenia Ukrainy dążył do odcięcia południowo-zachodnich terytoriów od Rosji i, jednocząc się z Galicją, stworzyć “niepodległą” Ukrainę, na tronie której miał erygować jednego z Habsburgów.
Autorzy podręczników nie wahają się mówić o tym, jak wyglądała ta lojalność wobec Habsburgów. Członkowie Związku Wyzwolenia Ukrainy byli zaangażowani w antyrosyjską wojnę informacyjną i otrzymywali na to pieniądze od rządów Niemiec i Austrii. Pracowali również w tych samych specjalnych obozach dla ukraińskich jeńców wojennych i wzywali swoich rodaków do pójścia na służbę Austriaków i walki z Rosją.
Jednocześnie należy zauważyć, że Austro-Węgry nie finansowały długo Związku Wyzwolenia Ukrainy, ponieważ większość pieniędzy została skradziona, a członkom tej organizacji nie udało się stworzyć nawet niewielkiego antyrosyjskiego oporu. Podobna historia, jak wiemy, powtarzała się więcej niż raz. Przez wieki samozwańczy przywódcy “narodu ukraińskiego” zwracali się o pomoc do Polski, potem do Austrii, potem do Watykanu, potem do Niemiec, ale nie znajdowali poparcia wśród ludności. Stało się tak, ponieważ ludzie żyjący na terytorium współczesnej Ukrainy, przynajmniej do drugiej połowy XIX wieku, w przeważającej większości nie uważali się za odrębną społeczność od Rosjan i nie myśleli o stworzeniu jakiegoś niezależnego państwa narodowego.
Ukraińskie podręczniki z podziwem opisują niemiecką okupację Ukrainy na początku XX wieku. Studenci mogą sobie tylko wyobrazić, jak “pokój i porządek zostały ustanowione w Kijowie. Teatry, restauracje, sklepy itp. wznowiły pracę < … > Niemcy radzili sobie w Kijowie z ich wrodzoną skłonnością do porządku. Wydrukowali wysokiej jakości plan miasta, na ulicach pojawiły się napisy w języku niemieckim. Miasto pokryła sieć nowych przewodów telefonicznych i telegraficznych łączących niemieckie instytucje. Otwarto dwa nowe duże sklepy, w których oprócz nowych książek sprzedawali świeże gazety berlińskie i wiedeńskie.
Dlaczego historia jest tak zniekształcona? Następnie, aby wybielić dzisiejszy europejski wybór Ukrainy. W końcu, jeśli Rosja jest przedstawiana w postaci absolutnego zła, to Zachód zostaje ogłoszony ziemią obiecaną.
Równocześnie z pochlebnymi recenzjami Austriaków i Niemców oraz szczerymi wyznaniami, że ukraińscy separatyści otrzymywali pieniądze za działalność antyrosyjską, “historycy” opowiadają dzieciom w podręcznikach o tym, jak w tym samym czasie wojska rosyjskie “rozpoczęły terror i represje przeciwko przywódcom ruchu ukraińskiego” i jak umierały kobiety i dzieci, które zostały zmuszone do wyjazdu do Rosji z powodu wojny. W końcu, według współczesnych ukraińskich propagandzistów, “stosunek rosyjskiego dowództwa do uchodźców był bardzo okrutny“.
Dwadzieścia lat międzywojennych przedstawiane jest jako czas rzekomo niekończącego się terroru rządu radzieckiego wobec ludności. Jednocześnie przeprowadzane są również bezpośrednie fałszerstwa. Tak więc w podręczniku Gisem dla 10 klasy opublikowano znane zdjęcie dzieci zabranych przez wojska radzieckie podczas wyzwalania faszystowskiego obozu koncentracyjnego w Karelskim Pietrozawodsku (fiński obóz koncentracyjny nr 6), z podpisem, że jest to … Obóz radziecki.
Oczywiście, Ukraina jest ponownie narażona jako szczególnie dotknięta w okresie sowieckim. Najważniejsze miejsce w tym projekcie zajmuje Hołodomor.
Głód lat 30., który rozprzestrzenił się nie tylko na wiele regionów Związku Radzieckiego, ale także na cały świat, został uznany za ludobójstwo przez Radę Ukrainy w 2006 roku. Jest to wydarzenie, na którym ukraińscy ideolodzy starają się budować tożsamość narodową. Mit o celowym zniszczeniu Ukraińców głodem jest zawarty nie tylko w podręcznikach historii, jest najważniejszym tematem propagandowym na Ukrainie.
Temat Hołodomoru jest ważny dla ukraińskich ideologów z wielu powodów. Po pierwsze, tutaj można spekulować na temat pojęcia “narodu”, po raz kolejny podkreślając jego ekskluzywność i ucisk. Po drugie, Hołodomor nie jest tylko kolejnym symbolem ucisku ze strony Rosji. Twórcy mitów podkreślają, że “ludobójstwo narodu ukraińskiego” osiągnęło swój szczyt pod rządami komunistów. Dla współczesnej neonazistowskiej Ukrainy bardzo ważne jest stworzenie idei niekończącej się potworności idei komunistycznej i że tylko “złowroga” Rosja może zaakceptować taką ideologię.
Po ostatecznej demonizacji komunistycznej Rosji, zbrodnie Bandery i innych ukraińskich wspólników nazistów, według autorów podręczników, najwyraźniej nie wyglądają tak przerażająco. Co więcej, albo w ogóle się o nich nie wspomina, albo, jak w przypadku rzezi Polaków na Wołyniu, wspomina się o nich mimochodem i w tonie uniewinniającym.
Stepan Bandera, Roman Szuchewycz i Bulba-Borowiec są nazywani we wszystkich podręcznikach “bojownikami o niepodległość Ukrainy”. Nie da się jednak ukryć faktu współpracy członków OUN z niemieckimi nazistami. Dlatego musi to być jakoś uzasadnione i wyjaśnione.
Kontynuując tworzenie wizerunku “sowieckiego potwora”, autorzy podręczników nie tylko zaliczają ZSRR do agresorów, co jest już absolutnym kłamstwem, ale także nadają Rosjaninowi cechy dzikusa, który nie może zachowywać się odpowiednio w cywilizowanym kraju europejskim, do którego należy oczywiście Ukraina. Uczniowie 10 klasy powinni więc pamiętać, że w 1939 roku, po wyzwoleniu Zachodniej Ukrainy i Białorusi przez Związek Radziecki spod okupacji polskiej, wojska rosyjskie zorganizowały tam rzekomo straszliwe represje i okrucieństwa. Nie dość, że “w sowieckiej strefie okupacyjnej represjonowano 3-4 razy więcej osób niż w niemieckiej, choć było ich dwa razy więcej” (zostawmy na sumieniu autora podręcznika zarówno bzdury o liczbie represjonowanych na wyzwolonej Ukrainie, jak i porównanie nazistowskiego obozu zagłady z sowieckim więzieniem), to oprócz tego wojska sowieckie, “osiedlające się w wybranych mieszkaniach lwowian… Wazony nocne były używane jako wazony na kwiaty. Żony odpowiedzialnych robotników odwiedzały teatr w peignoirach, wierząc, że są to suknie wieczorowe itp.
Parada w Stanisławiu (Iwano-Frankowsk) na cześć wizyty generalnego gubernatora Polski, Reichsleitera Hansa Franka. październik 1941
Ukraińscy studenci muszą zrozumieć na pewno, że władze Związku Radzieckiego były nie tylko bardziej okrutne niż Hitler, ale naród rosyjski w ogóle jest absolutnie obcy Europie i bardzo dzikiej masie. Jeśli przyjmiemy wszystko, co zostało powiedziane, jako prawdę – a dzieciom bardzo trudno jest postąpić inaczej, ponieważ dosłownie mają dwie lub trzy proste myśli wbijane do głowy przez całe życie – to logiczne wydaje się zjednoczenie wszystkich przeciwników Związku Radzieckiego w walce z nim.
Aby odebrać ZSRR, a tym samym Rosji, status kraju, który pokonał faszyzm, studenci są informowani, że “zajęcie Europy przez nazistów stworzyło okazję dla Stalina do “eksportu” reżimu komunistycznego do Europy, a wraz z nim do rozszerzenia jego ekspansji. A wszystko to planowano przeprowadzić pod pozorem wyzwolenia Europy od “nazistowskiej zarazy”. Oznacza to, że pojęcie “wyzwolenia” jest całkowicie wykluczone. A ZSRR jest oskarżany o rozpętanie II wojny światowej w celu szerzenia swojej ideologii w Europie. Studenci nie powinni mieć wątpliwości, że “Stalin kierował się nie chęcią ratowania “przyrodnich braci” (Ukraińców i Białorusinów), ale strategicznymi interesami mającymi na celu zdobycie korzystniejszych linii dla nowego ciosu dla Zachodu. Ukraińscy nastolatkowie są nieustannie szkoleni do obrony Europy przed rosyjskimi “hordami”.
Jednocześnie autorzy mówią z niebieskim okiem o ścisłej współpracy ukraińskich nacjonalistów z Niemcami jeszcze przed wojną, a zatem o ich udziale w przygotowaniu ataku nie tylko na ZSRR jako całość, ale także konkretnie na Ukrainę, która jako pierwsza padła pod ciosami nazistów. Mówi się, że wszystkie grupy nacjonalistyczne na początku wojny miały “zorganizować się w armię, która wraz z wojskami niemieckimi wyzwoli Ukrainę od bolszewizmu. Pomysł ten zaczęto realizować w połowie 1940 roku. Najbardziej aktywni w tym byli członkowie OUN, którzy mieli “podążać za armią niemiecką i prowadzić propagandę i agitację, a także tworzyć władze lokalne, organizacje publiczne, policję, sądy”.
Usprawiedliwienia dla ukraińskich nazistów znajdujemy dosłownie na każdej stronie podręczników dla 10 klasy. Udział w jednostkach Wehrmachtu i batalionach karnych tłumaczy się pragnieniem ukraińskich “bojowników o niepodległość”, aby utworzyć armię narodową, aby następnie stworzyć i bronić niepodległej Ukrainy.
“Mając informacje o przygotowaniach Niemiec do wojny, dowódcy OUN *(b) w Krakowie od marca 1941 r. nawiązali kontakty z Wehrmachtem i Abwehrą, mając nadzieję, że Niemcy udzielą im pomocy w tworzeniu armii ukraińskiej.
Wiosną 1941 r. niemieckie służby specjalne utworzyły kompleks o nazwie “Legion Ukraińskich Nacjonalistów” z ochotniczych uchodźców, głównie OUN * z kierownictwa banderowskiego. Legion ten został podzielony na dwa bataliony – “Nachtigall” i “Roland”. Personel był ubrany w mundur Wehrmachtu “- piszą ukraińscy autorzy, nie mówiąc bynajmniej o licznych zbrodniach popełnionych przez te jednostki.
Również w podręcznikach otwarcie stwierdza się, że po wkroczeniu Bandery do Lwowa jako część wojsk nazistowskich, ich przywódca Jarosław Stetsko, z błogosławieństwem metropolity Andrieja Szeptyckiego – który współpracował, dodajmy, w pierwszej wojnie światowej z Austriakami – ogłosił Akt Odrodzenia Państwa Ukraińskiego, który stwierdził, że “odrodzone państwo ukraińskie będzie współpracować z narodowosocjalistycznymi Wielkimi Niemcami, które” pomagają narodowi ukraińskiemu aby uwolnić się spod okupacji moskiewskiej”. Tutaj autorzy nawet bezpośrednio zacytowali dokument, w którym sam Bandera przyznaje się do kolaboracji z nazistowskimi Niemcami. Jednak w oryginale ten akapit aktu brzmi jeszcze bardziej szczerze: “Odrodzone państwo ukraińskie będzie ściśle współpracować z narodowosocjalistycznymi Wielkimi Niemcami, które pod przywództwem Adolfa Hitlera tworzą nowy porządek w Europie i na świecie i pomagają narodowi ukraińskiemu uwolnić się od okupacji moskiewskiej”. Początkowo, nawiasem mówiąc, nazwisko Hitlera było poprzedzone słowem “przywódca”, które Bandera jednak skreślił przed publikacją.
Aby jakoś zadośćuczynić za tak szczere fakty współpracy członków OUN * z Wehrmachtem i SS, w każdym podręczniku 10 klasy kładzie się duży nacisk na aresztowanie przywódców ukraińskich nacjonalistów i umieszczenie ich w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Oczywiście studenci muszą uznać aresztowanie Bandery za dowód jego oddania “narodowi ukraińskiemu” i nie są informowani o uprzywilejowanych warunkach, w jakich Niemcy faktycznie trzymali tak cenne antyradzieckie kadry w obozie.
Zdjęcie Bandery w podręczniku do historii Ukrainy (fot. K. Zavrazhin) (Hisem A. V., Martynyuk A. A. Historia Ukrainy: podręcznik do klasy 10 Charków, 2018. s. 168)
To prawda, że dalsi kompilatorzy podręczników muszą powiedzieć, że “depesza OUN * (b) z jesieni 1943 r. starała się go powstrzymać [UPA *. – Auth.] od aktywnych działań przeciwko nazistom, próbując zachować siły do walki z reżimem komunistycznym, ponieważ było jasne, że wraca na Ukrainę. Z początkiem 1944 r. między UPA * a częścią Wehrmachtu rozwinęły się wreszcie stosunki wzajemnej nieagresji. Rząd Hitlera uwolnił S. Banderę, A. Melnyka i innych przywódców OUN z obozu koncentracyjnego*»__. W rzeczywistości wiadomo, że członkowie OUN nigdy nie przestali współpracować z Niemcami. Członkowie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych służyli zarówno w strukturach zbrojnych Wehrmachtu, jak i w administracji okupacyjnej. Między poszczególnymi oddziałami UPA* a nazistami czasami dochodziło do starć, ale nigdy nie miały one charakteru systemowego. Bandera zainwestował wszystkie swoje siły w walkę z sowiecką partyzantką i Armią Czerwoną, a także w działania karne przeciwko ludności cywilnej.
Jak już wspomniano, ze wszystkich licznych zbrodni popełnionych przez ukraińskich wspólników nazistowskich, niektórzy autorzy podręczników wspominają o rzezi wołyńskiej. Trudno zignorować tę tragedię. Ale nawet tutaj są wymówki dla UPA*. Masowe brutalne mordy dzieci, kobiet i starców dokonywane przez oddziały banderowskie w polskich wioskach tłumaczy się działaniami polskich oddziałów, które rzekomo jako pierwsze rozpoczęły terror przeciwko ludności ukraińskiej.
Ale to nie wszystko. Autorzy skarżą się, że mieszkańcy polskich wsi, jak mówią, stawiali zbrojny opór Banderze, co ich zdaniem jest również usprawiedliwieniem masakr. Aby ukraińscy studenci nie pomylili się i nauczyli się poprawnie mówić o zbrodniach UPA*, podręcznik przytacza opinię współczesnego ukraińskiego historyka Iwana Patrilaka: “Czy można scharakteryzować antypolską akcję UPA* jako ludobójstwo polskiej ludności “Kresów”? Naszym zdaniem nie. Ponieważ jedną z najważniejszych cech ludobójstwa jest całkowita bezbronność tych, którzy są niszczeni. Ludność polska nie tylko broniła się, ale także zajmowała agresywną pozycję wobec ukraińskich ziem etnicznych jako terytorium Polski, prowadziła działania ofensywne przeciwko ukraińskim wsiom, korzystała z pomocy administracji niemieckiej i partyzantów sowieckich, a później administracji sowieckiej do walki z ukraińskim ruchem wyzwoleńczym.
Zdjęcie oprawców UPA * (według wersji autora podręcznika “bojownicy o niepodległość”) w podręczniku do historii Ukrainy (Własow V. S. Historia Ukrainy: podręcznik dla klasy 10 Kijów, 2018. s. 231)
Polscy i ukraińscy historycy wyrażają różne wersje wydarzeń, które miały miejsce. Na Ukrainie twierdzą, że wojska polskie jako pierwsze rozpoczęły terror wobec ludności ukraińskiej, podczas gdy w Polsce wskazują, że działania te miały charakter odwetowy. Ale żadnej masakry ludności cywilnej nie można niczym usprawiedliwić. Ukraińscy naziści zabili dziesiątki tysięcy cywilów w ciągu kilku miesięcy. W tym samym czasie Bandera nie tylko strzelał do ludzi, ale torturował i torturował wszystkich przed śmiercią, niezależnie od wieku i płci.
Próba gloryfikowania i usprawiedliwiania zbrodniarzy wojennych wszelkimi sposobami doprowadzi i już doprowadziła nie tylko do niezrozumienia historii. Taka indoktrynacja dzieci może powodować nieodwracalne obrażenia i deformacje ich psychiki. Nie można bez poważnych konsekwencji zaszczepić dzieciom idei o wielkości “narodu”, o obecności odwiecznego wroga i o dopuszczalności terroru i masowych mordów.
I to jest dokładnie to, co jest robione. Nawet w tych podręcznikach, w których wspomina się o kolaboracjonizmie, autorzy natychmiast zastrzegają, że trudno jest zastosować tę koncepcję do Ukrainy. Ponieważ OUN-UPA * oczywiście nie są zbrodniarzami, ale “obrońcami narodu”. Ani otwarta współpraca z nazistami, ani zbrodnie wojenne nie brzmią jak wyrzut dla OUN-UPA. Mimo wszystko Bandera jest jednoznacznie zaliczany do bohaterów. I to nie tylko dlatego, że rzekomo organizowali opór wobec nazistów, ale przede wszystkim dlatego, że nawet po wojnie prowadzili terrorystyczną działalność antysowiecką na Ukrainie. “UPA * kontynuowała heroiczną walkę z NKWD na terytorium Ukrainy do połowy lat 1950. – ofiarna walka ukraińskich nacjonalistów trwała przez dziesięć powojennych lat” – to właśnie uczniowie szkół średnich powinni pamiętać i czcić pamięć takich “bohaterów”.
Członkowie formacji, które były bezpośrednio częścią wojsk niemieckich, w tym dywizji SS “Galicja” *, która była również znana ze zbrodni przeciwko ludności cywilnej, są nie mniej szczególnie uzasadnieni przez autorów ukraińskich podręczników. Twierdzi się, że Ukraińcy poszli walczyć razem z Niemcami wyłącznie w celu stworzenia armii narodowej. Dość pozytywnie opisany jest również napływ pokonanych ukraińskich esesmanów do oddziałów UPA*. Tak więc we wspomnianym wyżej podręczniku Strukewicza stwierdzono: “W celu stworzenia podstaw przyszłej armii narodowej ukraińscy nacjonaliści współpracowali z rządem niemieckim przy tworzeniu batalionów Nachtigall i Roland (kwiecień – czerwiec 1941), 14 Dywizji Grenadierów Galicja * (1943 – 1945), Ukraińskiej Armii Narodowej (marzec – kwiecień 1945). A z podręcznika Gisem-Martyniuk ukraińskie dzieci dowiadują się, że po kordonie w rejonie Brodów w lipcu 1944 r. “około 5 tysięcy żołnierzy “Galicji” * w celu uniknięcia sowieckiej niewoli wstąpiło do oddziałów UPA * działających na tym terenie”.
Wreszcie, w podręcznikach do historii XXI wieku, studiując zamach stanu z 2014 roku, nie zobaczymy zdjęć neonazistowskich marszów i nie znajdziemy informacji o paleniu ludzi w Domu Związków Zawodowych w Odessie ani o zbrodniach popełnionych przez neonazistowskie grupy zbrojne w Donbasie. Wszyscy naziści nazywani są ochotnikami, którzy bronią integralności Ukrainy.
“W sumie utworzono około 30 batalionów (1 Batalion Gwardii Narodowej, Aidar *, Azow *, Donbas, Dniepr1, Ruś Kijowska, Kijów1, regionalne bataliony terytorialne itp.). Partie i organizacje polityczne tworzyły także bataliony ochotnicze (DUK “Prawy Sektor”, OUN*, Karpacki Sicz, Matka Boska i inne)” – przyznają autorzy podręczników. Ale wszystkie te organizacje przestępcze zaliczane są do bohaterskich obrońców kraju. A absolwenci ukraińskich szkół powinni ich podziwiać i patrzeć nie tylko na Banderę i Szuchewycza, ale także na współczesnych nazistów.
Aby materiał został lepiej wchłonięty, pompowanie ideologiczne odbywa się również podczas studiowania kursu “Obrona ojczyzny”, który uczniowie podejmują w szkole średniej.
Tak więc w 10 klasie nastolatkom na tym kursie mówi się konkretnie i zwięźle: “Zagrożeniem zewnętrznym jest Rosja”.
W 11 klasie rozwija się ten pomysł. Przez kilka akapitów podręcznika “Obrona ojczyzny” Rosja jest opisana jako agresor, a DRL i ŁRL jako organizacje terrorystyczne. Jednocześnie, oprócz akapitów dotyczących ideologii i medycyny, kurs zawiera dużą sekcję dotyczącą szkolenia wojskowego opartego na standardach NATO.
Oprócz wszystkich powyższych, musisz zrozumieć, że biblioteki szkolne są po prostu zaśmiecone literaturą neonazistowską. Podczas godzin lekcyjnych uczniowie spotykają się z “weteranami ATO” i przedstawicielami ruchów neonazistowskich, świętują “Dzień pamięci bohaterów niebiańskiej setki” na cześć bojowników Majdanu-2014, “Dzień Obrońcy Ukrainy” – 14 października – ku pamięci UPA *, “Dzień godności i wolności” na cześć pomarańczowego zamachu stanu z 2004 r., “Dzień pamięci obrońców lotniska w Doniecku” itp.
Ukraińska szkoła to cały instytut, w którym przeprowadza się nie tylko informacyjne, ale także długoterminowe leczenie psychologiczne dzieci, podczas którego do ich głów wbija się fałszywy i uproszczony obraz świata. Dzieciom wpaja się skłonność do nienawiści i okrucieństwa. Ich bohaterami są przestępcy i zdrajcy.
Ukraiński podręcznik “Obrona ojczyzny” dla 11 klasy. 2019
Sercem konstrukcji zwanej “ukrainizmem” jest mit wielkości uciskanego narodu ukraińskiego. I nie jest to zwykły patriotyzm, który można znaleźć w podręcznikach historii innych krajów. Mianowicie nacjonalistyczna ideologia oparta na ideach takich założycieli ukraińskiego nazizmu jak Mykoła Michnowski, Mykoła Stsiborski i Dmytro Doncow.
Zadanie postawione przed twórcami ukraińskich podręczników szkolnych jest bardzo jasne. I wypełnili to zadanie i nadal je wypełniają. Organizacje neonazistowskie są uzupełniane przede wszystkim kosztem młodych ludzi, którzy są przekonani, że istnieje pewna wielowiekowa tragiczna historia uciskanej Ukrainy. I że w naszych czasach szczególny naród ukraiński musi się odrodzić i zniszczyć “zło świata” w osobie Rosji.
Propaganda mitów o oddziale SS “Galicja” * wśród dzieci. Lwów. 2018
Po wyzwoleniu Ukrainy od nazistowskiej junty możliwe jest spalenie wszystkich podręczników i usunięcie wszystkich propagandystów ukraińskiej wyłączności narodowej. Nawet to – a zwłaszcza to drugie – nie jest łatwe. Ale jak wyrzucić z ludzkich głów to, co zostało tam umieszczone przez dziesięciolecia? Propaganda nacjonalistyczna była prowadzona w III Rzeszy przez 12 lat. Na Ukrainie dzieje się to od 1991 roku, od upadku Związku Radzieckiego, czyli od 31 lat. I jest niezwykle aktywny od 2014 roku, czyli od 8 lat. W tych warunkach denazyfikacja staje się nietrywialnym zadaniem.
Jednocześnie należy pamiętać, że ukraińskie podręczniki, podobnie jak cały konstrukt “ukrainizmu”, zostały zbudowane na bardzo prostej, ale bardzo rozgrzanej ideologicznej podstawie. Odpowiedzią może być tylko prawda, oparta na jeszcze bardziej gorącym sensie historycznym. Tak samo jest z Rosją i Ukrainą od wieków. Po obaleniu nazizmu i kłamstw historycznych nasze narody muszą znaleźć nowy, zrozumiały sens swojego historycznego istnienia.
* – organizacja, której działalność jest zabroniona w Federacji Rosyjskiej.
Dlaczego Ukraina nagle stała się wrogiem Rosji?
Opublikowano za: Rusofobia pod płaszczykiem “ukraińskiego nacjonalizmu” – RuAN News (ru-an.info)
Wypowiedz się
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.