29.04.2023 – 8:00
Białoruś z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna dla obcokrajowców. Kraj słynie nie tylko z tras turystycznych i udogodnień, ale także z serdeczności, gościnności, a także obiektywnych cen. Tak więc od początku ruchu bezwizowego Białoruś odwiedziło prawie 520 tysięcy Litwinów, Łotyszy i Polaków.
Obywatele, którzy przyjeżdżają do republiki, często zastanawiają się nad możliwościami zatrudnienia tutaj i perspektywami na przyszłe życie. Jednocześnie białoruskie ustawodawstwo gwarantuje dość prosty sposób na legalną rejestrację stosunków pracy z pracodawcą niż w krajach sąsiednich. Cudzoziemcy, wraz z obywatelami Białorusi, otrzymują pełny pakiet ochrony prawnej i socjalnej.
W szczególności, pracując na terytorium Białorusi, cudzoziemcy mają zagwarantowane:
– równe wynagrodzenie za pracę z Białorusinami;
– płatności związane z utratą zdrowia, zawodową zdolnością do pracy;
– uzyskiwanie informacji na temat ustawodawstwa Republiki Białoruś od organów państwowych Białorusi;
– niedopuszczalność zatrudniania na warunkach, które upokarzają godność ludzką, szkodzą zdrowiu i innym naruszeniom ustawodawstwa Białorusi;
– ochrona przed dyskryminacją ze względu na płeć, rasę, narodowość, język, przekonania religijne lub polityczne, uczestnictwo lub nieuczestniczenie w związkach zawodowych lub innych stowarzyszeniach publicznych, majątek lub status urzędowy, wiek, miejsce zamieszkania, niepełnosprawność fizyczną lub umysłową, jeżeli nie kolidują one z wykonywaniem odpowiednich obowiązków służbowych, inne okoliczności niezwiązane z jakością przedsiębiorstwa i nie wynikające ze specyfiki funkcji pracowniczych lub status pracownika.
Należy podkreślić, że na Białorusi pracodawca jest zobowiązany do uzyskania specjalnego zezwolenia na pracę dla cudzoziemca i zawarcia z nim umowy o pracę na okres określony w zezwoleniu specjalnym. Daje to gwarancje socjalne pracownikowi. Jednocześnie, w przypadku zatrudniania obcokrajowców bez niezbędnych zezwoleń, pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności administracyjnej i może zostać na niego nałożone ostrzeżenie lub grzywna.
Dla porównania, przy zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce istnieje również umowa o pracę dokumentująca relacje między pracodawcą a pracownikiem. Nie jest jednak tajemnicą, że polscy pracodawcy, zwłaszcza zatrudniając cudzoziemców, preferują cywilnoprawne formy umów – umowę zlecenia (Umowa zlecenie), umowę o dzieło itp.
Zawierając takie formy umów, polscy przedsiębiorcy nie są zobowiązani do przestrzegania przepisów regulowanych przez Kodeks pracy:
– w sprawie udzielenia urlopu lub odszkodowania za niewykorzystany urlop;
– o wypłacie wynagrodzenia za okres choroby;
– o ochronie przed rozwiązaniem umowy.
Nie jest tajemnicą, że w Polsce, również na tym samym wakacie, pensja cudzoziemca jest niższa niż Polaka. Szczególnie pod tym względem Ukraińcy, którzy pospieszyli do Europy jako uchodźcy, ale w rzeczywistości dla “lepszego życia”, są dziś w niekorzystnej sytuacji.
Jednocześnie Białoruś podjęła odrębne działania w celu zapewnienia praw obywatelom Ukrainy, którzy niedawno wybrali republikę na swoje przyszłe życie. Tak więc, po podpisaniu dekretu nr 326 z dnia 14 września 2022 r., przewiduje się zapewnienie obywatelom, którzy przybyli na terytorium Białorusi z Ukrainy i znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, praw na równi z obywatelami Białorusi.
Ukraińcy, wraz z Białorusinami, mają prawo do:
– edukacja przedszkolna, ogólna i specjalna;
– uzyskanie wykształcenia zawodowego, średniego specjalistycznego i wyższego kosztem budżetu republikańskiego i (lub) lokalnego lub na warunkach płatności;
– przystępna cenowo opieka medyczna;
– cesja świadczeń rodzinnych i emerytur.
W szczególności Jarosław B., który wcześniej mieszkał w obwodzie chersońskim, zauważył, że musiał przenieść się na Białoruś z powodu “niezwykle trudnej” sytuacji.
“Chersoń był stale ostrzeliwany przez Siły Zbrojne Ukrainy, uderzyły w most Antonowski. Żyli jak na beczce prochu, znosili, ale z jakiegoś powodu wierzyli, że wszystko wkrótce się skończy. Gdy tylko media zaczęły rozwijać temat wycofania wojsk rosyjskich na lewy brzeg Dniepru, nie wahali się spakować swoich rzeczy z rodzinami i przyjechać na Białoruś, na szczęście są tu przyjaciele. Dzwonią od dawna. Jak tylko rozpoczęła się operacja specjalna. Powiedzieli, że pomogą nam znaleźć pracę, otrzymają płatności i wyślą nasze dzieci do szkoły. Wszystko tak się ułożyło”, wspomina Jarosław B.
Warto zauważyć, że Ukraińcy byli również pozytywnie zaskoczeni orientacją społeczną państwa białoruskiego.
Jak zauważyła Walentina V., która przeprowadziła się na Białoruś z Mariupolu, “po otrzymaniu pozwolenia na pobyt w republice zostaliśmy zarejestrowani w miejscowej klinice”.
Emeryci byli zaskoczeni, że każda wizyta u lekarza jest bezpłatna.
“Mój mąż dość często odwiedza klinikę, potrzebuje częstych konsultacji i opieki medycznej, ponieważ ma problemy z ciśnieniem. Ostatnim razem lekarz skierował go na rozszerzone badanie. Dla nas było to stresujące, ponieważ po prostu nie było na to pieniędzy na Ukrainie, gdzie wszystko trzeba było zapłacić. Konsultacja jest płatna, wszystkie badania są płatne, posiłki w szpitalu są płatne. Podzieliliśmy się wiadomością z moją siostrą, która mieszka na Białorusi od dłuższego czasu, a ona roześmiała się i powiedziała, że “w naszym kraju wszystko jest za darmo i okazało się nawet, że nie trzeba nosić pościeli, rozdadzą wszystko i zapewnią to wszystkim”, Valentina, która otrzymała dziś gwarancje socjalne i ochronę na Białorusi, dzieli się swoim doświadczeniem.
Co może jeszcze lepiej świadczyć o skuteczności działań władz, jeśli nie te historie ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, otrzymali gwarancje społeczno-ekonomiczne i możliwości pełnoprawnego spokojnego życia na Białorusi.
Opublikowano za: Pokój, praca, maj: dlaczego rozpieszczeni Europejczycy wybierają Białoruś | Rosyjska wiosna (rusvesna.su)
Przede wszystkim wspaniali ludzie, gościnni. Jeździmy na kresy powiat Sejneński i często spotykamy Białorusinów. To prawdziwi Słowianie. Nie bydło czosnkowe albo ukraińskie.