Wywłaszczenie z przemysłu narodowego. Doradztwo prywatyzacyjne – część 6

dr Ryszard Ślązak

Rozdział IV

4.1   Doradztwo prywatyzacyjne

W poprzednich rozdziałach przedstawiono opis prowadzonej polityki prywatyzacyjnej w pierwszym etapie lat1990-94, jako narzędzia do zmiany systemu socjalistycznej gospodarki centralnie planowanej na kapitalistyczną gospodarkę wolnorynkową. Okres ten kończy się denominacją złotego, wprowadzonej w 1995 roku. Niżej prezentujemy wpływy ze sprzedaży prywatyzacyjnej przedsiębiorstw/spółek państwowych, jako że sprzedaż zakładów pracy kapitałowi zagranicznemu, miała być głównym źródłem dopływu kapitału wolnodewizowego do kraju. Jak zakładano, że dzięki jego napływowi gospodarka miała się szybciej rozwijać i już jako wolnorynkowa.

 W założeniach i w prezentacji autorom nowej polityki ekonomicznej zupełnie umknęły z pola widzenia koszty przeprowadzenia gospodarki na tory wolnorynkowe, a głównie koszty przeprowadzania powszechnej prywatyzacji we wszystkich dwudziestu dwu branżach gospodarki i w sektorze rolnym. Uzupełniając te luki, w pracy zostaną wykazane koszty prywatyzacji w dotychczas przemilczanym w literaturze ekonomicznej w przedmiocie doradztwa prywatyzacyjnego, stanowiącego na zamówienie władz, jako usługa w doradztwie prywatyzacyjnym. Prezentacja danych zawiera koszty obsługi prywatyzacyjnej danego państwowego podmiotu gospodarczego oraz koszty obsługi, doradztwa świadczonego przez firmy zagraniczne i krajowe organom władzy gospodarczej.

 W obsłudze tej występowało przygotowywanie wszelkiego rodzaju analiz i raportów przed prywatyzacyjnych i opis /instrukcyjny/ samego przebiegu procesu prywatyzacji, każdego prywatyzowanego przedsiębiorstwa, wycena polskich firm, czy nawet ustalanie ceny jaką powinien zapłacić za polska firmę zagraniczny nabywca, w jakiej walucie, i czy jednorazowo czy w systemie ratalnym. W dokumentacji państwowej obsługę procesu prywatyzacji nazwano doradztwem prywatyzacyjnym. Ponoszone koszty tych usług świadczonych dla władzy, ostatecznie obciążały państwo, bo na ich pokrycie minister finansów uzyskał w roku 1991 kredyt dolarowy w Banku Światowym, z którego pokrywano te zobowiązania i dokonywano płatności na zagranicę

 Ten rodzaj usług, zwany doradztwem prywatyzacyjnym, był realizowany w znaczącej większości przez różnorodne firmy z różnych krajów zachodnioeuropejskich i Ameryki Północnej. Oprócz instytucjonalnego zagranicznego doradztwa prywatyzacyjnego, byli zagraniczni doradcy zatrudnieni w Ministerstwie Finansów i w innych resortach.  

Najliczniejsza grupa była zatrudniona w Ministerstwie Finansów. Jako doradcy ministra byli włączani do procedur prywatyzacyjnych prowadzonych w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, lub w innych resortach dokonujących prywatyzacji swoich branżowych przedsiębiorstw? Przykładowo w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranica, które pełniło funkcje nadzoru właścicielskiego nad przedsiębiorstwami handlu zagranicznego, które w końcu lat 1980-tych były przekształcane w spółki z o.o. i MWGzZ, jako większościowy w nich udziałowiec prowadził procedury prywatyzacyjne przedsiębiorstw handlu zagranicznego, /phz/. Procedury te polegały na przygotowaniu dokumentacji prywatyzacyjnej, przez firmy doradcze.

Dla przeprowadzenia tych procedur był powolny w tym ministerstwie zespół ds. prywatyzacji phz, ulokowany w ramach departamentu ekonomicznego MWGzZ. Zadaniem tego zespołu było pilnowanie terminów opracowywania materiałów, analiz i ekspertyz prywatyzacyjnych wykonywanych przez firmy zagraniczne, i ich ocena przydatności dla opracowania wniosku MWGzZ, kierowanego do Ministerstwa Przekształceń Własnościowych dla dokonania aktu sprzedaży danego phz. W zespole tym byli pracownicy, przedstawiciele różnych departamentów MWGzZ, w którym także pracowali przedstawiciele zagranicznych firm doradczych zaangażowani przez Ministerstwo Finansów. I to oni sprawowali nadzór nad poszczególnymi phz-mi. To oni mieli we wszystkich sprawach decydujący głos, często odmienny, zajmowali bardziej niekorzystne dla polskiego interesu stanowisko stanowiska, niż nasi eksperci specjalizujący się w dziedzinie handlu zagranicznego. W skład tego zespołu wchodził też doradca ministra finansów.

Najbardziej ważnym i obciążającym zadaniem tego zespołu była ocena merytoryczna i prawna materiałów prywatyzacyjnych przygotowywanych przez doradców zagranicznych, i dokonanie formalnego ich przyjęcia. Główny i decydujący głos niemal zawsze miał doradca ministra finansów. Bez jego aprobaty nie mógł być przyjęty raport prywatyzacyjny. Jeśli np. nasi eksperci kwestionowali ocenę raportu prywatyzacyjnego, jako nietrafną, zbyt pobieżną z zaniżoną wartością danego phz,, wówczas zagraniczna firma doradcza powinna rzetelnie i profesjonalnie udowodnić, że cena jest właściwie określona w oparciu o wszystkie parametry ekonomiczne, wskazać przyjęte parametry do takiej oceny/wyceny . Jeśli zagraniczny doradca ministra finansów nie zgłosił sprzeciwu do stawianych przez naszych, krajowych ekspertów zastrzeżeń, to mimo, że nasi eksperci mieli zastrzeżenia, był on przyjmowany.

Jeśli ten decydujący doradca nie podzielał stanowiska naszych ekspertów, a niemal zawsze stał po stronie firmy zagranicznej, to taki raport prywatyzacyjny był przez ministrów przyjmowany. Takie i swoje stanowiska uzasadniał, tym, ze cena/wartość danego phz została wyszacowana w oparciu o zalecane metody szacunku określone przez ministra przekształceń własnościowych, i metodologicznie jest zgodna z tymi metodami, i, że ocena/wycena musi wynikać tylko z tej metodologii. Metoda była niepodważalna, ponieważ była uprzednio opracowana przez zagranicznych doradców dla tegoż ministerstwa i zatwierdzona przez ministra przekształceń prywatyzacyjnych.

Zasadniczy wpływ na wycenę phz miały parametry, jakie były przyjmowane do obowiązującej metodologii, pochodzącej z zachodnich firm doradczych/konsultingowych, z krajów o ustabilizowanej długoterminowo gospodarce rynkowej. Były one nieadekwatne do polskich warunków, bo nasza gospodarka trwała jeszcze w systemie socjalistycznym, a mechanizmy rynkowe należało dopiero budować i wprowadzać w średnim, jeśli nie dłuższym horyzoncie czasowym.

 W opracowaniu niniejszym prezentujemy wpływy ze sprzedaży prywatyzacyjnej przedsiębiorstw/spółek państwowych oraz strukturę kosztów za doradztwo prywatyzacyjne z pierwszego okresu prywatyzacyjnego, w podziale na poszczególne lata i zbiorczo za lata 1990-94.

Doradztwo prywatyzacyjne zachodnich instytucji i to z różnych krajów było realizowane ze szczególną intensywnością w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych minionego wieku, niemal wyłącznie przez różnorodne zachodnie firmy doradcze, banki i ich spółki, które w większości nigdy w przeszłości do roku 1990 nie współpracowały z polskimi instytucjami, bankami, przedsiębiorstwami, czy mówiąc ogólnie nawet z Państwem. Nagle we wszystkich dziedzinach naszego życia gospodarczego i to od roku 1991, doradzały, jak i nawet całe branże gospodarki polskiej, nawet z branży handlowej i usługowej, i  które nasze przedsiębiorstwa/spółki  dla kogo sprywatyzować.

 W końcu lat osiemdziesiątych autor, pracując w grupach eksperckich ogłosili zasadę-program koniecznej nowej polityki gospodarczej, jako tzw. restrukturyzacji przedsiębiorstw wytwórczych i usługowych w gospodarce narodowej, analogicznie jak program oddłużenia zagranicznego Państwa, celem ochrony przemysłu narodowego przed pospieszną i inspirowaną z Zachodu prywatyzacją. Ta idea ekonomicznej restrukturyzacji, choć początkowo została przyjęta, to w krótkim czasie została przez nowe władze odrzucona, ponieważ jakby nie mieściła się w przyjętej przez nie doktrynie dekomunizacji majątkowej państwa i powszechnej prywatyzacji, w metodą tzw. terapii szokowej.

 To ten i taki program miał być konsekwentnie realizowany, odpowiadał interesom rozwoju gospodarczego i stabilizacji siły gospodarczej Państwa, a był skrzętnie wyciszany, tłamszony i ukrywany aż do zapomnienia. Został on przytłumiony pojawieniem się niemal rewolucyjnie doktryny prywatyzacyjnej. Jej sposób i przebieg był zatajany w praktyce gospodarczej. Był znany tylko dla wybranych wykonawców i korzystających nabywców. Jak już wspomniano, nazwano ją programem przyśpieszonej i powszechnej prywatyzacji, zbawczej na wszelkie trudności gospodarcze, głównie ze względu na potrzebę wzrostu dochodów budżetowych państwa, z lansowanym od października 1989 roku publicznym przeświadczeniem, że dużymi polskimi przedsiębiorstwami, nazywanymi ‘molochami’ nie da się sprawnie zarządzać, choć nie było wiadomym, przez kogo, nie mogły by być sprawnie zarządzane? I to w okresie, kiedy w Polsce żyło ponad 1,5 mln obywateli z wyższym wykształceniem.

Na tak przygotowywanym podłożu propagandowym do jej szybkiego i cichego przeprowadzenia, można się było odwołać do zagranicznej pomocy doradczej, choć mnóstwo polskich ekspertów gospodarczych żyjących i pracujących poza granicami państwa, pracujących nawet w różnych międzynarodowych organizacjach gospodarczych, w zagranicznych uczelniach, instytutach, zgłaszało liczne programy reformatorskie i deklarowało przybycie i swoją pracę nad zreformowaniem naszej gospodarki i doradzaniu rządowi nad jej przeprowadzeniem. Z ofert tych prawie w ogóle nie korzystano i nie skorzystano. Wybrano obcych, drogich, głównie instytucjonalnych doradców z różnych krajów Zachodu. To szerokie zaangażowanie doradztwa zagranicznego, w pierwszej kolejności do prywatyzacji przedsiębiorstw handlu zagranicznego prowadziło do wyzbycia się kontroli przez państwo w dziedzinie handlu zagranicznego nad tym ważniejszym procesem przechodzenia z gospodarki socjalistycznej na kapitalistycznie wolnorynkową.

 Pozbawiony narodowej kontroli program z doktryny przyśpieszonej dekomunizacji gospodarki poprzez prywatyzację był realizowany praktycznie bez dostępu polskich ośrodków naukowo-badawczych do jego oceny, realizacji i kontrolnego nadzoru. Z tego względu stał się dewiacją gospodarczą, pociągającą w średnim horyzoncie czasowym biedę, niedostatek, a nawet nędzę do stopnia niedożywienia licznych grup lokalnej społeczności, przymusowej ekonomicznie emigracji młodzieży, niosącą nieład społeczny, niezadowolenie społeczne świata pracy, wywołując w społeczeństwie apatię i krytyczność nastrojów społecznych przejawiających się w krótkotrwałych ocenach różnych partyjnych ekip rządzących. Wyzwalał jednocześnie powszechność krytyki całego procesu prywatyzacyjnego, który prawdę mówiąc, jest  rażąco krytycznie oceniany przez Naród, choć wychwalany przez zagraniczne koncerny i służące im media.

 Należy nadmienić, że prywatyzację przedsiębiorstw w latach 1990-94 prowadzono na kilku szczeblach, rządowym i wojewódzkim, a nawet na poziomie starosty powiatowego. Główne decyzje zapadały na szczeblu centralnym i na poziomie wojewódzkim. na których nie dostrzegano jakby krajowych ośrodków doradczych. Ośrodek centralny nie miał praktycznie krajowych, poza doktrynalnymi, doradców gospodarczych, a doradcy zagraniczni nie znali lub udawali, że nie znają np. prawa dewizowego, gdyż nabywcom zagranicznym nie stawiano wymogu, aby zobowiązania za nabywane polskie podmioty gospodarcze regulowali właśnie w dewizach, i dopiero po wpłacie należności, a nie przed wpłatą, następowało przeniesienie prawa własności z nabywanej spółki i to w stopniu takim, np.51, 70, 80 procent, w jakim nastąpiło nabycie pakietu akcji/udziałów w zakupywanym/nabywanym polskim podmiocie gospodarczym.

Obejmując ten większościowy pakiet akcji/udziałów nabywał niemal automatycznie przeniesienie na niego prawa własności do całego nabytego zakładu, choć nabywali w nim częściowy, a nie całkowity pakiet akcji/udziałów. Resztę, i dalszych płatności za nabycie pozostałej części, bo uprzednio nabył tylko część/ do pełnego pakietu akcji/udziałów już nie płacili z własnych środków przesyłanych z zagranicy, który powinien być ujęty w polskich statystykach, jako dopływ kapitału obcego, lecz płacili z zysku uzyskiwanego, wypracowanego w tych nabytych polskich przedsiębiorstwach. Produkowane w tych przejętych fabrykach wyroby, nawet jeszcze niezmienione asortymentowo, często były już zbywane/sprzedawane już pod nazewnictwem/szyldami obcych nabywców, a nie pod polską nazwą dotychczasowego naszego zakładu. Natychmiast ograniczało to eksport tego dotychczasowego naszego przedsiębiorstwa.

 Występowała zasada własnego uznania i już na rzekomo swoje wyroby czy usługi radykalnie podnosili ceny, i z tak uzyskiwanych zysków płacili za nabycie pozostałej części pakietu do nabycia palnego, czyli całego zakładu.. Nabywcy zagraniczni, nabywając pakiet, nawet nie kontrolny akcji/udziałów w danej naszej spółce sami i bezprawnie zmieniali nazwę firmy/spółki i z polskiej na zagraniczną, przez co niemal natychmiast zrywali jej dotychczasowe stosunki ekonomiczne z zagranicą, a nawet z rynkiem krajowym, wprowadzając przede wszystkim w kraju już rzekomo swoje wyroby czy usługi, pod swoją nazwą firmową, ale o znacznie wyższych cenach. Takim przykładem może być przejęty przemysł farmaceutyczny, że wprowadzane do aptek leki producentów przejętych przez kapitał obcy, niemal natychmiast stawały się znacząco droższe od leków dotychczasowych.

Nabywcy zagraniczni nabywali polskie przedsiębiorstwo/spółkę bez względu na wielkość/wysokość procentową nabywanego pakietu akcji/udziałów nawet nie w całości 100-procentowej prawo własności, które od momentu jego nabycia dawało im prawo swobodnego nim dysponowania, nawet do natychmiastowego zbycia włącznie. Zastanawiającym jest, że doradcy zagraniczni na kwestię dewizową w ogóle nie zwracali uwagi, pomijali ją, wiedząc, że złoty polski nie jest walutą wymienialną, i że wszelkie stosunki ekonomiczne Polski z zagranicą /z Polski i do Polski/ były regulowane w wyrażeniu finansowym tylko w obcych wymienialnych walutach. Rozliczenia dewizowe z zagranicą prowadziły wówczas w kraju tylko trzy uprawnione dewizowo państwowe podmioty gospodarcze, NBP, jako bank centralny kraju, Bank Handlowy w Warszawie S.A. oraz Bank Pekao S.A. Nie było to jednak dostrzeżone przez nasze władze.

W statystyce dewizowej z tego okresu niewiele tych wpływów dewizowych można się doszukać, co znaczy, że większość tych prywatyzacyjnych zagranicznych zobowiązań była kombinacyjnie regulowana w złotych, a wiec środkami finansowymi pochodzącymi z różnych operacji i spekulacji dokonywanych na rynku polskim, w tym także ze sprzedaży już nabytego mienia po uzyskaniu przeniesienia prawa własności ze zbywanej spółki na danego zagranicznego nabywcę. Zagraniczni doradcy postępowali jakby mieli jakieś odmienne przywileje dewizowe, czy nawet zwolnienia podatkowe, które dziś są jakby przez ekonomistów zapomniane czy zgubione w euforii propagandowej i w ocenach analitycznych. Wszystkie te wykombinowane ulgi, upusty czy zwolnienia i płatności dokonywane w złotych zamiast w dewizach wpływały bezpośrednio na poziom ceny i wartość zbywanej/nabywanej spółki, na którą te wszystkie czynniki wpływały na zaniżanie wartości firmy do gotówkowej zapłaty i ostatecznie łącznej wartości zbywanej spółki.

 Wartość zbywanych przedsiębiorstw była różnie określana i wyrażano na ten temat powszechnie niezrozumiale opinie. Przypomnieć tu należy wypowiedz publiczną jednego z ówczesnych premierów początku lat dziewięćdziesiątych, że ‘przedsiębiorstwo jest tyle warte ile nabywca chce za niego dać’. W życiu nawet codziennym trudno jest znaleźć durnia, który by chciał dać sam pełną wartość, gdyby nie miał określonej ceny przez sprzedającego. Przecież te wszystkie zachodnie ekspertyzy rzekomo wybitnych geniuszy, którym polskie umysły nie dorastały, nie dostrzegali polskiego państwa jego interesu, wykorzystywali przyzwolenie młodego wówczas naszego aparatu gospodarczego i politycznego, jego niska stopę życiową i mamili ich obiecankami przyszłych i wysoko płatnych prac w przejętych prze ich zagranicznych nabywców firmach.

 Firmy zagraniczne, które nabywały w naszych przedsiębiorstwach/spółkach pakiety akcji czy udziałów stawiały poniżający warunek, że ekspertyza prywatyzacyjna nie może być wykonywana przez firmę polską. bo jej nie uznają, uznają tylko te ekspertyzy/analizy, które zostaną wykonane przez firmę zagraniczną. Dlatego dla niektórych prywatyzowanych przedsiębiorstw/spółek takie analizy/ekspertyzy były wykonywane przez kilka zagranicznych firm doradczych z żądaniem niemal natychmiastowej zapłaty nawet po byle, jakim jej wykonaniu. Nie uznawały naszych suwerennych podmiotów doradczych, nawet placówek naukowo-badawczych czy branżowych instytutów, można, więc domniemać się, że nie uznawały jakby suwerenności naszego Państwa.

4.2  Roczne koszty doradztwa prywatyzacyjnego

Niemal od początku procesu przekształceń własnościowych, główne funkcje doradztwa prywatyzacyjnego dla polskich organów gospodarczych pełniły instytucje obcojęzyczne. Miały one niczym nieskrępowany dostęp do organów władzy, która wprost szczyciła się otwartością na współpracę z zagranicą, choć w rażącej różnicy poziomowej, bo nie na równorzędnym poziomie państwowym. Pieniądze za tę obsługę prywatyzacji, jakoś łatwo i naiwnie wydatkowano. Wydatków państwowych nikt nie liczył, gdyż była potrzeba wydatkowania środków państwowych i zameldowania władzom, że pakiet akcji/udziałów danego zakładu został sprzedany, a zakład został sprywatyzowany, a jakim kosztem to już inna cicha sprawa, nikt nie zwracał uwagi, nikt tego nie nadzorował,. bo nikt za nic nie odpowiadał. Były inne priorytety, by jak najszybciej i jak najwięcej przedsiębiorstw sprzedać. Aparat był rozliczany z planu ilościowej sprzedaży firm. Jak już wspomniano, zakres doradztwa był bardzo szeroki? Obejmował rożnego rodzaju analizy, głównie prywatyzacyjne dla poszczególnych podmiotów gospodarczych jak i całych branż, tzw. sektorów. Niżej zostały zaprezentowane firmy doradcze i przedmiot ich analiz, jako koszt doradztwa, w ujęciu rocznym, dla każdego roku oddzielnie w dolarach i w ówczesnych starych złotych.

Tabela 2

Prywatyzacja – Firmy doradcze w 1991 rok

   1 USD=10 582,56
L.p.Nazwa doradcy / wykonawcy analizNazwa prywatyzowanego zakładu/spółkiKoszt doradztwa / analizPrzedmiot doradztwa / analiz
w złw USD
123456
1Boston Consultingsektor samochodowy11 032 317 1091 042 500Analizy i badania sektorowe – sektor samochodowy
2Access East EuropeanZakłady Piwowarskie ‘Żywiec’, w Żywcu3 408 621 375322 098Analiza przygotowania do sprzedaży akcji
3Access Ltd.Okocimskie Zakłady Piwowarskie ‘Okocim’2 169 125 000204 972kampania reklamowa, sprzedaż akcji na zagranicę
4Access Ltd./American Appraisal PolandCementownia  “Warta” S.A.403 300 00038 110przygotowanie weryfikacji zanieczyszczenia środowiska, sprzedaż akcji
5American AppraisalPolbaf w Głownie896 509 23284 716Analiza wyceny przedsiębiorstwa
6American AppraisalPrzedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego S.A., w Opolu176 560 00016 684ogłoszenie, sprawa zakupu akcji
7American AppraisalKombinat Cementowo-Wapienniczy “Warta” S.A.24 320 0002 298Ogłoszenie o udziałach
8Arthur ??? Little InternationalOdlewnia Żeliwa w Kutnie2 410 534 500227 784prywatyzacja, doradztwo przed prywatyzacyjne    
9Arthur ??? Little InternationalWSK-PZL Krotoszyn218 334 00020 631prywatyzacja, doradztwo przed prywatyzacyjne
10Arthur Andersen Sp. z o.o.Zakłady Rowerowe “Romet” w Bydgoszczy776 000 00073 328memorandum prywatyzacyjne
11Arthurst BrownZakłady Przemysłu Odzieżowego “Wólczanka” S.A., w Łodzi10 000 000945Doradztwo prawne
12Bain Company  Germany   Inc.Pollena-Bydgoszcz8 423 731 421796 001Opracowanie strategii prywatyzacyjnej dla sektora kosmetyków
13Bain Company Germany Inc.sector elektroniczny6 497 791 980614 009Analizy i badania sektorowe – sektor elektroniczny
14Bain Company Germany Inc.Pollena-Racibórz, Pollena-Nowy Dwór1 804 380 746170 505prywatyzacja – przygotowanie prywatyzacyjne
15Bain Company Germany Inc.“Polgaz”5 799 644 160548 038analiza prywatyzacyjna
16Baltic Accountants“Rema” S.A. w Reszlu320 000 00030 238reklamy, opracowanie sprzedaży prywatyzacyjnej
17Barclays deWalcownia metali – Norblin, w Warszawie2 052 363 000193 938Doradztwo prywatyzacyjne i sprzedaży akcji
18Boston Consultingsektor budowlany2 037 595 500192 543Analizy i badania sektorowe – sektor budowlany
19Central Europe Trust Co.Zakłady Hydrauliki Siłowej w Łodzi275 938 42826 075analiza prawna i ekonomiczna
20Central Europe Trust Company.Zakłady Elektroniki “Tel-Eko” we Wrocławiu275 938 42826 075analiza prawna i ekonomiczna
21 Assistance Company Ltd.sektor obuwniczy4 243 944 000401 032Analizy i badania sektorowe – sektor obuwniczy
22Assistance Company Ltd.sektor obrabiarkowy3 406 608 000321 908Analizy i badania sektorowe – sektor obrabiarkowy
23Coopers Lybrandsektor handlu zagranicznego409 823 37138 726Analizy i badania sektorowe – sektor handlu zagranicznego
24Coopers LybrandPoznańska Fabryka Baterii “Eltra” S.A. w Poznaniu805 000 00076 069wynagrodzenie za sprzedaż akcji
25Credit SuisseZakłady Cukiernicze “E. Wedel”7 672 330 500724 998doradztwo, doradztwo gospodarcze – wynagrodzenie
26Credit SuisseAnaliza sektora obrabiarkowego1 076 553 176101 729Analizy i badania sektorowe – sektor obrabiarkowy
27DRT PolandPolifarb-Cieszyn S.A.591 790 00055 921Memorandum informacyjne
28DRT PolandPolifarb-Wrocław S.A.425 000 00040 160Memorandum informacyjne
29Ernst YoungWSK-PZL Świdnik451 000 00042 617analiza prawna i ekonomiczna
30Ernst YoungAnaliza sektora mięsnego1 487 500 000140 561analiza sektorów, studium sektorowe
31Ernst YoungAnaliza sektora mięsnego1 167 698 200110 342Analizy i badania sektorowe – sektor mięsny
32Ernst YoungAnaliza sektora przemysłu ziemniaczanego232 323 00021 953Analizy i badania sektorowe – sektor przemysłu ziemniaczanego
33EVIP International Sp. Z o.o.“Dozachem”27 680 0002 616memorandum prywatyzacyjno-finansowe
34Hambros Bank LimitedCieszyńskie Zakłady Kartoniarskie154 383 80014 589Ogłoszenia. Usługi związane ze sprzedażą
35Hambros Bank LimitedAnaliza sektora papierniczego6 923 160 176654 205Analizy i badania sektorowe – sektor papierniczy
36HBS Holding“Wólczanka” w Łodzi1 625 053 200153 560Przygotowanie prywatyzacji
37International Finance CorporationSwarzędzka Fabryka Mebli ‘Swarzęc’4 213 631 000398 167Analiza prywatyzacyjna
38Lege ArtisMostostal-Export S.A., w Warszawie280 000 00026 459Analiza prywatyzacyjna – do sprzedaży akcji
39Lege ArtisFabryka Aparatury i Urządzeń “Famet” w Kędzierzynie-Koźlu250 000 00023 624Przygotowanie. prac związanych. ze sprzedażą  akcji, Przygotowanie. do sprzedaży akcji
40Maison LiazardAnaliza sektora samochody użytkowe1 669 305 000157 741Prywatyzacja. przedsiębiorstw. produkujących. samochody
41Maison Liazardsektor przemysłu naftowego6 690 858 000632 253Analizy i badania sektorowe – sektor przemysłu naftowego
42Nicon Consulting400 przedsiębiorstw1 800 000 000170 091prywatyzacja, opracowanie listy zakładów do prywatyzacji
43NM Rotschild Poland, sp. z o.o.,“Fampa” w Jeleniej Górze2 524 192 500238 524Doradztwo prywatyzacyjne i finansowe
44NMB BH ConsultantsStocznia “Radunia” i “Parnica”1 209 997 500114 339doradztwo, przygotowanie prywatyzacji
45Pont CorporationMilfor, Olsztyn349 263 00033 004ogłoszenie, memorandum
46PresspublicaTrans bud – Przedsiębiorstwo Transportu Sprzętu56 640 0005 352Ogłoszenie do rokowań
47Price Waterhouse Sp. z O.O.Zakłady Mechaniczne “Zamet” S.A. w Tarnowskich Górach1 101 870 000104 121analizy prawne i ekonomiczne
48Price Waterhouse Sp. z O.O.Zakłady Mięsne “Pekpol” S.A. w Białymstoku469 035 00044 322memorandum prywatyzacyjno-finansowe
49Samuel MontaguZakłady Sprzętu Oświetleniowego ‘Polam-Piła’, w Pile2 486 025 000234 917 
50Sankt Annae BankZakłady Piwowarskie ‘Żywiec’; w Żywcu95 725 0009 046Prywatyzacja sektora piwowarskiego
51SG Wartburganaliza powszechnej prywatyzacji3 696 878 105349 337program powszechnej prywatyzacji, analizy, badanie na temat prywatyzacji i ogłoszenia za granicą
52The Boston ConsultingAnaliza sektora grupowe budownictwo2 094 402 000197 911projekt prywatyzacyjny dla branży
53Rotschild and Sons,Orbis i Grand, 19912 647 566 800250 182 
54pozostałe 10 polskich  firm  uczestniczących doradczo, i prasa krajowa w której zamieszczano ogłoszenia 97 084 617 3559 174 020Różne  instytucje polskie
xOgółemx208 432 858 56219 695 883X

 Źródło: Materiały Sejmowe pochodzące z MSP i MF będące także w posiadaniu Klubów Parlamentarnych, materiały internetowe MSP oraz różnorodne prasowe zebrane prze autora do opracowania.

Opracowanie własne.

[ UWAGA: W trzecim wierszu od góry pozycje dotyczą kosztów doradztwa/analiz wyrażonych w 3 kolumnie w złotych i w 4 kolumnie dolarach amerykańskich ]

Charakterystycznym jest, że żadna krajowa instytucja/firma doradcza czy naukowo-badawcza nie wykonywała branżowych analiz prywatyzacyjnych jako, tak zwanych, sektorowych dla całej danej branży narodowego przemysłu czy sektora bankowo-ubezpieczeniowego. Były jedynie pojedyncze przypadki ale w jakiś dziwny sposób były one skoligacone z firmami amerykańskimi. Zapanowała moda na zagraniczne, cudzoziemskie, nazwy zakładanych spółek, które chciały skorzystać z przywilejów, zwolnienia od płacenia podatku dochodowego, nawet ceł. Firmy te w ogóle nie współpracowały z Polską, nie znając polskiej gospodarki, przedsiębiorstw oraz struktury polskiego handlu zagranicznego ze światem. Tajemniczo i po cichu, bez prasowych informacji publicznych, opracowywały zasady i projekty prywatyzacji poszczególnych i całych branż przemysłowych i finansowych, i to jako kierunków długoterminowego rozwoju gospodarki polskiej.

Strona polska umożliwiła całkowitą penetrację naszej gospodarki i wypełni ułatwiła obcym firmom dostęp niemal do wszystkiego, co mogło być przedmiotem obcego zainteresowania. Jak pewnie i z jaką wyższością przedstawiciele zagranicznych firm doradczych odnosili się do naszego aparatu, który im zlecał opracowywanie tych rzekomych ekspertyz prywatyzacyjnych, niech świadczy jeden faktyczny przykład?

Firma doradcza z Londynu przysłała swoich rzekomych ekspertów do Warszawy, którzy opracowali analizę prywatyzacyjną firmy warszawskiej, phz Elektrim. Polski specjalista, nie uznawany przez londyńczyków za eksperta, bardzo dokładnie i szeroko skrytykował tę pseudo ekspertyzę, wykazał ogrom błędów, wad, przeinaczeń, i nonszalancję, uznał ją za nie trafną i słabą merytorycznie, wnioskując odrzucenie i odmowę zapłaty. Przeciwko tej jego ocenie oburzenie wyraził zarząd tej angielskiej renomowanej firmy doradczej, że jakiś /używali określenia jakiś Polski pracownik/ ośmielił się skrytykować i zakwestionować opracowanie ich słynnej na całym świecie firmy. Grozili nawet podaniem tego polskiego eksperta do Sądu za rzekome zniesławienie. Kiedy ów polski ekspert wyraził zgodę na proces sądowy i udostępnienie swojej oceny prasie polskiej, to oburzenie natychmiast wycofano, aby sprawy nie podawać do prasy polskiej, ponieważ nie byli osadzeni w realiach polskiej gospodarki? Wycofali się ze wszystkiego, przepraszając i chcą dalej współpracować, a ekspertyza polskiego eksperta musiała być przynęta, ponieważ konsekwentnie nie ustępował i znalazł się taki jeden jego przełożony, który też ją podtrzymał, ale to był jedyny i rzadki wyjątek.  

Zaskakującym i nie zrozumiałym jest, że w całym tym długoterminowym procesie prywatyzacyjnym nie uczestniczyły i nadal niemal nie uczestniczą polskie uczelnie ekonomiczne, instytuty uczelniane, naukowo-badawcze i inne choćby branżowe, tzw. resortowe, a nawet Polskiej Akademii Nauk, które mogłyby zarobić na swoje utrzymanie podnosząc swój poziom badawczy, i przez to zmalałoby dofinansowanie budżetowe na ich utrzymanie. Zarzuca się tym placówkom niski stopień badawczy w przydatności dla praktyki gospodarczej, a z drugiej strony jakby nie dopuszcza się ich do takich prac i to wtedy kiedy z niezrozumiałych względów preferuje się obcych płacąc im w dewizach i dalej nierozważnie zadłużając państwo za granicą do stopnia niemal nie wypłacalności, o czym już społeczeństwo nie było dostatecznie informowane. Wiedza, i poziom merytoryczny polskich specjalistów był wyższy od zagranicznych. Mimo stosunkowo niskiej wartości merytorycznej i malej przydatności tych prac, firmy zagraniczne otrzymywały wysokie wynagrodzenia.

Z tabeli 2 wynika, ze na 53 pozycje firm zagranicznych, polskich firm występuje tylko 10, które otrzymały wynagrodzenie łącznie o równowartości 9.174.020 dolarów na ogólną kwotę 19.695.883, co stanowi 46,6 procent.                                

 Krajowe firmy dobrze znały realia polskiej gospodarki, stąd ich analizy prywatyzacyjne były bardziej rzetelnie opracowane, majątek przedsiębiorstw/spółek był prawidłowo i niemal zawsze wyżej wyceniony niż w analizach specjalistów zagranicznych z Wielkiej Brytanii czy z USA. Były bardziej rzetelne z trafnymi ocenami, i nie były opracowywane pod znanego zagranicznego nabywcę polskiego przedsiębiorstwa. Firmy zagraniczne miały słabą znajomość specyfiki gospodarki polskiej tamtego okresu, sytuacji i rzetelnego stanu przedsiębiorstw ,które oceniali i których prywatyzacje zalecali, nawet któremu zagranicznemu nabywcy. Krajowe firmy znacząco i prawie we wszystkich elementach występujących w takich ocenach, ich przewyższali, a mimo to zamówienia były w większości kierowane do firm zagranicznych. Zagraniczni nabywcy naszych przedsiębiorstw nie uznawali analiz i wycen prywatyzacyjnych opracowanych przez polskich specjalistów i polskie firmy doradcze, uznawali tylko i wyłącznie opracowania i wyceny firm zagranicznych. Mimo stosunkowo niskiej wartości merytorycznej i malej przydatności tych prac, firmy zagraniczne otrzymywały wysokie wynagrodzenia, co prezentują tabele 2,3,4 i 5, zamieszczone niej.

Tabela 3

Prywatyzacja – Firmy doradcze 1992 rok

   kurs 1USD=13 631,26
L.p.Nazwa doradcy / wykonawcy analizNazwa prywatyzowanego zakładu/spółki objętego ekspertyzą lub analiza sektorowaKoszt doradztwa / analizPrzedmiot doradztwa / analiz
w złw USD
123456
1Access Sp  Banku Pekao S.A.Koszalińskie Zakłady Piwowarskie, Browary Koszalin59 835 8724 390Analiza  przed prywatyzacyjna, III etap prywatyzacji
2Access Sp Banku Pekao S.A.Szczeciński Przemysł Drzewny w Szczecinie53 710 0003 940Analiza, kampania promocyjna prywatyzacji
3Access sp Banku Pekao S.A. Polgraph w Nowym Sączu100 000 0007 336Memorandum informacyjne spółki
4Access Sp Banku Pekao S.A. Wizamet S.A., w Lodzi1 066 034 00078 205Doradztwo przy prywatyzacji, prowizja za prywatyzację
5Access,Sp Banku Pekao S.A.Browary Okocim1 060 501 30077 799Analiza finansowa, przed prywatyzacyjna
6Allen and Overy, Kancelaria  prawna  zagraniczna 1 118 998 90082 091Analiza masowej prywatyzacji przedsiębiorstw/spółek
7Altheimer and Gray Poland sp z o.o.Zakłady Przetwórstwa Owoców ‘Alima’,  Rzeszów458 625 60033 645Analiza, usługi prawne prywatyzacji
8American Appraisal  Milwaukee, USACementownia  Warta102 000 0007 483Analiza prywatyzacyjna, obsługa i sprzedaż akcji
9American Appraisal Milwaukee, USAPPMS, Zakłady Mięsne ‘Opole’, w Opolu315800002 317Analiza prywatyzacyjna, publiczne rokowania
10Arnold  HillHuta Szkła Gospodarczego ‘Rozalia’ w Radomsku55 000 0004 035Memorandum informacyjne
11Arthur D. Little, Boston,USAWSK- PZL Krotoszyn2 226 160 650163 313Analiza, projekty prywatyzacyjne
12Arthur D. Little, Boston,USAAgromet  Kutno4 351 868 650319 257Analiza, projekty prywatyzacyjne
13Arthur Andersen, Chicago, USACementownia Warta343 650 00025 210Analiza, przed prywatyzacyjna, ocena finansowa
14Arthur Andersen,Chicago., USAZakłady Samochodowe, Nysa614 400 00045 073Prywatyzacyjne analizy ekonomiczno-finansowe
15Arthur Andersen, Chicago, USAZakłady Mięsne Ostrołęka732 720 00053 753Memorandum informacyjne
16Arthur Andersen, Chicago, USAZakłady Mięsne ‘Tormięs’  w Toruniu732 720 00053 753Memorandum informacyjne
17Arthur Andersen, Chicago, USAZakłady Celulozowo-Papiernicze Kwidzyń1 382 368 000101 412Opracowanie sprawozdania finansowego spółki
18Arthur Andersen, Chicago, USAChemobudowa Kraków1 092 546 00080 150Doradztwo prywatyzacyjne, memorandum informacyjne
19Arthur Andersen, Chicago, USAZakłady  Papiernicze ‘Krapkowice’189 658 00013 913Analiza przed prywatyzacyjna spółki
20Arthur Andersen, Chicago, USASektor Lożysk tocznych2 153 300 000157 968Analiza, przed i prywatyzacyjna
21Arthur Andersen, Chicago, USAZakłady Mięsne Pozmeat’ w  Poznaniu732 720 00053 753Memorandum informacyjne
22 Hurst Morris Associates ,USAZakłady Przetwórstwa Owoców ‘Alima’ -Gerber Rzeszów709 965 00052 084Analiza prywatyzacyjna spółki
23Hurst Morris Associates, USA Zakłady Koncentratów Spożywczych ‘Amino’ S.A., w Poznaniu709 865 00052 076Analiza  prywatyzacyjna
24BAA Business Analysts and Advicers,LondynSzczeciński Przemysł Drzewny w Szczecinie500 000 00036 680Analiza, przygotowanie i przeprowadzenie sprzedaży spółki
25BAA Business Analysts and Advicers, LondynLas – Piła S.A.167 652 00012 299Analiza restrukturyzacji przemysłu drzewnego
26Bain  and Company, Boston, USAPolgaz6 206 545 500455 317Analiza prawne i finansowe
27Bain and Company, Boston, USAZakłady ‘Telfa – Telkom’ w Bydgoszczy11 215 186 610822 755Analiza procesu prywatyzowania spółki
28Bain and Company, Boston, USASektor elektroniki polskiej3 459 390 100253 784Analiza prywatyzacyjna
29Bain and Company, Boston,USASektor Telekomunikacji2 513 195 100184 370Analiza, doradztwo i analizy prywatyzacyjne
30Bain and Company, Boston, USAPollena Racibórz5 159 889 800378 534Analiza prywatyzacyjna, badanie środowiska naturalnego
31Bain and Company, Boston, USAPollena Nowy Dwór3 518 555 000258 124Analiza prywatyzacji spółki
32Bain and Company, Boston, USAPollena Bydgoszcz110 652 3008 118Ogłoszenia w prasie zagranicznej
33Bain and Company, Boston, USAPollena Uroda w Warszawie4 350 024 500319 121Analiza prywatyzacyjna
34Bain and Company, Boston,USAPollena Wrocław631 426 30046 322Analiza prywatyzacyjna spółki
35Baltic Acconntants and  Consultants, Warszawa /zagraniczna/ Rema w Reszlu146 936 70010 779Memorandum informacyjne, sprzedaż akcji spółki
36Bankers Trust International, LondynMifam921 005 90067 566Analiza  prywatyzacyjna
37Bankers Trust International, LondynFabryka Narzędzi Chirurgicznych ‘Chifa’ w Nowym Tomyślu921 005 90067 566Analiza prywatyzacyjna
38Bankers Trust International, LondynZakłady Azotowe Tarnów1 006 863 60073 864Analiza prywatyzacyjna
39Bankers Trust International, LondynZakłady  Włókien Syntetycznych ‘Stilon’ w Gorzowie Wielkopolskim1 006 863 60073 864Analiza prywatyzacyjna
40Barclays de Zoete Wedd /Barclays Bank/, Nowy Jork, USASektor podzespołów samochodowych1 929 185 900141 527Analiza, przed i prywatyzacyjna
41BradburyFabryka Samochodów  Rolniczych ‘Tarpan’ ,Poznań38015760027 889Analiza, ocena stanu środowiska  naturalnego spółki
42BradburyTelfa – Telkom w Bydgoszczy148 012 50010 858Analiza, oszacowanie stanu środowiska prywatyzowanej. spółki
43CA Investment Banking, USAZakłady Przetwórstwa Owoców ‘Alima’ – Rzeszów3 759 113 100275 772Analiza prywatyzacyjna spółki
44CA Investment Banking, USANadodrzańskie Zakłady Tłuszczowe ‘Brzeg’ w Brzegu966 722 70070 920Analiza,  wycena i sprzedaż prywatyzacyjna
45Ca Investment Banking, USATolmicko , Tolmicko812 568 00059 611Analiza prywatyzacji spółki
46CA Investment Banking, USAZakłady Koncentratów Spożywczych ‘Amino’ S.A., w Poznaniu2 696 098 500197 788Analiza prywatyzacyjna
47Central Europe Trust Company, LondynOrbis843 192 30061 857Analiza, wycena majątku spółki
48Central Europe Trust Company, LondynZakłady Cukiernicze ‘Olza’ w Cieszynie899 336 00065 976Ogłoszenia w Rzeczypospolitej
49Company Assistance, LondynSektor obrabiarkowy6 279 093 100460 639Analiza, przed i prywatyzacyjna
50Company Assistance, LondynSektor budownictwa1 180 705 00086 617Analiza, doradztwo przy prywatyzacji spółek
51Company Assistance, LondynZakłady Obuwnicze ‘Modex’ w Bielsku Białej347 802 70025 515Analiza prywatyzacyjna spółki
52Company Assistance, LondynSector obówniczy4 552 001 900333 938Analiza przed prywatyzacyjna
53Coopers and Lybrand, LondynSektor handlu zagranicznego995 536 60073 033Analiza, raport na temat restrukturyzacji handlu zagranicznego
54Creditanstalt  InvestmentSZPT Katowice2 242 600 000164 519Analiza prywatyzacyjna
55CSFB – Credit Suisse First Boston, Boston, USAFabryka Samochodów Osobowych ‘FSO’, w Warszawie122 512 9008 988Analiza prywatyzacyjna fabryki produkcji samochodów
56Deloittle and Touche, LondynPolifarb Cieszyn400 000 00029 344Analiza, przygotowanie do sprzedaży spółki
57Deloitte and Touche, Londyn Polifarb Wroclaw169 770 00012 454Memorandum Informacyjne
58Deutsche Bank, Niemcy 6 131 352 600449 801 
59Dickinson Wright, Detroit, USANadodrzańskie Zakłady Tłuszczowe ‘Brzeg’, w Brzegu202 860 00014 882Analiza prawna prywatyzowania spółki
60Dickinson Wright, Detroit, USATelfa – Telkom w Bydgoszczy391 875 00028 748Usługa – umowa kupna sprzedaży
61Dickinson Wright,Detroit, USASZPT Katowice587 960 00043 133Analizy prawne
62Drawlane Consultants, LondynMiejskie Zakłady Komunikacyjne1 213 865 20089 050Analiza prywatyzacyjna
63DRT PolandPolifarb Wrocław400 000 00029 344Prowizja za sprzedaż zakładów
64DRT PolandSektor Farb i lakierów66 420 0004 873Analiza o zanieczyszczeniu środowiska spółki
65Echoli Regie PublicitareZakłady Koncentratów Spożywczych ‘Skawina57 353 6004 208Ogłoszenia o prywatyzacji  w prasie zagranicznej
66Ernst and Young , LondynSektor przetwórstwa ziemniaka243 738 00017 881Analiza przed i prywatyzacyjna
67Ernst and Young, LondynZakłady Mięsne ‘Meat’ w Gdyni13 260 000973ogłoszenia w prasie zagranicznej
68Ernst and Young, LondynZakłady Mięsne ‘Polmeat’ w Brodnicy12 000 000880Ogłoszenie w Rzeczypospolitej
69Ernst and Young, LondynSektor mięsny868 149 20063 688Analiza  przed i prywatyzacyjna
70Ernst and Young, LondynWSK -PZL Świdnik2 119 080 000155 457Analiza prywatyzacji spółki
71Evip International sp z o.o.,WarszawaLubelska Fabryka Maszyn Rolniczych ‘ Agromet’ Lublin192 214 70014 101Analiza restrukturyzacyjna spółki
72Evip International, sp z o.o., WarszawaDozachem104 000 0007 630Analiza, sprzedaż udziałów prywatyzowanej spółki
73Evip International, sp z o.o., WarszawaHuta Sędzimira Kraków380 000 00027 877Analiza, projekt restrukturyzacji spółki
74Evip International, sp z o.o., WarszawaPomorska Fabryka Mebli ‘Klose’ ,Nowe n/Wisła350 000 00025 676Analiza, sprzedaży udziałów  prywatyzowanej spółki
75Evip International sp z o.o., WarszawaHuta Oława S.A. w Oławie263 000 00019 294Ogłoszenia, sprzedaż akcji
76Hambros Bank, LondynCieszyńskie Zakłady Kartoniarskie w Cieszynie678 772 90049 795Prowizja za sprzedaż akcji
77Hambros Bank, LondynZakłady Celulozowo -Papiernicze Kwidzyń24 149 000 0001 771 590Prowizja za sprzedaż akcji spółki
78Hambros Bank, LondynZakłady Papiernicze ‘Malta’, w Poznaniu3 219 795 000236 207Prowizja za sprzedaż akcji spółki
79Hambros Bank, LondynSektor celulozowo-papierniczy15 868 139 7001 164 099Analiza przed i prywatyzacyjna
80Henry Schroders, LondynSektor  farb i lakierów4 667 295 200342 396Analiza przed prywatyzacyjna
81Hestia Consultants sp z o.o., SopotZIPO Gdańsk35 000 0002 568Analiza przygotowawcza do sprzedaży spółki
82ING Bank, HolandiaJuwenia, Cieszyn144 235 00010 581Memorandum informacyjne
83ING Bank, HolandiaZakłady Konfekcji Technicznej ‘Lubawa’ w Lubawce144 235 00010 581Memorandum informacyjne
84ING ConsultantsZakłady Przemysłu Dziewiarskiego ‘Opolanka’338 273 80024 816Doradztwo prywatyzacyjne
85InterBank S.A., WarszawaZakłady Wyrobów Sanitarnych ‘Koło’50 000 0003 668Memorandum informacyjne
86InterBank S.A., WarszawaCersanit Krasnystaw50 000 0003 668Memorandum informacyjne
87Kleinwort Benson Bank, LondynSektor Łożysk tocznych775 280 00056 875Analiza prywatyzacyjna
88Kon-Gos S.A., krajowaSektor przemysłu owocowo-warzywnego92 500 0006 786Analiza, restrukturyzacja przemysłu przetwórczego
89KPMG  Reviconsalt Sp z o.o.wTolmicko , Tolmicko357 550 00026 230Analiza prywatyzowania spółki
90KPMG ReyiconsultSZPT Katowice501 947 40036 823Analizy finansowe spółek
91Lawyer Service, Nowy Jork, USA 123 3479 
92Maison Lazard et Cie, Paryż,FrancjaFabryka Samochodów Ciężarowych  ‘Star’513 258 00037 653Prowizja za sprzedaż akcji spółki
93Maison Lazard et Cie, Paryż, Francja Sektor naftowy6 165 544 000452 309Analiza wstępnej fazy prywatyzacji
94Maison Lazard et Cie, Paryż, FrancjaSektor samochodowy15 113 657 7001 108 750Analiza prywatyzacyjna
95MartechSektor Łożysk tocznych197 657 00014 500Analiza, Ocena środowiska prywatyzowanych spółek
96Monciereff ConsortiumSektor elektroniki polskiej2 182 359 900160 100Analiza prywatyzacyjna branży
97Monciereff ConsortiumRefa, Świebodzice140 165 60010 283Analiza prywatyzacyjna spółki
98Monciereff ConsortiumTelfa – Telkom w Bydgoszczy140 795 00010 329Analiza prywatyzacyjna spółki
99Morgan,  Grenfell and Co. LondynSektor przemysłu tytoniowego3 599 166 000264 038Doradztwo, raport w sprawie prywatyzacji spółek
100MPWZakłady Przetwórstwa Owoców  ‘Alima’ Rzeszów2 959 500 000217 111Analiza, koszty usługi sprzedaży spółki
101MPWTonsil S.A. we Wrześni2 980 000219Wypłata prowizji za sprzedaż akcji
102NBS Holding PolandOrbis, Warszawa345 484 10025 345Analiza prywatyzacji i restrukturyzacji spółki
103NBS Holding PolandSektor Farb i Lakierów152 750 00011 206Analiza prywatyzacyjna
104NMB – BH ConsultantsHefra, Warszawa599 942 60044 012Analiza, memorandum informacyjne
105NMB – BH ConsultantsStocznia Radunia9 594 500704Analiza prywatyzacyjna spółki
106NMB – BH ConsultantsStocznia Parnica9 594 500704Analiza prywatyzacyjna spółki
107NMB Bank FranceJuwenia, Cieszyn544 685 80039 959Analiza prywatyzacyjna
108NMB Bank FranceZakłady Konfekcji Technicznej ‘Lubawa’ w Lubawce515 313 70037 804Analiza prywatyzacyjna
109NMB Bank FranceZakłady Przemysłu Dziewiarskiego ‘Opolanka’515 313 70037 804Analiza prywatyzacyjna
110NMB-bh ConsultantsPorcelana Wałbrzych397 355 00029 150Analiza, memorandum informacyjne
111PenetratorZakłady Koncentratów Spożywczych ‘Amino’ S.A. w Poznaniu139 196 30010 212Obsługa maklerska
112PenetratorKarpinż, Poznań6 549 300480obsługa maklerska
113Price Water house, LondynSektor samochodów dostawczych552 912 00040 562Analiza, przegląd finansowy
114Price Waterhouse, LondynFabryka Samochodów  Rolniczych ‘Tarpan603 735 80044 291Analiza oceny finansowej spółki, wycena środków trwałych
115Prince Waterhouse, LondynFabryka Autobusów ‘Jelcz’ w Jelczu896 408 00065 761Analiza prawna, ekonomiczno-finansowa spółki
116Pro-Invest International sp z o.o.,WarszawaHuta Szkła Gospodarczego ‘Irena’ w Inowrocławiu586 944 20043 059Analiza, sprzedaż akcji prywatyzowanej spółki
117Pro-Invest International sp z o.o.,WarszawaRena – Kord S.A.330 000 00024 209Analiza ekonomiczno-finansowa spółki
118Samuel Montagu Bank   and Co. LondynFabryka Transformatorów i Aparatury Trakcyjnej ‘Elta’ Sp z o.o. w Lodzi1 383 710 500101 510Analiza prywatyzacji spółki
119Sankt Annane Bank, New Bedford, USAPorcelana Wałbrzych62 797 2004 607Analiza finansowa, zaproszenie do publicznych rokowań, przed prywatyzacyjna
120Sankt Annane Bank  and Co. USA Browar Warmińsko-Mazurski ‘Olsztyn’946 250 30069 418Analiza, wycena i zasady prywatyzacji Browaru
121S.G.Wartburg Bank and Co. Londyn 12 177 863 500893 378Analiza masowej prywatyzacji przedsiębiorstw/spółek
122The Lek Partnership, LondynSektor produkcji opon i wyrobów gumowych6 960 403 200510 621Analiza przed i prywatyzacyjna
123Skadden,  Arps, Slate, Nowy YorkFabryka Samochodów Małolitrażowych Bielsko Biała3 690 937 100270 770Obsługa prawna, doradztwo strategiczne negocjacje z Fiatem
124Uni – Expert, sp z o.o, Kutno  Orbis1 000 000 00073 361Analiza stanu prawnego spółki
125Union Bank of Switzerland, ZurichAnaliza sektorowa1 306 077 50095 815Analiza prywatyzacyjna za bony  prywatyzacyjne
126Vinson and Elkins, USAOrbis148 402 30010 887Analiza prywatyzacji spółki
127White and Case, Nowy York, USAZakłady Samochodowe, Nysa115 029 0008 439Analiza prawna przed prywatyzacyjna
128White and Case, Nowy York, USAPolmo SHL Kielce115 029 0008 439Analiza prywatyzacji zakładu, analizy prawne
129White and Case, Nowy York, USAFabryka Samochodów Ciężarowych FSC Lublin126 639 1009 290Analiza prawna ,prywatyzacja spółki
130White and Case, Nowy York, USAFabryka Samochodów .Rolniczych ‘Tarpan’, w Poznaniu126 639 1009 290Analiza prawna, prywatyzacja spółki
131York Prust,Państwowe Wydawnictwa Naukowe w Warszawie399 751 90029 326Analiza prywatyzacyjna spółki
 132pozostałe  firmy  uczestniczące doradczo i prasa krajowa w której zamieszczano ogłoszenia 68 638 480 5435 035 373 Różnorodne  analizy i oceny prywatyzacyjne
xOgółemx289 725 977 27221 254 527X

 Źródło: różnorodne materiały prasowe i sejmowe.

Opracowanie własne; dr Ryszard Ślązak

[ UWAGA: W trzecim wierszu od góry pozycje dotyczą kosztów doradztwa/analiz wyrażonych w 3 kolumnie w złotych i w 4 kolumnie dolarach amerykańskich ]

Z danych tabeli 2 wynika, że aż 52 zagraniczne firmy doradcze opracowywały w roku 1992 analizy przed i prywatyzacyjne. Analizy te dotyczyły jak prywatyzować cale branże polskiej gospodarki, jako tak zwane analizy sektorowe, i indywidualnie dla poszczególnych prywatyzowanych spółek przemysłowych, budowlanych, handlu zagranicznego, a nawet usługowych. Na ogólną liczbę 131 podmiotów doradczych, które pobrały wynagrodzenie w tym roku, polskich było tylko pięć, pozostałe były zagraniczne. Określały i wyceniały wartość zbywanych narodowych spółek, określały jakby ceny i warunki zbycia. Wyceniały je odcinkowo i kompleksowo, a nawet wykonywały analizy środowiskowe w przedmiocie ochrony środowiska, wskazywały inwestora strategicznego, późniejszego nabywcę narodowej spółki. Tabela obrazuje, która zagraniczna firma doradcza wykonywała w roku 1991, analizy prywatyzacyjne, jakie i dla których naszych przedsiębiorstw przeznaczanych do sprzedaży, oraz jakie wykonali ekspertyzy sektorowe dla poszczególnych naszych ówczesnych 21 branż przemysłowych, i po jakim koszcie zlotowym i dewizowym. Wszelkie prace studialne przed prywatyzacyjne, i późniejszy proces prywatyzacyjny, zbycia spółek prowadziły te cudzoziemskie firmy. W ich gronie wystąpiły różnorodne banki zagraniczne, które praktycznie albo w przeszłości nie współpracowały z polskimi bankami w ogóle, bądź tylko w minimalnym stopniu do roku 1991, nie udzielały polskim bankom i firmom kredytów, a nagle pojawiły się do wysoko płatnego dewizowo doradztwa przy prywatyzacji i to bezpośrednio organom państwowym.

W roku 1991 firmy na doradztwie rządowym zarobiły 19 695 883 dolarów amerykańskich, tabela 2, stanowiąc w koszcie 10 procent uzyskanych w tym roku wpływów finansowych ze sprzedaży przedsiębiorstw. W następnych latach ocenianego czterolecia, koszty doradztwa cudzoziemskiego wyniosły, w 1992 roku 21 254 527 dolarów amerykańskich, co obrazuje tabela 3.

Dane te nie obejmują wszystkich zagranicznych firm doradczych, które w tym okresie doradzały naszym władzom gospodarczym przy prywatyzacji przedsiębiorstw handlu zagranicznego, podlegających wówczas Ministerstwu Współpracy Gospodarczej z Zagranica, czy doradztwa zagranicznego przy prywatyzacji przedsiębiorstw z resortu obrony narodowej. Dla których występuje brak danych, a przynajmniej dla badającego nie były dotychczas dostępne. Z tego względu koszty zagranicznego doradztwa prywatyzacyjnego faktycznie były wyższe od podanych w tabelach.

W roku 1993 koszty te stanowiły kwotę 16 875 094 dolarów, a w roku 1994 pozostały mniej więcej na tym samym poziomie, wynosząc 16 073 388 dolarów amerykańskich. W całym tym czteroleciu koszty te wyniosły, łącznię 73.898 892 Dolarów, tabela 6, stanowiąc około 67,2 procent ogółu kosztów prywatyzacyjnych. Takich dochodów były pozbawione wszystkie podmioty ekonomiczne w Polsce, razem wzięte, z instytutami i uczelniami ekonomicznymi włącznie, które mogłyby doradzać w całym dotychczasowym procesie prywatyzacyjnym.

Analogicznie jak dla roku 1991 i tabeli 2, w dalszych tabelach 3-ciej dla roku 1992, czy 4-tej dla roku 1993 oraz 5-tej dla roku 1994, wykazano z nazwy zagraniczne firmy doradcze, które świadczyły centralnym władzom państwowym, głównie Ministerstwu Przekształceń Własnościowych, późniejszemu Ministerstwu Skarbu Państwa, usługi doradcze. Wykazano, które to firmy zagraniczne, jakie analizy prywatyzacyjne wykonywały dla sprzedaży,  i których naszych przedsiębiorstw, lub jakie ekspertyzy branżowej prywatyzacji, i po jakim koszcie zlotowym i dewizowym, co prezentują w pełnym ujęciu zapisy danych zamieszczone w tabeli 6.Te ogromne wydatki obciążały w całości i dewizowo budżet państwa.

Doradcy zagraniczni domagali się płatności za swoje usługi doradcze w dewizach, którymi państwo w tym okresie w małym stopniu dysponowało. Na pokrycie tych płatności w dewizach Ministerstwo Finansów zaciągnęło w roku 1991 średnioterminowy kredyt finansowy w Światowym Banku Odbudowy i Rozwoju, zwanym potocznie i skrótowo, Bankiem Światowym, w kwocie 450 mln dolarów amerykańskich, który w całości, z godnie z celem uzyskania, został przeznaczony na pokrycie kosztów polskiej transformacji. W terminie umownym został spłacony.

W roku 1993 finansowany z wydatków budżetowych państwa koszt dodatkowego  doradztwa prywatyzacyjnego wyniósł ponad 37 mln zł, choć nie wiadomym czy dotyczyło to wyłącznie firm obcych, czy innych tytułów, bo do tytułu doradztwa zaliczano też inne koszty rodzajowe, np. reklamy. Prywatyzowano i przekształcano w tym roku 184 zakładów państwowych. W doradztwie firmy zagraniczne brały udział w aż 100 pozycjach tytułów doradczo płatniczych w większości były to banki zagraniczne.

Do najdroższych doradców należały Habros Bank, który doradzał przy prywatyzacji 5 państwowych zakładów papierniczych, za co pobrał zapłatę w kwocie 2 325 356 dolarów, Bain and Company za doradztwo przy prywatyzacji zakładów telekomunikacyjnych zarobił 2 951 146 dolarów, Price Waterhause zarobił 1,9 mln nowych zł, White and Case 110 tys. nowych  zł, Samuel Montagu zarobił 666 600 dolarów, Credianstalt Inwestment zarobił 207 202 dolarów, Societe General za doradzanie przy prywatyzacji Stomilów uzyskał zapłatę w kwocie 364 917 dolarów, NM Rothschild 270 tys. nowych zł, Winson and Elkins zarobił 150 tys. nowych zł, Dickions Wringht zarobił 300 tys. nowych zł, Sholden, Arps Hate Meagher zarobił 323 tys. nowych zł, BAA zarobił 143 tys. nowych zł, KPMG zarobił 400 tys. nowych  zł, Artur Andersen zarobił 672 690 dolarów, Deloitte and Touche 100 tys. nowych zł, Kleinwort Benson Limited zarobił 260 tys. nowych zł, International Finance Corporation zarobił 845 895 dolarów, York Trust 160 tys. nowych zł, ING Bank 90 tys. nowych zł. Wszystkie te wymienione i niewymienione firmy zagraniczne uzyskały w roku 1993 zapłatę za te usługi w kwocie 16 875 094 dolarów, co stanowiło 69 procent ogólnego rocznego kosztu obsługi prywatyzacji.

Tabela 4

Prywatyzacja – Firmy doradcze w 1993 rokukurs 1USD=18 145zł
L.p.Nazwa doradcy / wykonawcy analizNazwa prywatyzowanego zakładu/spółki objętego ekspertyzą lub analiza sektorowaKoszt doradztwa / analizPrzedmiot doradztwa / analiz
w złw USD
123456
1Access sp Baanku Pekao S.APolgraph S.A. w Nowym Sączu100 000 0005 511Prowizja za sukces II fazy prywatyzacji
2Access Sp Banku Pekao S.A.Kieleckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego ‘Bick’ S.A. w Kielcach412 931 00022 757Doradztwo prywatyzacyjne. Prowizja za sukces w sprzedaży akcji
3Access sp Banku Pekao S.A.Szczeciński Przemysł Drzewny w Szczecinie486 000 00026 784Prowizja za sprzedaż akcji spółki
4Access Sp Banku Pekkao S.A.Wizamet S.A.165 985 2009 148Prowizja za sukces w sprzedaży spółki
5American AppraisalZakłady Mięsne ‘Opole’ S.A.422 990 00023 312Prowizja za sukces w sprzedaży spółki
6Arthur AndersenFabryka Samochodów Małolitrażowych, Bielsko Biała/Tychy9 512 093 200524 227Przygotowanie dokumentacji finansowej do NEWCO
7Arthur AndersenZakłady Mięsne  ‘Ostrołęka’867 927 70047 833Prowizja za sukces w sprzedaży akcji
8Arthur AndersenChemobudowa Kraków S.A.70 000 0003 858Doradztwo w prywatyzacji spółki
9Arthur AndesenZakłady Mięsne ‘Pozmeat’, w Poznaniu1 755 920 00096 772Przeprowadzenie prywatyzacji obsługa prawna sprzedaży akcji
10BAAPrzemysł Drzewny ‘Las Piła’ w207 304 80011 425Memorandum informacyjne, ogłoszenie w prasie zagranicznej
11BAAZakłady Mięsne ‘Sokołów Podlaski’300 000 00016 533Przygotowanie prospektu sprzedaży akcji spółki
12BAAFabryka Kuchenek ‘Wronki’, we Wronkach329 439 50018 156Memorandum informacyjne, przygotowanie prywatyzacji, wycena fabryki, zaproszenie do rokowań.
13Bain and CoimpanyZakłady Wytwórcze Urządzeń Telefonicznych ‘ZWUT’ Warszawa12 056 595 500664 458Analiza stanu prawnego, badania finansowe, raport o stanie środowiska, prowizja za sukces prywatyzacyjny
14Bain and CompanyPZT Warszawa14 450 274 200796 378Prywatyzacja, nagroda za sukces prywatyzacyjny
15Bain and CompanyTeletra  Poznań17 524 228 600965 788Analiza prywatyzacyjna, premia za sukces w sprzedaż akcji
16Bain and CompanyTelkom-Telfa Bydgoszcz336 215 60018 529Prowizja za sukces prywatyzacyjny, sprzedaży akcji
17Bain and CompanyElwro Wrocław9 181 235 500505 993Analiza stanu prawnego, badania finansowe, raport o stanie środowiska
18Bain and CompanyDrumet S.A.1 425 866 50078 582Prywatyzacja pilotażowa, ogłoszenia w prasie zagranicznej
19Bain and CompanyFabryka Kabli w Bydgoszczy17 953 348 500989 438Umowa pilotażowej sprzedaży spółki, sprzedaż, ogłoszenia w prasie zagranicznej
20Bain and CompanyPollena Wrocław5 920 922 900326 312Prowizja za sukces prywatyzacyjny, sprzedaż spółki
21Interbank S.A.Zakłady Wyrobów Sanitarnych ‘Koło’, w Kole468 700 00025 831Prowizja za sukces w sprzedaży udziałów
22Bankers Trust InternacjonalChifa w Nowym Tomyślu1 583 458 00087 267Analiza prawna, prowizja za sukces w sprzedaży akcji
23Bankiers Trust InternationalChirmed sp. z o.o.1 196 843 50065 960Prowizja za sprzedaż akcji spółki
24BMP International LtdAgencja Kapitałowo Rozliczeniowa S.A. /Huty Warszawa/325 665 00017 948Opracowanie projektu propozycji układowych
25BradburyFabryka Samochodów Rolniczych Tarpan, Poznań157 016 0008 653Analiza, oszacowanie stanu środowiska spółki
26BradburyFabryka Autobusów ‘Jelcz’, w Jelczu46 410 4002 558Analiza oceny stanu  środowiska
27Brekinson WrightPZT Warszawa634 139 80034 948Analizy prawne
28Brinkman and PartnerZakłady Przemysłu Odzieżowego ‘Confex’128 618 6007 088Memorandum informacyjne i analiza prawna
29Brinkman and Partner InvestmentPPHU ‘Izopol’ S.A.49 995 6002 755Opracowanie memorandum Informacyjnego i strategii prywatyzacyjnej
30Cental Europe Trust CompanyOrbis S.A.46 290 5002 551Projekt wyceny wartości spółki przed prywatyzacją
31Central Europe TrustKoncentraty Spożywcze ‘Skawina’ w Skawinie6 633 067 800365 559Analiza ekonomiczno-finansowa, memorandum informacyjne.
32Central Europe TrustZ-dy Wyrobów Cukierniczych ‘Olza’1 866 592 200102 871Prowizja za sukces prywatyzacyjny, sprzedaży akcji
33Central Europe Trust CompanyZakłady Przemysłu Cukierniczego’ San’ w Sanoku725 576 00039 988Przygotowanie memorandum informacyjnego
34Assistance Company, LondynPonar Żywiec845 873 80046 617Przeprowadzenie prywatyzacji spółki
35Assistance Company, LondynEnegoaparatura S.A.1 771 289 60097 619Prowizja za sukces prywatyzacyjny w sprzedaży spółki
36Assistance Company, LondynPrefabet Rakowice2 207 829 800121 677Prowizja za sukces w prywatyzacji spółki
37Assistance Company, LondynBrowary Wielkopolskie ‘Lech’ w Poznaniu10 333 996 500569 523Przeprowadzenie prywatyzacji, usługi prawne i sprzedaż akcji
38Assistance  Company, LondynFamot Pleszew590 082 70032 520Przeprowadzenie prywatyzacji spółki
39Assistance  Company, Londyn Browary Szczecin21 317 1001 175Wycena wartości fabryki do sprzedaży
40CPC Europe Consumer Foods LtdAmino, Poznań2 038 800 000112 362Zwrot poniesionego kosztu prywatyzacji
41Creditanstalt Financial AdvisersZakłady ‘Fasing’ S.A.1 082 291 00059 647Opinia prawna, raport o stanie środowiska, analizy operacyjno-ekonomiczne, przegląd rynku
42Creditanstalt Financial AdvisersNadodrzańskie Zakłady Tłuszczowe w Brzegu1 050 298 00057 884Analiza  operacyjno-ekonomiczna, raport o przeglądzie rynku
43Creditanstalt InvestmentSZPT Katowice1 627 083 90089 671Prowizja za sprzedaż akcji spółki
44Deloitle and ToucheFabryka Samochodów Małolitrażowych, Bielsko Biała192 385 00010 603Usługi związane z weryfikacja sprawozdań gospodarczych
45Deloitle and TouchePolifarb Cieszyn300 000 00016 533Analiza i w prowadzenie akcji na rynek do sprzedaży
46Deloitle and ToucheSkołowin, Szczecin Skołowin500 000 00027 556Analiza prawna i ekonomiczno –finansowa
47Dickinson and WrightSZPT Katowice227 249 40012 524Prowizja za operacje kupna/sprzedaży akcji
48Dickinson WrightTeletra Poznań596 443 60032 871Analizy prawne
49Drawlane ConsultantsMiejskie Zaklady Komunikacyjne464 847 70025 619Doradztwo prywatyzacyjne i restrukturyzacyjne spółki
50Ernst and YoungZakłady Mięsne ‘Meat’ S.A., w Gdyni878 800 50048 432Usługa związana ze sprzedażą Zakładu mięsnego
51Ernst and YoungZakłady Mięsne ‘Polmeat’ S.A., w  Brodnicy424 356 30023 387Prowizja za sprzedaż akcji spółki
52Evip International Huta Oława S.A., w Oławie44 492 6002 452Ogłoszenie w prasie zagraniczne, Financial Times
53Evip InternationalC. Hartwig  S.A. ,w Gdańsku204 900 00011 292Prowizja za sukces w sprzedaży udziałów  spółki
54Evip InternationalProamed Sp z o.o.291 340 80016 056Prowizja za sukces w sprzedaży udziałów spółki
55Financial TimesZakłady Koncentratów Spożywczych ‘Skawina’  S.A., w Skawinie44 009 4002 425Ogłoszenie prywatyzacyjne
56Financial TimesElektrociepłownia  Kraków44 361 9002 445Ogłoszenia o prywatyzacji spółki
57GP MarketingZakłady Mięsne ‘Sokołów’ w Sokołowie Podlaskim3 820 452 500210 551Promocja, reklama, poligrafia, produkcja filmów, emisja w mediach
58Hambros BankZakłady Celulozowo-Papiernicze ‘Kwidzyń’11 731 427 400646 538Prowizja za sukces prywatyzacyjny, sprzedaży akcji
59Hambros BankZakłady Celulozowo –Papiernicze ‘Świecie’26 238 922 7001 446 069Doradztwo prywatyzacyjne
60Hambros BankKluczewskie Zakłady Papiernicze ‘Kluczew’1 407 744 60077 583Doradztwo prywatyzacyjne
61Hambros BankWarszawskie Zakłady Papiernicze ‘Jeziorna’1 407 744 60077 583Doradztwo prywatyzacyjne
62Hambros BankKostrzyńskie Zakłady Papiernicze ‘Kostrzyn’1 407 744 60077 583Doradztwo prywatyzacyjne
63Hambros BankKieleckie Zakłady Wyrobów Papierniczych1 407 744 60077 583Doradztwo prywatyzacyjne
64INC BH ConsultantsOpolanka S.A.351 289 80019 360Doradztwo prywatyzacyjne
65ING Bank,  HolandiaAngella Białystok108 835 0005 998Opracowanie memorandum Informacyjnego
66ING Bank,HolandiaJuvenia Cieszyn261 501 80014 412Opracowanie raportu ostanie spółki i przegląd finansowy
67ING Bank, Holandia Texo w Lodzi163 540 0009 013Opracowanie memorandum informacyjnego
68Inter Bak S.A.Polam Mysłowice314 981 20017 359Analiza przed prywatyzacyjna stanu prawnego, badanie finansowe, prowizja
69Inter Bank S.A.Polam Szczecinek333 030 20018 354Analiza stanu prawnego, badanie finansowe, prowizja
70Inter Bank S.A.Prefabet Lisów Sp. z o.o.352 427 00019 423Analiza stanu prawnego, finansowego, wycena wartości spółki
71International Finance CorporationCementownia ‘Strzelce Opolskie’1 336 305 00073 646Memorandum informacyjne, ogłoszenie w prasie zagranicznej.
72International Fianancial Corporation,USAŚląskie Zakłady Prem. wapienniczego ‘Opolwap’.6 294 276 500346 888Prowizja za transakcję sprzedaży spółki
73International Finance CoirporationCementownia ‘Małagoszcz’ w Małagoszczy679 610 00037 454Projekt prywatyzacji spółki
74International Finance CorporationZ-dy Cementowo-Wapiennicze ‘Górażdże’1 336 305 00073 646Memorandum informacyjne ogłoszenie w prasie zagranicznej.
75International Finance CorporationKombinat Cementowo-Wapienniczy ‘Warta’46 185 0002 545Ogłoszenia w prasie zagranicznej.
76International Finance CorporationCementownia ‘Ożarów ‘ S.A.862 205 00047 517Przygotowanie memorandum informacyjnego o sprzedaż spółki
77International Finance CorporationZakłady Przemysłu Wapienniczego ‘Wojcieszów’962 205 00053 029Przygotowanie memorandum informacyjnego o sprzedaż spółki
78International Financial CorporationCementownia ‘Odra’ S.A.3 650 233 700201 170Prowizja za udaną transakcję sprzedaży spółki
79Kleinword Benson LtdFabryka Łożysk Tocznych ‘Iskra’ w Kielcach864 313 30047 634Doradztwo prywatyzacyjne
80Kleinword Benson LtdFabryka Łożysk Tocznych Poznań864 313 30047 634Doradztwo prywatyzacyjne
81Kleinword Benson LtdPrema-Milmet w Sosnowcu864 313 30047 634Doradztwo prywatyzacyjne
82KPMGElwro w Pszczynie2 546 143 000140 322Obsługa procesu udostępniania udziałów , ogłoszenia
83KPMG Peat MarwickCzerskie Fabryki Mebli w Czersku1 208 160 70066 584Usługi przy  zamknięciu transakcji prywatyzacyjnej
84KPMG -PrywatyzacjaSZPT Katowice218 231 00012 027Opracowanie raportu finansowego o stanie spółki
85MeagherFabryka Samochodów Małolitrażowych, Tychy1 197 000 00065 969Usługa  w zakresie otwarcia –zamknięcia operacji prywatyzacyjnej.
86Media Banko BrokerPolifarb Cieszyn4 208 425 000231 933Ogłoszenia, filmy, reklamy, rozliczenie kampanii prywatyzacyjnej
87Multiexper  Sp z o.o.,w 300 000 00016 533 
88NBSOrbis S.A.171 211 7009 436Restrukturyzacja i prywatyzacja spółki
89Nicom ConsultingWytwórnia Łożysk Ślizgowych ‘Bimet’ S.A. w20 000 0001 102Przygotowanie memorandum informacyjnego
91Price WaterhouseHuta Szkła Gospodarczego w Białymstoku1 933 247 000106 544Prowizja za sukces w sprzedaży udziałów spółki
92Pro-InvestNovita S.A.287 500 00015 845Transakcja prywatyzacyjna w sprawie spółki
93Pro – InvestElektrociepłownia  Kraków138 000 0007 605Prowizja za udostępnienie akcji spółki
94Samuel MontaguFakop Sp. z o.o., w Sosnowcu4 249 850 000234 216Doradztwo prawne i finansowe w prywatyzacji
95Samuel MontaguMefta4 622 682 200254 763Analiza prywatyzacyjna spółki
96Samuel MontaguElta -ABB Sp. z o.o. w Łodzi5 906 463 400325 515Doradztwo prywatyzacyjne, praca zlecona z kontroli zawarcia  i realizacji umów prywat
97Skadden Arpos SlateFabryka Samochodów Małolitrażowych, Tychy3 222 911 700177 620Usługi prawne, doradztwo strategiczne
98Societe GeneraleStomil Sanok3 685 723 100203 126Analiza stanu prawnego, finansowego, raport o stanie środowiska, sprzedaż spółki, prowizja za sprzedaż, prowizja od zobowiązań inwestycyjnych
99Societe GeneraleStomil Dębica1 472 961 50081 177Analiza stanu prawnego, finansowego, raport o środowisku, prowizja za sprzedaż
100Societe GeneraleStomil Poznań1 010 488 10055 690Analizy jak wyżej
101Societe GeneraleStomil Olsztyn452 242 20024 924Analiza prawno-finansowa, raport o stanie środowiska
102Sunkt Annae BankZakłady Piwowarskie, Browary Warka, w Warce382 936 90021 104Analiza prywatyzacyjna, ogłoszenia na sprzedaż akcji
103Vinson and ElkinsHuta Szkła Gospodarczego ‘Jarosław’1 135 919 60062 602Memorandum informacyjne, ocena prawna, prowizja za sukces sprzedaży
104WGKZakłady Odzieżowe  ‘Dalia’, w Zamościu300 060 00016 537Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
105WGKZ-dy Przem. Odzieżowego ‘Wistula’ w Krakowie193 000 00010 637Przygotowanie projektu prywatyzacyjnego, sprzedaży spółki
106WGK Silesiana  S.A.100 000 0005 511Opracowanie analiz przed prywatyzacyjnych
107White and CaseGoleniowskie Fabryki Mebli w Goleniowie243 747 00013 433Analizy prawne dla Jednoosobowych Spółek Skarbu Państwa
108White and Case  Gościńska Fabryka Mebli w Gościnie240 622 00013 261analiza prawna spółki
109White and Case Czerskie Fabryki Mebli w Czersku i Gościńska Fabryka Mebli w Gościnie841 012 00046 350Analizy prawne spółki
110Winson and ElkinsPollena Racibórz211 241 70011 642Doradztwo prawne
111York TrustPaństwowe Wydawnictwa Naukowe1 509 170 70083 173Doradztwo prywatyzacyjne przy sprzedaży spółki
112 Zakłady Cementowo-Wapiennicze ‘Górażdże’995 336 20054 855Analiza, projekt prywatyzacyjny cementowni
 113pozostałe 37podmiotów gospodarczych uczestniczących doradczo i prasa krajowa w której zamieszczano ogłoszeniax63 002 935 6003 472 193 Różne analizy prywatyzacyjne, dla rożnych przedsiębiorstw/spółek
xOgółemx306 198 575 10016 875 094X

 Źródło: różnorodne materiały prasowe, z prasy krajowej i materiały przekładane sejmowi przez urzędy państwowe, realia

Opracowanie własne.

[ UWAGA: W trzecim wierszu od góry pozycje dotyczą kosztów doradztwa/analiz wyrażonych w 4 kolumnie w złotych i w 5 kolumnie dolarach amerykańskich ]

Analizując aspekt prywatyzacyjny można dostrzec w sposób wyraźnie odczuwalny w strukturach instytucji państwowych, brak skutecznego nadzoru oraz jakiejkolwiek koordynacji zadaniowej, a nawet analitycznej oceny dokonywanej prywatyzacji na szczeblu rządowym. A te zagadnienia należą do podstawowych obowiązków doradców rządowych i ministerialnych.  Widoczny był brak dbałości o sprawy państwa. To mogło powodować poza skutkami ekonomicznymi, także kompromitację aparatu władzy i danej, rządzącej partii.

Potwierdzeniem jest choćby fakt, że np. rząd zatwierdza z pełną wiarą w rzetelność podaną mu cenę zbycia przedsiębiorstwa/spółki, a z drugiej strony zataja się /nie podając mu/ poniesionego kosztu obsługi doradczej, kto i za jaką cenę realizował  to doradztwo. Tak np. rząd zatwierdził cenę zbycia spółki państwowej firmie zagranicznej za złotówki wbrew ówczesnemu prawu dewizowemu, bo takie informacje przedkładał mu aparat gospodarczy niższego stopnia.

Prawo dewizowe przewidywało jeszcze na początku lat 90-tych, że zagraniczne podmioty gospodarcze i cudzoziemcy, jako dłużnicy regulują swoje zobowiązania wobec Polski /jej podmiotów i osób fizycznych/ w walutach wymienialnych. Ta zasada nie była przez nasze władze w pełni stosowana od początku roku 1991. Nowy rząd z roku 1989 jakby dowolnie stosował zasadę dochodowości dewizowej.Pierwszym zakładem/spółką było Przedsiębiorstwo Eksportu Budownictwa ‘Exbud’ S.A. w Kielcach, której 45% pakiet akcji został sprzedany firmie amerykańskiej ITI -International Team for Implantology. Zaskakującym jest, że ta nie budowlana i nie przemysłowa firma kupiła akcje słynnego polskiego eksportera budownictwa, a ekspertyza wykonana przez zagranicznego doradcę, jak i za ile prywatyzować tę spółkę kosztowała Exbud 130 tys. dolarów. A przecież posiadaliśmy własną dobra kadrę, która mogła ją wykonać. Ponadto wszystkie partie parlamentarne miały przydzielane przez państwo fundusze na doradztwo z którego mogli opłacać prace różnorodnych tematycznie i specjalistycznie doradców i powinny mieć rozpracowane problemy gospodarcze i kierunki rozwoju, które w kampanii wyborczej mogłyby być konsultowane z wyborcami, a tego nie robiono. Wydatki państwa idą na doradztwo partyjne, a partie ich nie wykonują.  

W całym długoletnim procesie przekształceń prywatyzacyjnych prawie nikt nie nadzorował tego procesu, bo gdyby był nadzorowany, to nie pominięto by kosztu doradczej i poza doradczej obsługi prywatyzacyjnej. Organa gospodarcze przeprowadzające prywatyzację, nie informowały w swoich sprawozdaniach wykonawczych z dokonanej prywatyzacji, o kosztach jej obsługi i o poziomie uzyskanych środków, a nieodprowadzonych bezpośrednio do budżetu, czy o wydatkach dewizowych dokonanych zapłat doradcom zagranicznym i jaki jest stosunek kosztu doradztwa zagranicznego do ceny uzyskanej ze sprzedaży danej spółki. W materiałach sejmowych nie można się też doszukać stałości, czy ciągłości takich informacji, a te które są mają charakter uzupełniający przedkładany jakby na żądanie Sejmu. Nikt w strukturze władzy nie żądał rzetelnych informacji, materiałów czy ekspertyz zweryfikowanych. Było jakby pospieszne przyzwolenie na szybkie prowadzenie prywatyzacji., w której pierwszeństwo miały firmy obce, a interes narodowy państwa jakby zniknął, czy tęż nie był dostrzegany, jakby go nie było dla trwałego rozwoju państwa.

 W prasie zagranicznej zamieszczano informacje o przeprowadzaniu prywatyzacji gospodarki polskiej, o sprzedaży naszych przedsiębiorstw i o zapotrzebowaniu na instytucjonalnych doradców. Dokładniej, w jaki sposób zagraniczne firmy doradcze nabywały te zamówienia, z jakim polskim organem gospodarczym były prowadzone te rokowania i zawierano umowy publicznie nie wiadomo. Na jakich kryteriach oparto szacunek ceny takiego doradztwa, do wykonania, którego strona polska dostarczała tym instytucjonalnym doradcom zagranicznym wszelkie dane liczbowe i opisowe, wynikowe i planistyczne, podczas gdy analitykom krajowym utrudniano dostęp do tych i takich informacji zbywając ich rzekomym brakiem doświadczenia prywatyzacyjnego. W umowach zapisywano przeróżne nawet dziwne klauzule, aby uniemożliwiać naszym ekspertom weryfikację ich opracowań, a w szczególności wycen cenowych/wartościowych naszych spółek. Nawet po tylu latach od ich zawarcia i zapłaty te rzekome wybitne opracowania, czy tak zwane przez nich ekspertyzy, nadal z niezrozumiałych względów nie są udostępniane nauce polskiej ani opinii publicznej,

 Nie zrozumiałym jest też fakt, że w rządzie i przy rządzie oraz w Sejmie byli różnorodni pracownicy naukowi z naszych uczelni ekonomicznych i prawnych /profesorowie, docenci, doktorzy/ i nie zadbali, aby większość tych ocen doradczych wykonywały ich macierzyste uczelnie, instytuty czy inne krajowe specjalistyczne podmioty gospodarcze. Nie informowali naukowej czy gospodarczej opinii publicznej, że są takie prace do wykonania i, że są potrzebni specjaliści do ich wykonania, co gorsze, że nie organizowano żadnych wolno dostępnych spotkań w towarzystwach naukowo – technicznych czy ekonomicznych, na których przedkładano by zadania stojące przed rządem do wykonania prze krajowych ekspertów. Zatajano to jakby z nihilizmu, czy z obawy, aby ten świat intelektualny nie znał tych celów i zadań i aby nie mogli przez ich znajomość uczestniczyć w procesie krytyki rządzących partii.

Z analizy struktury zadaniowej i kosztowej wynika, że wystąpiła duża liczebność tych firm zagranicznych, niepłacących podatku WAT, którego do roku 1993 w naszym kraju nie było, był wówczas podatek obrotowy. Z tych podatków i z innych opłat firmy zagraniczne także zostały zwolnione. Po wprowadzeniu WAT w lipcu 1993 roku większość tych zagranicznych firm uzyskała zwolnienia, podczas gdy krajowe takich zwolnień nie uzyskały. Niektóre z nich uzyskały zadziwiająco wysokie dochody, od których nie płaciły w Polsce żadnych podatków. Dochody te natychmiast transferowały na zagranicę, a nawet po zakupie dewiz w kantorach fizycznie i legalnie już w gotowce dewizowej je wywoziły. 

 W roku 1994 koszty obsługi prywatyzacji wyniosły 22.893 tys. nowych zł, a koszty doradztwa firm zagranicznych, głównie banków wyniosły 16 073 388 dolarów, co stanowiło 73,5 proc. rocznych wydatków budżetowych na obsługę prywatyzacji. Polskie podmioty doradcze zarobiły 5.200 tys. zł, co stanowiło 22,7 proc. Różnicę stanowi zapłacony podatek VAT od kontraktów zawartych z firmami zagranicznymi, bo od niektórych tych kontraktów podatek ten zapłacił budżet Państwa, a to stanowiło 3,8 proc. ogólnych wydatków na obsługę prywatyzacji.

 W roku 1994 do głównych doradców cudzoziemskich należały: International Financial Corporation, która na prywatyzacji cementowni Opole, Górażdże, Warta, Kujawy, Ożarów, Strzelce Opolskie, Wapno Wojcieszów zarobiła aż 2 178 448 dolarów. Price Waterhause za prywatyzację huty szkła Jarosław i Kunice pobrał zapłatę w kwocie 237 432 dolarów. Bain and Company za doradztwo przy prywatyzacji zakładów produkujących baterie Centra Poznań, Kable Bydgoszcz, ZWUT Warszawa, i Drumet we Włocławku pobrała zapłatę w kwocie 355 562 dolarów. Dams and Moore pobrał zapłatę w kwocie 350 tys. nowych zł, Rothschild za doradztwo przy prywatyzacji Orbisu kwotę 109 467 dolarów. I wiele innych wymienionych w tabeli 5.Wystepuja też jeszcze inne firmy obce, które zarządzały funduszami inwestycyjnymi /NFI/, za co pobrały w roku 1994 wynagrodzenie w łącznej kwocie około 6 mln dolarów.

Tabela 5

Prywatyzacja – Firmy doradcze w 1994 roku

   kurs 1USD=22 727
L.pNazwa doradcy / wykonawcy analizNazwa prywatyzowanego zakładu/spółki objętego ekspertyzą lub analiza sektorowaKoszt doradztwa / analizPrzedmiot doradztwa / analiz
w złw USD
123456
1Access Ltd /Spółka Banku Pekao S.A/Milfor Olsztyn331 036 80014 566Memorandum informacyjne, analizy prawne, ekonomiczno-finansowe oraz ogłoszenia prasowe
2American Appraisal PolandCementownia Warta183 787 0008 087Badanie ochrony środowiska spółki
3Arthur AndersenZakłady Celulozowo-Papiernicze ‘Kwidzyń’561 540 00024 708Analizy finansowe, Przygotowanie niezweryfikowanego bilansu i rachunku wyniku spółki
4BAA  Sp z o.o.Fabryka Kuchenek ‘Amika-Wronki’, we Wronkach2 483 847 000109 291Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
5BAA  Sp z o.o.Zakłady Farmaceutyczne ‘Jelfa’ w Jeleniej Górze22 800 0001 003Przygotowanie prospektu sprzedaży akcji spółki
6BAA  Sp z o.o.Zakłady Piwowarskie ‘Warka’, w Warce475 800 00020 935Analiza prawna, i ekonomiczno-finansowa oracz wycena  Zakładu
7BAA  Sp z o.o.Zakłady Farmaceutyczne ‘Polfa’, Kutno22 800 0001 003Przygotowanie prospektu sprzedaży akcji
8Bain and CompanyFabryka Kabli ‘Kable’ Bydgoszcz1 080 672 60047 550Usługi prawne w negocjacjach z inwestorem w spółce
9Bain and CompanyZakłady Wytwórcze Urządzeń Telefonicznych ‘ZWUT’, Warszawa672 059 90029 571Doradztwo prawne przy prywatyzacji spółki
10Bain and CompanyElwro Wrocław689 794 00030 351Doradztwo prawne przy prywatyzacji spółki
11Bain and CompanyFabryka lin i Drutu ‘Drumet’ we Włocławku4 426 050 000194 749Prowizja za sukces w sprzedaży spółki
12Bain and CompanyCentra Poznań1 212 279 60053 341Memorandum Informacyjne
13Baltic Brokers S.A.Stocznia Szczecin w Szczecinie539 000 00023 716Doradztwo prawne i ekonomiczne, przygotowanie sprzedaży akcji spółki
14Bank Handlowy w Warszawie S.A.Rolimpex S.A.3 130 861 500137 760Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
15Bankowy Dom Maklerski Banku PKORafako Racibórz190 000 0008 360Przygotowanie projektu sprzedaży akcji spółki
16Bankowy Dom Maklerski Banku PKORafako Racibórz7 648 572 000336 541Prowizja za sprzedaż akcji spółki
17Campany AssistancePRiM Lublin1 533 718 80067 484Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
18Cental Europe Trust CompanyEnergomontaż – Zachód Wrocław115 658 6005 089Memorandum informacyjne, strategia prywatyzacji
19Cental Europe Trust Poland LtdZakłady Cukiernicze ‘Hanka’, w Siemianowicach Sląskich190 544 0008 384Przygotowanie wyceny zakładu oraz memorandum informacyjne
20Central Europe Trust CompanyZakłady Cukiernicze ‘San’, w Jarosławiu17 105 280 500752 641Analiza ,II etap selekcji inwestorów do nabywania spółki, oraz prowizja za sukces w sprzedaży spółki
21Central Europe Trust CompanyEnergomontaż – Północ Warszawa115 658 6005 089Memorandum informacyjne i opracowanie strategii prywatyzacyjnej spółki
22Assistance  Company Ltd, LondynBrowar Wielkopolski  ‘lech”, w Poznaniu915 781 30040 295Doradztwo i analizy prawne  dla prywatyzacji spółki
23Assistance Company ltd, LondynZakłady Piwowarskie ‘Browary Szczecin’, w Szczecinie4 042 483 800177 871Doradztwo prawne, analizy prawne spółki, oraz prowizja za sukces w sprzedaży spółki
24Assistance Company Ltd.,LondynHydrobudowa 6 w Warszawie5 222 502 700229 793Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
25Creditanstalt Financial Advisers  S.A.Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego ‘Brzeg’, w Brzegu4 493 101 900197 699Memorandum Informacyjne, wycena Zakładu do prywatyzacji oraz prowizja za sukces w sprzedaż akcji spółki
26Creditanstalt Financial Advisers S.A.Fabryka Wagonów i Lokomotyw ‘Pafawag’, we Wrocławiu2 755 932 700121 262Memorandum informacyjne, analiza stanu środowiska, przegląd przemysłu, strategia prywatyzacji, analizy techniczne o stanie spółki oraz ogłoszenia prasowe
27Creditanstalt Financiał AdvisersZakłady ‘Fasing’ w Katowicach2 403 709 700105 764Memorandum  informacyjne, przygotowanie strategii prywatyzacji oraz wycena wartości spółki
28Dames abnd Moore InternationalZakłady Celulozowo-Papiernicze ;Kwidzyń’44 036 5001 938Analiza, przegląd środowiska spółki
29Dames and Moore InternationalMalta Poznań43 464 5001 912Analiza o przeglądzie środowiska spółki
30Dames and Moore InternationalZakłady Papiernicze  ‘Kostrzyń’, w Kostrzynie43 464 5001 912Analiza, przegląd oceny środowiska spółki
31Dames and Moore InternationalZakłady Celulozowo-Papiernicze ‘Świecie’, Świecie n/Wisłą43 464 5001 912Analiza przeglądu środowiska naturalnego spółki
32Dames and Moore InternationalZakłady Papiernicze ‘Kielce’  w Kielcach44 041 7001 938Przegląd środowiska naturalnego spółki
33Dames and Moore InternationalZakłady Papiernicze Krapkowice43 464 5001 912Przegląd środowiska naturalnego spółki
34Dames and Moore InternationalZakłady Papiernicze Konstancin – Jeziorna43 464 4001 912Przegląd środowiska naturalnego spółki
35Dames and Moore InternationalZakłady Papiernicze ‘Kluczew’, w Kluczewie43 464 4001 912Przegląd środowiska naturalnego spółki
36Dames and Moore InternationalZakłady Papiernicze ‘Skołowin’, w Szczecinie43 464 5001 912Przegląd środowiska naturalnego spółki
37Deloitte and TouchePolifarb Wrocław700 280 00030 813Kontrakt na sporządzenie prospektu sprzedaży akcji spółki
38Dickinson ,WrightHuta Szkła Gospodarczego w  Białymstoku125 904 0005 540Doradztwo przy negocjowaniu umowy kupna-sprzedaży spółki
39Dickinson,Wright,Mon, Van DusenNadodrzańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego ‘Brzeg’, w Brzegu456 035 00020 066Analizy prawne o spółce
40Dom Maklerski Banku ŚląskiegoPolifarb Cieszyn90 224 2003 970Prowizja za sprzedaż akcji spółki
41Dom Maklerski Banku Śląskiego w KatowicachZakłady Mięsne ‘Sokołów’, W Sokołowie Podlaskim203 044 4008 934Prowizja za sprzedaż akcji spółki
42Dom Maklerski Wrocławskiego Banku ZachodniegoPolifarb Wrocław2 859 289 800125 810Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
43Dom Maklerski Wrocławskiego Banku ZachodniegoZakłady Farmaceutyczne ‘Jelfa’, w Jeleniej Górze9 317 384 400409 970Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
44ERMBydgoskie Fabryki Mebli w Bydgoszczy200 247 0008 811Raport o I etapie przeglądu środowiskowego
45Ernst and JoungFabryka Samochodów Małolitrażowych  /FSM/ w Tychach226 732 0009 976Prace autorskie w przedmiocie motoryzacji  i w tytule ‘Founders Report’
46Ernst and YoungZakłady Mięsne ‘Polmeat’ , w Brodnicy523 868 00023 050Prowizja z tytułu sprzedaży akcji spółki
47Ernst and YoungHefra562 761 70024 762Memorandum informacyjne, analiza prawnego stanu zakładu oraz ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki
48Evip International Sp z o..o.Piotrowice Zawichost402 600 00017 715Prowizja za  zobowiązania inwestycyjne II etapu, oraz za II etap prac związanych ze sprzedażą akcji spółki
49FinkorporationStomil Olsztyn325 008 00014 301Wykonanie prospektu prywatyzacyjnego, aktualizacja wyceny spółki, wniosek o wdrożenie do publicznego obrotu papierów3 wartościowych
50Internatinal Finance CorporationOdra Opole596 054 50026 227Prowizja, II rata za sprzedaż/zakup akcji spółki 
51International Finance CorporationCementownia ‘Górażdże’31 775 573 1001 398 142Prowizja za udaną transakcję sprzedaży akcji
52International Finance CorporationCementownia ‘Strzelce Opolskie’, w Strzelcach Opolskich11 600 000 000510 406Prowizja za udaną transakcję sprzedaży akcji
53International Finance CorporationCementownia Warta6 767 422 000297 770Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
54International Finance CorporationKombinat Cementowo-Wapienniczy /Cementownia./ Kujawy21 838 000961Ogłoszenia o prywatyzacji spółki
55International Financial CorporationCementownia ‘Ożarów’, w Ożarowie894 290 00039 349Memorandum informacyjne
56International Financial Corporation /Międzynarodowa Korporacja FinansowaWapno Wojcieszów4 599 093 000202 363Memorandum sprzedaży, prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
57JNG Bank- HolandiaZakłady Odzieżowe ‘Angela’ w Białymstoku1 550 810 20068 236Opracowanie projektu prywatyzacji spółki
58JNG Bank – Holandia Juwenia Cieszyn449 490 00019 778Prowizja za sprzedaż akcji spółki
59KPMGElwo Pszczyna5 364 760 700236 052Prowizja za sukces w sprzedaży spółki
60KPMG Peat MarwickGościęcińska Fabryka Mebli w Gościcinie2 694 739 400118 570Prowizja za sukces w sprzedaży spółki
61KPMG Peat MarwickFabryka Mebli ‘Goleniów’, w Goleniowie3 953 071 600173 937Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
62KPMG Peat MarwickPomorska Fabryka Mebli ‘Słupsk’, w Słupsku4 258 792 400187 389Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
63Management Focus International Sp z o.o.,Zakłady ‘Centex’, w Jeleniej Górze120 000 0005 280Analiza ekonomiczno-finansowa spółki
64Morgan Grenfell and Company LtdŁódzka Wytwórnia Papierosów /Tytoń Łódź/ w Lodzi1 243 725 00054 725Usługi doradcze przy prywatyzacji spółki
65Morgan Grenfell company LtdPrzedsiębiorstwo Wyrobów Tytoniowych ‘Augustów’, w Augustowie1 243 725 00054 725Usługi doradcze przy prywatyzacji spółki
66MPWPollena Bydgoszcz65 995 7002 904Prowizja za zbycie akcji spółki
67Multi ExpertZakłady Odzieżowe ‘Bytom’ w Bytomiu439 200 00019 325Przygotowanie projektu sprzedaży akcji aktualizacja wyceny wartości spółki
68Nicon Consulting LtdBimet Gdańsk602 065 70026 491Prowizja za sukces w sprzedaży akcji
79PIMPolam Szczecinek8 374 197 700368 469Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki za zawarcie transakcji na podwyższenie kapitału akcyjnego i zobowiązań  inwestycyjnych
80PIMPolam Mysłowice138 750 0006 105Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
81PIMEnergopomiar, Katowice69 720 1003 068Memorandum informacyjne i opracowanie strategii prywatyzacyjnej spółki
82Price WaterhouseHuta Szkła Gospodarczego ‘Jarosław’, w Jarosławiu9 122 021 700401 374Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
83Price WaterhouseHuta Szkła Gospodarczego ‘Kunice’5 364 891 200236 058Prowizja za sukces w sprzedaży akcji
84Pro Invest InternationalElektromontaż Warszawa1 077 265 40047 400Prowizja za sukces w sprzedaży akcji spółki
85Pro Invest InternationalElester Łódź1 005 500 00044 243Prowizja za sukces w sprzedaży akcji
86Pro-Invest InternationalElektrociepłownia Kraków138 000 0006 072Prowizja za sprzedaż akcji spółki
87Rothschild sp z o.o.Orbis Warszawa2 487 850 000109 467Memorandum informacyjne o spółce
88S.C.ElinexFabryka Samochodów Ciężarowych ‘Star’ w Starachowicach247 800 00010 903Szkolenie wyższej kadry kierowniczej Spółki
89Societe Generale FinanceZakłady Chemiczne ‘Rudniki’, w Rudnikach211 777 3009 318Memorandum informacyjne i opracowanie strategii prywatyzacyjnej spółki
90To Skadden ArpsFSM90 507 0003 982Usługi prawne
91WGKFabryka Łożysk Tocznych w Poznaniu143 000 0006 292Analizy ekonomiczno-finansowe spółki
92White and CaseGościęcińska Fabryka Mebli w Gościcinie657 780 00028 943Usługa doradztwa prawnego
93White and CaseFabryka Mebli ‘Goleniów’, w Goleniowie672 840 00029 605Doradztwo i usługi prawnicze
94White and CasePomorska Fabryka Mebli ‘Słupsk’, w Słupsku979 580 00043 102Analizy prawne i ostateczna wersja umowy sprzedaży spółki
95White and CaseWapno Wojcieszów347 530 10015 292Analizy prawne o spółce
96Pozostałe drobne firmy, które opracowywały cząstkowe i wyrywkowe analizyx40 617 248 5001 787 180x
97Zagraniczne firmy doradcze i zarządzające NFIUruchamianie 15 funduszy136 361 700 0006 000 000 
xOgółemx365 299 586 30016 073 388x

 Źródło: różnorodne materiały prasowe, z prasy krajowej i materiały przekładane sejmowi przez urzędy państwowe. Realia , nr

Opracowanie własne: dr Ryszard Ślązak

[ UWAGA: W trzecim wierszu od góry pozycje dotyczą kosztów doradztwa/analiz wyrażonych w 4 kolumnie w złotych i w 5 kolumnie dolarach amerykańskich ]

Koszty i struktura podmiotowa zagranicznego doradztwa prywatyzacyjnego w piątym roku procesu prywatyzacyjnego tj. w 1994 nie uległa zmianie. W roku 1994 na ogólną prywatyzację 97 przedsiębiorstw/spółek dokonanych bezpośrednio prze rząd, aż 67 spółek prywatyzowali doradcy zagraniczni. Nabywcami tych prywatyzowanych przez zagranicznych doradców zawsze były firmy, koncerny zagraniczne. Dziwnym zbiegiem okoliczności doradcy zagraniczni nie prywatyzowali tych  spółek,  które nabywali polscy inwestorzy, różne polskie podmioty gospodarcze.

 Polscy doradcy prywatyzowali zaledwie kilka przedsiębiorstw/spółek. Ten liczbowy stosunek nie jest analitycznie pełny i całkowity. Pełny obraz daje dopiero porównanie kosztu poniesionego za to doradztwo zagraniczne, realizowane tylko w tym 1994 roku przez firmy amerykańskie, angielskie, francuskie i niemieckie. W całorocznym koszcie doradztwa prywatyzacyjnego, wynoszącym 228.938 mld starych złotych, o równowartości 10 073 410 dolarów amerykańskich, stanowiącym ponad 10 procent ogólnych wpływów ze sprzedaży prywatyzacyjnej tego  roku uczestniczyły głównie firmy zagraniczne.

W roku 1995 w doradztwie prywatyzacyjnym uczestniczyło 41 spółek, w tym aż 37 zagranicznych. Doradcy zagraniczni zarobili 28 396 tys. Już nowych złotych, o równowartości 11 712 900 USD, stanowiąc 98,7 procent ogólnych wydatków państwa na doradztwo prywatyzacyjne, podczas gdy firmy krajowe uzyskały za analogiczne doradztwo tylko 1,3 procent tych rocznych wydatków. Nawet zagraniczny doradca ministra finansowa z początku lat 1990-tych pobierał rocznie zapłatę w kwocie ponad 496 000 dolarów, czyli około tysiąca dolarów dziennie, podczas gdy krajowi pobierali porównawczo niemal grosze.

W tabelach 2–5 zaprezentowano wszystkie zagraniczne i krajowe firmy doradcze wykonujące analizy i oceny poszczególnych naszych przedsiębiorstw/spółek, które miały być przekształcane, zbywane kapitelowi zagranicznemu, lub zbywane w kraju, i te, które miały być likwidowane. Wykazano wykonawcę każdej takiej analizy, dla której spółki została wykonana i po jakim koszcie zlotowym, choć wobec firm obcych płatności/zapłaty dokonywano w dewizach, aby jeszcze nie płacili kosztu bankowego za operacje przewalutowania, zamiany złotych na daną obcą walutę, np. na dolara, funta czy na inną wymienialną, i aby unikać kosztu ewentualnych różnic kursowych, np. przy transferze dewiz  na zagranicę.

 W tabelach 2–5 nie ujęto firm zagranicznych zarządzających poszczególnymi narodowymi funduszy inwestycyjnymi, którym też i stosunkowo licznie początkowo doradzały. Zarządzały i doradzały, jak np. zbywać nadzorowane przedsiębiorstwa/spółki handlu zagranicznego firmom zagranicznym, czy całkowicie je likwidować.

4.3 Zbiorcze koszty doradztwa w latach 1990-94.

 Dla lepszego zobrazowania, które zagraniczne firmy doradcze i jakie kwoty zarobiły w ciągu tych pierwszych pięciu lat żywiołowej prywatyzacji, oraz koszty doradztwa nie przyporządkowane do nazw firm je wykonujących, a poniesione w tym analizowanym okresie, prezentujemy je według zapłaconych kwot w złotych i w dolarach, w tabeli 6.

    Tabela 6 Zagraniczne firmy doradcze w latach 1990 – 1994 / zestawienie zbiorcze/  
L.p.Nazwa instytucjonalnego doradcy / wykonawcy analizKoszt doradztwa / analiz
w starych złw USD
1234
1Bain and Company, Boston, USA146 619 956 9179 556 038
2Hambros Bank, Londyn94 594 580 0766 293 424
3International Finance Corporation75 635 226 8003 709 280
4Assistance  Company Ltd, Londyn47 495 030 8003 014 223
5Maison Lazard et Cie, Paryż, Francja30 152 622 7002 388 706
6Central Europe Trust Company, Londyn29 093 073 3561 462 155
7 Boston Consulting15 164 314 6091 432 954
8Arthur Andersen, Chicago, USA21 517 562 9001 355 711
9S. G. Wartburg Bank and Co. Londyn15 874 741 6051 242 715
10Samuel Montagu Bank   and Co. Londyn18 648 731 1001 150 921
11Price Waterhouse, Londyn20 044 120 7001 043 033
12KPMG18 557 253 200857 612
13Credit Suisse8 871 396 576835 715
14Access Ltd.9 817 080 547815 616
15Creditanstalt Financial Advisers S.A.15 655 017 200796 446
16Arthur D. Little, Boston,USA9 206 897 800730 985
17Ernst and Young, Londyn9 211 266 900683 959
18Ca Investment Banking, USA8 234 502 300604 091
19Rothschild sp z o.o.7 659 609 300598 173
20Dom Maklerski Wrocławskiego Banku Zachodniego12 176 674 200535 780
21The Lek Partnership, Londyn6 960 403 200510 621
22Skadden,  Arps, Slate, Nowy York7 004 355 800452 372
23Deutsche Bank, Niemcy6 131 352 600449 801
24Bankers Trust International, Londyn6 636 040 500436 087
25PIM8 582 667 800377 642
26Societe Generale Finance6 833 192 200374 235
27Morgan,  Grenfell and Co. Londyn6 086 616 000373 488
28Bankowy Dom Maklerski Banku PKO7 838 572 000344 901
29Henry Schroders, Londyn4 667 295 200342 396
30NMB Bank France3 801 797 300304 476
31Media Banko Broker4 208 425 000231 933
32BAA Business Analysts and Advicers,Londyn4 509 643 300227 325
33White and Case, Nowy York, USA4 466 447 300225 444
34MPW3 028 475 700220 234
35GP Marketing3 820 452 500210 551
36Kleinwort Benson Bank, Londyn3 368 219 900199 777
37Nicon Consulting Ltd2 422 065 700197 684
38Pro-Invest International3 563 209 600188 433
39Coopers Lybrand2 210 359 971187 828
40ING Bank, Holandia3 512 210 600182 775
41Monciereff Consortium2 463 320 500180 712
42Dickinson Wright,Detroit, USA2 588 327 000157 764
43HBS Holding1 625 053 200153 560
44American Appraisal1 837 746 232144 897
45Evip International2 260 228 100144 709
46Bank Handlowy w Warszawie S.A.3 130 861 500137 760
47DRT Poland1 483 210 000130 298
48Deloittle and Touche, Londyn2 262 435 000127 303
49York Trust1 908 922 600112 499
50CPC Europe Consumer Foods Ltd2 038 800 000112 362
51Sankt Annane Bank, New Bedford, USA1 487 709 400104 175
52Hurst Morris Associates, USA 1 419 830 000104 160
53Union Bank of Switzerland, Zurich1 306 077 50095 815
54InterBank S.A., Warszawa1 569 138 40088 303
55Vinson and Elkins, USA1 495 563 60085 131
56Allen and Overy, Kancelaria  prawna  zagraniczna1 118 998 90082 091
57Uni – Expert, sp z o.o, Kutno 1 000 000 00073 361
58Meagher1 197 000 00065 969
59X [nieustalona firma za Zakłady Cementowo-Wapiennicze ‘Górażdże’]995 336 20054 855
60Lege Artis530 000 00050 083
61Bradbury731 596 50049 958
62NBS Holding Poland669 445 80045 987
63Baltic Acconntants and Consultants,466 936 70041 017
64WGK736 060 00038 977
65Multiexper  Sp z o.o.739 200 00035 858
66Brekinson Wright634 139 80034 948
67Altheimer and Gray Poland sp z o.o.458 625 60033 645
68Pont Corporation349 263 00033 004
69Baltic Brokers S.A.539 000 00023 716
70BMP International Ltd325 665 00017 948
71Dames and Moore International392 329 50017 260
72Martech197 657 00014 500
73Finkorporation325 008 00014 301
74Dom Maklerski Banku Śląskiego w Katowicach293 268 60012 904
75S.C.Elinex247 800 00010 903
76Penetrator145 745 60010 692
77Brinkman and Partner Investment178 614 2009 843
78ERM200 247 0008 811
79Kon-Gos S.A., krajowa92 500 0006 786
80Presspublica56 640 0005 352
81Management Focus International Sp z o.o.,120 000 0005 280
82Echoli Regie Publicitare57 353 6004 208
83Arnold  Hill55 000 0004 035
84Hestia Consultants sp. z o.o., Sopot35 000 0002 568
85Financial Times44 361 9002 445
86Arthurst Brown10 000 000945
87pozostałe  firmy  uczestniczące doradczo i prasa    w której zamieszczano ogłoszenia269 343 281 99819 468 766
88Zagraniczne firmy doradcze i zarządzające przy uruchomieniu NFI136 361 700 0006 000 000
  Razem  1991-941 169 656 997 23473 898 892

 [ UWAGA: W trzecim wierszu od góry pozycje dotyczą kosztów doradztwa/analiz wyrażonych w 3 kolumnie w złotych i w 4 kolumnie dolarach amerykańskich ]

Uwagi;

  1. W doradztwie uczestniczyło ponad 97 firm na tę łączną kwotę wydatku dewizowego 47 715 376 dolarów. Firma Bain Company z Bostonu okupująca pierwsze miejsce w zarobku doradczym posiada swój oddział zagraniczny w Niemczech pod tą sama nazwą jako Bain Company Germany i należałoby ją traktować jako jedność, ponieważ niektóre umowy były zawierane z Bostonem, a realizowane przez oddział Niemiecki.
  2. W tabeli brak nazwy zagranicznej firmy wykonującej analizę prywatyzacyjna dla Banku Pekao za kwotę 976 870 dolarów.

Źródło: Różnorodne materiały prasowe, z prasy krajowej i materiały przekładane sejmowi przez urzędy państwowe, Realia, nr .

Opracowanie własne; dr Ryszard Ślązak.

Największe wydatki na cudzoziemskie doradztwo poniesiono względem firmy amerykańskiej Bain Company z Bostonu, która razem ze swoim oddziałem w Niemczech zarobiła na doradztwie polskiemu rządowi w latach 1991-94 aż 9 556 090 dolarów. Na drugim miejscu znalazła się Międzynarodowa Korporacja Finansowa będąca agendą Banku Światowego w Waszyngtonie.

Po paroletnim i żmudnym procesie zbierania i gromadzenia informacji i danych z różnych źródeł, z fragmentarycznych publikacji krajowych, z prasy ekonomicznej i codziennej, udało się opracować dalszą listę, zagranicznych instytucjonalnych doradców prywatyzacyjnych, którzy przeprowadzali proces prywatyzacji naszych narodowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, handlu wewnętrznego, transportowych, czy nawet usługowych. Rzetelne informacje rządowe o koszcie przeprowadzanej prywatyzacji danych przedsiębiorstw/spółek nie ukazywały się, ponieważ mogłyby wywoływać oburzenie społeczne, krytykę, a nawet protesty czy, być może strajki załóg wielu prywatyzowanych, bez ich udziału i wiedzy spółek. Jeszcze w latach 1995 – 97, zagraniczni doradcy określali i wskazywali, które nasze, dane przedsiębiorstwo/spółka, powinno być sprzedane, któremu zagranicznemu nabywcy, nawet, po jakiej cenie, i w jakiej walucie ma nastąpić zaplata za jego nabycie i w jakiej formie, gotówkowo, w jednorazowej płatności lub ratalnie w większej liczbie rat, i w którym momencie miało nastąpić przeniesienie prawa własności. Czy przeniesienie ma nastąpić przy częściowej zapłacie czy dopiero po całkowitej zapłacie? W tym zakresie występuje nadal brak dokładnych informacji ze strony organów rządowych, jego aparatu gospodarczego, a nawet w krajowej prasie ekonomicznej, czy w innych publicznie dostępnych opracowaniach. Występuje też brak dokładnych informacji, choć wystąpiło zaledwie parę przypadków ujętych w tabelach rocznych, które zagraniczne firmy wykonywały analizy sektorowe, o prywatyzacji całych i wszystkich naszych 21 ówczesnych branż gospodarczych. Dlatego też w tabeli 7 podajemy koszty tych analiz bez przyporządkowania ich do poszczególnych instytucjonalnych wykonawców

4.4 Analizy sektorowe a latach 1990 -94.

                                                                                                                    Tabela nr 7

Koszty analiz sektorowych wykonanych przez firmy zagraniczne w latach 1990 – 94

(w starych złotych i w USD)

L.pNazwa sektorowa analizyKosztytransfer w USD
w starych złotychw USD
12345
 Inne koszty doradcze z roku 1990:xxx
xPozostałe koszty doradcze nie przyporządkowane do spółek2 422 500 000255 000-255 000
xZwolnienie z podatku obrotowego, głównie  zagranicznych doradców /szacunkowo/114 950 00012 100-12 100
 Razem rok 19902 537 450 000267100-267 100
xInne koszty doradcze z roku 1991:xxx
x1.Analizy sektorowe, w tym;xxx
xsektor samochodowy11 032 317 1091 042 500-1 042 500
xsektor papierniczy6 923 160 176654 205-654 205
xsektor naftowy6 690 858 000632 253-632 253
xsektor elektroniczny6 497 791 980614 009-614 009
xsektor obuwniczy4 243 944 000401 032-401 032
xsektor budowlany2 037 595 500192 543-192 543
xsektor obrabiarkowy3 406 608 000321 908-321 908
xsektor obrabiarkowy1 076 553 176101 729-101 729
xsektor handlu zagranicznego409 823 37138 726-38 726
xsektor przemysłu ziemniaczanego232 323 00021 953-21 953
xsektor księgarski200 000 00018 899-18 899
xKoszty ogólne prywatyzacji, w tym;000
xanaliza bonowa;2 881 505 000272 288-272 288
xakty notarialne965 500 00091 235-91 235
xogłoszenia edukacja i informacje prasowe1 161 402 200109 747-109 747
xanalizy o powszechnej prywatyzacji i ogłoszenia w prasie zagranicznej3 696 876 105349 337-349 337
xszkolenia prywatyzacyjne483 664 66045 704-45 704
xwydawnictwa i konferencje759 249 09971 745-71 745
xfilmy i reklamy1 396 878 105131 998-131 998
x2. Inne koszty obsługi doradczej przy prywatyzacji poniesione w roku 1991; w tym;000
xa/ analiza bonowa i akty prawne3 847 005 000363 523-363 523
xc/  analiza  przed prywatyzacyjna3 696 878 105349 337-349 337
xf/ reklama prywatyzacyjna1 046 640 00098 902-98 902
xPozostałe koszty obsługi spółek skierowanych do prywatyzacji12 308 921 9031 163 133-1 163 133
xDoradztwo prywatyzacyjne amerykańskiego eksperta Ministrowi Finansów5 248 949 760496 000-496 000
xZwolnienie z podatku obrotowego, głównie  zagranicznych doradców/ szacunkowo/8 995 176 000850 010-850 010
 Razem rok 1991   
xInne koszty doradcze z roku 1992:xxx
xPozostałe koszty doradcze, analizy sektorowe wykonywane wyłącznie przez firmy zagraniczne114 728 224 4008 416 553-8 416 553
xPozostałe koszty doradcze za doradztwo różnych firm nie przyporządkowane do poszczególnych prywatyzowanych spółek68 638 480 5435 035 373-5 035 373
xZwolnienie z podatku obrotowego,  głównie  zagranicznych doradców /szacunkowo/1 724 354 390126 500-126 500
 Razem rok 1992185 091 059 33313 578 426 
xInne koszty doradcze z roku 1993:xxx
x 1/ Doradcze analizy  prywatyzacyjne, w tym;xxx
xa/prywatyzacja z programu NFI3 439 180 100189 534-189 534
xb/ opracowania badania prywatyzacyjne3 220 947 100177 507-177 507
xc/ obsługa programu Investprom – PAIZ /obce inwestycje w Polsce25 000 000 0001 377 754-1 377 754
xd/ reklama prywatyzacyjna2 033 387 300112 060-112 060
xe/ szkolenia prywatyzacyjne3 344 491 000184 315-184 315
xf/ ogłoszenia prasowe itp.12 649 098 900697 094-697 094
xg/koszty prawne307 287 90016 935-16 935
xRazem rok 1993   
xW roku 1994 koszty analiz sektorowych nie przyporządkowanych do poszczególnych spółek nie występowałyxxx
xOgółem lata 1990 – 1994   

[ UWAGA: W drugim wierszu od góry pozycje dotyczą kosztów doradztwa/analiz wyrażonych w 3 kolumnie w złotych i w 4 kolumnie dolarach amerykańskich ]

Uwagi 1.W wykazie brak Stoczni Gdańskiej, ona była jakoś dziwnie sprzedawana, po kawałku. Miała obszar gruntów zakładowych aż 120 ha..

2. W wykazie brak przedsiębiorstwa Eksportu Budownictwa ‘Budimex’ w Warszawie, a ekspertyzę prywatyzacyjną wykonywała firma Assistance Company z Londynu w 1991 rok za kwotę 10 423 821 600 st. złotych, o równowartości 985 000 dolarów USA. Kwoty te powinny być uwzględnione odpowiednio w kolumnie 7 i 8  oraz odpowiednio w dwóch następnych.

Dla Budimexu nie można było pozyskać dostępnych danych o wartości sprzedaży tej firmy, dlatego nie podano ich w kolumnie 5 i 6.

 3. Wszystkie dane liczbowe zostaly podane w starych złotych i przeliczone po kursie rocznym, dla danego roku i podane odpowiednio w oddzielnych kolumnach  dolarach USA.

4. Koszty prywatyzacji dla danej spółki zostały przyporządkowane w liczbach jakie zostały im publicznie podane i   przypisane.

5. Pozyskanie i uzupełnienie brakujących danych znacząco zmieniłoby ujęty w tabeli wynik finansowy dla poszczególnych ujętych w niej spółek i dla tego pierwszego okresu prywatyzacji.

6.Taki raport o prywatyzacji poszczególnych przedsiębiorstw/spółek powinien być opracowany przez MSP, Iżyc może , że jest ale autor nie mógł go odnaleźć i uwzględnić w pracy

 7. W żadnych materiałach instytucjonalnych i prasowych nie można było znaleźć informacji o powierzchni gruntów zakładowych i formy prawnej przekazania ich nowemu nabywcy,krajowemu, a w szczególności nabywcom zagranicznym, czy nabywali je na określony czas, w dzierżawę , wieczyste użytkowanie, czy też na własność, dlatego kolumna  dla tych danych i informacji nie została wypełniona. Z chwilą pozyskania danych o powierzchni gruntów zakładowych zostanie uzupełniona.

 8. Najdroższe doradztwo prywatyzacyjne było firmy  londyńskiej Rotschild and Sons przy prywatyzacji Orbisu i Hotelu Grand w Warszawie i wyniosło 145 908 dolarów USA. 

 9. Autor zastrzega sobie prawo do korekty danych z chwila pozyskania jakichkolwiek, rzetelnych danych pochodzących ze źródeł państwowych instytucji. Aparat ministerstw gospodarczych odmawia udostępniania informacji i materiałów o przeprowadzonej prywatyzacji, i to tej sprzed 20 lat, nawet dla nauki polskiej, w szczególności ekspertyz prywatyzacyjnych wykonywanych przez zagraniczne firmy doradcze i banki zagraniczne, o wycenie wartościowej sprzedawanych spółek narodowych, których rzekomo polscy eksperci nie byli w stanie wykonać, a teraz nawet nie mogą się z nimi zapoznać, i to w okresie tak intensywnej współpracy gospodarczej i naukowej z zagranicą.

10. W roku 1991 wpływy z prywatyzacji Giełdy Warszawskiej wyniosły 176 000 starych złotych o równowartości 16 631 USD. Kwota ta nie została ujęta w tabeli.                        

Źródło: 1.Dane z różnorodnej prasy krajowej z lat 1991 -2005, oraz Internetu zbierane z pracowitością przez wiele lat.

 2. Dane zbierane ze stron internetowych oraz z raportów publikowanych Ministerstwa Skarbu Państwa, z materiałów Ministerstwa Finansów ogłaszanych i publicznie dostępnych.

 3. Z prac autora publikowanych częściowo w dwumiesieczniku Realia z lat 2008 -2013, publicznie dostępnych, przesyłanych zgodnie z wymogiem prawnym do bibliotek publicznych, a także  do wyższych uczelni w kraju.

4. Materiały Sejmowe przedkładane przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych, Ministerstwo Skarbu Państwa i     Ministerstwo Finansów, i cząstkowo dane byłego  Ministerstwa  Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, będące także w posiadaniu klubów   Parlamentarnych.                  

Opracowanie własne; dr Ryszard Ślązak

4.5 Porównanie kosztów doradztwa z lat 1995-97 do pierwszego okresu.

Zbywanie całych zakładów dotychczas w małym stopniu było znane publicznie, za jaką cenę, i przy jakim koszcie doradztwa obciążającego dane, zbywane przedsiębiorstwo/spółkę. Ponoszony, w większości dewizowo, koszt doradztwa obniżał cenę i wartość ogólną zbywanego naszego zakładu/spółki. Wartość takiego zbywanego podmiotu ulegała czasami rażącej, realnej obniżce w cenie zbycia, którą uzyskano z jego sprzedaży. Koszt  tego instytucjonalnego doradztwa z lat 1995 – 97 zostaje podany niżej, analogicznie jak uprzednio, dla lat 1991 – 94, aby można go było chronologicznie gromadzić, przyporządkowywać dla potrzeb analitycznych, czy nawet decyzyjnych. Wskazano, który dany doradca zagraniczny i krajowy prywatyzował i którą spółkę, za jaką cenę świadczył tę usługę doradczą. Podano je w układzie rocznym, analogicznie jak poprzednio, za lata 1991, 1992, 1993, i 1994. Dla roku 1995, tabela 7, dla roku 1996 tabela 8 i analogicznie tabela 9 dla roku 1997.

 Zastanawiającym jest, że nadal po roku 1994 nasze władze gospodarcze, mimo złych doświadczeń korzystały z obcych firm doradczych, a nadal w tak małym stopniu z krajowych doradców instytucjonalnych i indywidualnych, zarówno naukowych jak i praktyków gospodarczych, nawet tych z doświadczeniem i wiedzą prywatyzacyjną, jak to w przeszłości tego rodzaju prywatyzacje zostały przeprowadzone w innych krajach np. w Wielkiej Brytanii, Z drugiej strony rzekomo korzystali z ich publikacyjnego dorobku. Także po roku 1994, do takiego doradztwa zgłaszało się wielu naszych wybitnych ekspertów pracujących w zagranicznych ośrodkach naukowych i firmach doradczych w rożnych krajach zachodu, a nawet naszych ekspertów pracujących z ramienia ONZ w rożnych krajach świata, jako doradcy rządowi w tych krajach, i też nie korzystano z ich usług, z ich służby własnemu krajowi i to wielokrotnie tańszych od tych, z których usług skorzystano.

Przy sposobności wnieśliby do naszej myśli gospodarczej i do praktyki gospodarczej wiele innowacyjności i z pewnością nie dopuściliby do tak nieudolnie przeprowadzanego procesu prywatyzacyjnego, a już na pewno nie byłoby niemal darmowej sprzedaży majątku narodowego obcym. Autor też był w grupie eksperckiej, która proponowała nawet w roku 1995, tym nowym władzom, pomoc w pracach nad procesem prywatyzacyjnym, przy wycenie majątku przemysłowego, i indywidualnie poszczególnych przedsiębiorstw, ale zostało to w sposób przemilczeniem odrzucone. Jakby zagraniczni byli epokowo mądrzejsi i wyprzedzali epokę, a nam zarzucano podobna jak w latach 1990-94 socjalistyczną mentalność, tak jakby ci co decydowali o prywatyzacji, pochodzili z innego kraju, z importu lub mieli jakiś inne niezrozumiale dla nas cele. Z nimi zagranicznymi jakoś o cenę usług się nie targowano, nikt kosztorysów zagranicznych doradców nie weryfikował, co podali to zostało przyjęte.Zagraniczni działali między sobą w jedności i w zgodzie by podawać wysokie ceny tych usług, wytransferować natychmiast otrzymaną zapłatę, a po zdobyciu kapitału umknąć z naszego kraju, Żadne ich prace nie były objęte żadnymi gwarancjami, że np. wycena przedsiębiorstwa jest rzetelna, nie udostępniano ich krajowym ośrodkom naukowo-badawczym, praktycznie nikomu, do tego stopnia, że nawet wkrótce po zapłacie materiały te poginęły. Występowała jakaś dziwna spolegliwość i poddaństwo wobec zachodniej zagranicy, rażący kompleks niższości, odbierany przez nich za jakąś dziwnie naiwną zbiorowość tego nowego aparatu gospodarczego. W tym amoralnym okresie nasze nowe i młode władze wykazywały jakby kompleks niższości wobec zachodnich przedstawicieli, często nawet bardzo słabych i nieudolnych. Nawet wobec tych polskojęzycznych, którzy pełnili funkcje tłumaczy

 Trudnym do zrozumienia i wytłumaczenia jest to, że zagraniczni we wszystkim i do wszystkiego mieli pierwszeństwo, i to od samej naszej góry począwszy. W kraju, który ma za sobą ponad tysiąc lat państwowości i ogromnie liczną warstwę inteligencji, u siebie i na emigracji, o wysokim poziomie edukacyjnym, i oni w warunkach pokoju nie mogli służyć krajowi, by podnieść go z zapaści. Poprzez zreformowanie gospodarki mogliby wprowadzić kraj  na ścieżkę szybkiego,  nowoczesnego, długoterminowego rozwoju i osiągnięcia poziomu najwyżej rozwiniętych narodów Europy i świata, wzorem II Rzeczypospolitej odrodzonej po 1918 roku. Te wszystkie uzgodnienia, co komu, co, dla kogo i po ile, czy za ile, zapadały jakby po cichu i gabinetowo, choć te władze zostały wybrane z woli narodu, dążącego do demokracji, rozwoju i dostatniego, humanitarnego i pokojowego życia i współżycia innymi narodami i krajami.

Ciekawostką gospodarczą jest, czy i w co te firmy zainwestowały w Polsce uzyskane z tego tytułu środki dewizowe. Międzynarodowa Korporacja Finansowa, agenda Banku Światowego, dokonywała, jako doradca prywatyzacyjny prywatyzacji wielu najnowocześniejszych naszych przedsiębiorstw jak np. Fabrykę Mebli ‘Swarzędz’ w Swarzędzu, za niewyobrażalnie wysoką, w zrozumieniu polskiego robotnika, nauczyciela/naukowca, policjanta czy urzędnika, zapłatę dewizową nawet do tego stopnia, że koszt ich doradztwa przy prywatyzacji tej fabryki stanowił połowę kwoty wpływów uzyskanych z jej rzekomo trafnej efektywnie sprzedaży, tak efektywnej, że fabryka przestała w ogóle istnieć, a grunty jej byłego terenu można było w krótce nawet orać.

Zamiast opracowania takiego programu prywatyzacyjnego jakiego żądały związki zawodowe i jakiego oczekiwała zawodowa opinia publiczna i załogi zakładów pracy, władze po cichu wybrały w zatajanych do dziś uzgodnieniach z zagranicą, głównie ze Stanami Zjednoczonymi i z Bankiem Światowym, że programy prywatyzacyjne nawet dla całych i wszystkich dwudziestu jeden branż gospodarczych naszej gospodarki będą opracowywać jako tak zwane sektorowe/branżowe analizy prywatyzacyjne, wyłącznie obce firmy doradcze, a nie krajowe specjalistyczne podmioty gospodarcze, ośrodki naukowo badawcze, instytuty branżowe i naukowe, indywidualni eksperci, których w Polsce nie brakowało, choćby zrzeszonych w towarzystwach ekonomicznych czy technicznych czy zatrudnionych w tylu uczelniach ekonomicznych i technicznych cywilnych jak i wojskowych w kraju.

Dla sfinansowania prac tych zagranicznych doradców prywatyzacyjnych pochodzących również z Banku Światowego, jego Międzynarodowej Korporacji Finansowej, której doradztwo było najsłabsze i najdroższe, zaciągnięto nawet w roku 1991 kredyt w Banku Światowym do dziś przemilczany przed krajową opinią publiczną. Kredyt ten, jako finansowy w całości został przeznaczony na sfinansowanie usług zagranicznego doradztwa prywatyzacyjnego. To z tego źródła następowały tak hojne zapłaty za to doradztwo, do tego stopnia, że dla jednego prywatyzowanego przedsiębiorstwa/spółki analizę prywatyzacyjną wykonywało jednocześnie kilku zagranicznych wysoko płatnych doradców prywatyzacyjnych. I ten proces doradztwa zagranicznego trwał latami, aż do wyczerpania środków dewizowych z tego kredytu. W zamian strona polska, różne czynne i w rezerwie wpływowe osoby z polskiego życia publicznego, głównie gospodarczego, uzyskiwały w prasie zagranicznej i w sprywatyzowanej prasie polskiej wszechstronnie chwalebne opinie prasowe.

Obecnie trudno jest, po tak znacznym upływie czasu, poznać, kto i w jaki sposób pozyskiwał tych doradców z krajów zachodnioeuropejskich czy z Ameryki Północnej. Nikt się do tej chlubnej zasady pozyskiwania tych doradców i zawierania z nimi tak ciekawych umów, odważnie nie przyznaje, i sprawa pozostaje sierotą decyzyjną, chociaż tego rodzaju dokumentacja podlega obowiązkowemu archiwowaniu. Nikt tez nie przyznaje się do jej archiwowania. Środki uzyskiwane przez tych doradców w większości przypadków, co dopiero później stało się znanym., stawały się ich bezpośrednim kapitałem do zakładania w naszym kraju różnorodnych spółek, spółeczek, kancelarii prawnych, firm developerskich, choć dla takiego celu i z godnie z ówczesnym prawem dewizowym, ten kapitał założycielski pochodzić powinien bezpośrednio z zagranicy, jako kapitał dewizowy i po przeprowadzeniu operacji walutowych zamiany waluty obcej na złote w NBP. Dopiero wtedy powinien zostać zarejestrowany, jako kapitał akcyjnym lub udziałowy w spółce polskiej lub zagranicznej założonej w Polsce. Tym samym w naszym kraju stworzono dogodne i nawet preferencyjne warunki dla kapitału obcego, jakich nie stworzono w żadnym innym kraju europejskim.

 Nie trzeba było mieć praktycznie żadnego kapitału dewizowego i przesyłać go do naszego kraju aby założyć w Polsce spółkę, firmę. Można było taki kapitał zdobyć w Polsce i założyć spółkę, aby tylko akcjonariusz czy udziałowiec miał adres zamieszkania za granicą. Po jej zarejestrowaniu, już, jako polski podmiot gospodarczy, mógł zdobywać w naszym kraju dalszy kapitał. Zarabiać na rażąco wysoko oprocentowanych wówczas lokatach zlotowych w bankach. Kupowaniu i obrotem papierami wartościowymi, kupować majątek likwidowanych zakładów, ich grunty, budynki, czy obiekty biurowe, akcje i udziały w innych polskich spółkach. Grać na giełdzie warszawskiej, czy być aktywnym w obrocie nieruchomościami. Od tego czasu obrót nieruchomościami rozwinął się na niespotykaną dotychczas skalę, i w większości znajduje się w rękach obcych spekulantów, których transferu środków dewizowych, np. zagranicznych developerów. Czy też innych obcych uczestników obrotu nieruchomościami, np. funduszy obrotu nieruchomościami, Nikt transferu środków na zagranice nie nadzoruje? Firmy zagraniczne wynajmujące instytucjom państwowym i społecznym powierzchnie biurowe czy magazynowe pod względem transferu środków powinny być kontrolowane i nadzorowane. 

 Państwowy kapitał dewizowy już w tym okresie zaczął znacząco odpływać z naszego kraju przez granice ekonomiczne, niczym powietrze bez możliwości jego regulowania. Tak stworzono obcym preferencyjne warunki, określane przez robotników eldoradem dla obcych, jakiego w innych krajach Europy nie było i nie ma. A przecież Polska do roku 1989 była potęgą gospodarczą świata, i poprzez nieporadną transformację gospodarczą potencjał przemysłowy, handlu zagranicznego czy transportu morskiego był już w tym okresie roztrwaniania.

W roku 1995, załącznik tabela 7, koszty obsługi prywatyzacyjnej przy sprzedaży prywatyzowanych 121 państwowych zakładów przemysłowych wyniosły 38,8 mln zł, z której to kwoty firmy obce pobrały w tytule zapłaty za doradztwo 29,3 mln złotych, /o równowartości 12 082 000 dolarów amerykańskich/, co stanowi 75,5 procent. Przy prywatyzacji tej liczby przedsiębiorstw doradzało rządowi aż 37 firm obcych. Doradców krajowych było tylko 2, którzy pobrali zapłatę o równowartości 154 123 złotych, stanowiąc tylko 1,26 procenta ogólnych wydatków poniesionych w 1995 roku. Doradcy zagraniczni stanowili 98,74 procent. W tym doradztwie uczestniczyły głownie banki zagraniczne, i te z głównych krajów zachodu doradzały przy prywatyzacji 36 największych państwowych zakładów, W większości podatek VAT od zawartych z nimi umów, płaciła za nich znów jak w przeszłości strona polska.

Niektóre umowy/kontrakty z firmami zagranicznymi, były nadal zawierane z walutą płatności w dolarach lub innych walutach wymienialnych. Przez co wykonawca usługi nie ponosił ewentualnych kosztów różnic kursowych i prowizji bankowych przy przewalutowaniu, zamianie w banku w Polsce złotych na walutę obcą, którą chce wytransferować na zagranicę do swojej firmy, czy na swój prywatny rachunek bankowy. W większości było  to doradztwo, którego także i w tym roku można było uniknąć, bo nabywcy naszych przedsiębiorstw/spółek już sami nabywali akcje lub też wcześniej, było to w analizie doradczej, uprzednio i odrębnie zapłaconej, przewidziane, że będą te akcje rozprowadzać, nawet tym, co już nabyli kapitał akcyjny czy udziałowy w spółce polskiej. W poprzedniej wykonanej analizie doradcy, było już wskazane, kto te akcje nabędzie, a teraz chodziło bardziej o dodatkowy i łatwy zarobek dla transferu go na zagranicę, czy dla zdobycia na Polsce kapitału do założenia działalności, lub taniego i okazyjnego nabycia majątku, Okazja taka trafia się cudzoziemcom, raz w naszej historii gospodarczej, i to jeszcze ze źródła bezpośrednio rządowego.

 Do najdroższych doradców prywatyzacyjnych w roku 1995 należały: International Finance Corporation doradzający przy prywatyzacji cementowni Ożarów, za które zapłacono 3 108.312 zł, tj. 1 282 095 dolarów, i za doradztwo przy prywatyzacji zakładów KOW Kujawy 2.784 851 zł,tj.1.148 .676 dolarów, łącznie aż 2.430.771 dolarów.  Morgan Grenfell za doradzanie przy prywatyzacji państwowych fabryk papierosów otrzymał łącznie zapłatę w kwocie 4 920 767 dolarów, /za Augustów 2 497 029 dolarów, za Radom 1 489 383 dolarów, za Łódź 320.323 dolarów, za Kraków kwotę 368. 887 Dolarów i za Poznań 245.145 dolarów/. Firma Business Analysis and Advisers /BAA/ za wynegocjowanie wartości spółki oraz zobowiązań inwestycyjnych otrzymała zapłatę w kwocie 270.000 zł, a firma Schoder za pomoc przy prywatyzacji zakładów papierniczych Kielce otrzymała prowizję za sukces w ich prywatyzacji kwocie 175 843 dolarów. Central Europe Trust Company, za doradztwo przy prywatyzacji zakładów Hanka w Siemianowicach Śląskich, otrzymała zapłatę w kwocie 235.820 zł, i za Stalexport w kwocie 44.51 5 dolarów  tj. 1 079 112 złotych. Vinson and Elkins za drobną pomoc przy prywatyzacji Huty Szkła Jarosław otrzymała zapłatę w kwocie 112 425 dolarów. Największe kwotowe prowizje wypłacono bankom zagranicznym za sukces, przy wynalezieniu inwestora zagranicznego /z zasady ze swojego kraju/ dla kupna danego zakładu i za przeprowadzenie procesu jego sprzedaży, czyli prywatyzacji kapitałowej.

 W roku 1996, załącznik tabela 8, koszty obsługi procesu prywatyzacji wyniosły 38 566 137 zł i zostały już rozdzielone na rodzaj prywatyzacji, kapitałową z poniesionym kosztem 36.250 tys. zł, i przetargową z poniesionym kosztem 2.316 tys. zł. Prywatyzacją kapitałową, sprzedażą objęto 67 zakładów państwowych, a przetargową 51, łącznie w tym roku było prywatyzowanych 118 zakładów. Przy prywatyzacji 20 największych zakładów poprzez sprzedaż i przy prywatyzacji przetargowej 10 ważniejszych zakładów, doradzały firmy zagraniczne, w tym 30 banków. Te same firmy zagraniczne doradzały przy prywatyzacji kapitałowej jak i przetargowej.

 Cudzoziemskie doradztwo prywatyzacyjne kosztowało nas w 1996 roku 35.354 tys. zł, tj.13.096.785 dolarów, co stanowiło 80 procent rocznych prywatyzacyjnych kosztów obsługi, co prezentuje tabela 8. Krajowych doradców prywatyzacyjnych było już więcej, niż w roku 1995, bo 6-ciu , za które pobrali zapłatę o równowartości 1 190 000 dolarów, stanowiąc 8,33 procent ogólnego kosztu doradztwa. Poniesienia kosztu doradztwa zagranicznego i to płatnego dewizowo, można było w zupełności uniknąć. W tym samym okresie Polska kontynuowała jeszcze rozmowy z zagranicznymi kredytodawcami w sprawie dalszego umorzenia części długu zagranicznego. Stany Zjednoczone jakby za wejście swoich firm na polski rynek umorzyły nam około 1,6 mld dolarów długu dewizowego. W tym okresie oszczędności w wydatkach dewizowych były nakazem polskiej racji stanu, a tu każdy organ państwowy prowadzi samodzielną, jakby nieskoordynowaną działalność, polegającą na bezzasadnym wydawaniu dewiz, na niepotrzebne usługi zagraniczne, które mogły być wykonane przez polskie podmioty gospodarcze i ośrodki naukowo-badawcze

Do najdroższych doradców należały: Morgan Grenfell and Cooperation Ltd, który tak jak w roku 1995 doradzał przy prywatyzacji tych samych, największych polskich zakładów tytoniowych /Augustów, dwa zakłady w Radomiu, Krakowie, Lublinie i Poznaniu/, za które pobrał zapłatę w kwocie aż 8.473.366 dolarów.  W tytule usługi doradczej pobrał prowizję za sukces prywatyzacyjny, i oprócz tego państwo zapłaciło jeszcze od jego umów usługowych podatek VAT w kwocie około 633 tys. zł. Hambros Bank za doradztwo przy prywatyzacji przetargowej Zakładów Przemysłu Celulozowego w Kwidzynie pobrał zapłatę w kwocie 4.535 tys. zł., tj. 1.679.919 dolarów. Finkorpration pobrał prowizję za sukces w prywatyzacji Browarów w Tychach, w kwocie 738.118 dolarów, o równowartości 1.993 tys. zł, a Pro-Invest pobrał prowizje za sprzedaż akcji spółki FAEL w kwocie 441.251 dolarów o równowartości 1,191 tys. zł. Firma Evip pobrała prowizję za sukcesu w prywatyzacji Zakładów Kęty w kwocie 153.800 dolarów. Poza kwotą umowy od niektórych tych płatności, strona polska, zapłaciła jeszcze podatek VAT, i inne pochodne im koszty, niezaliczone bezpośrednio w koszt tych umów.

W roku 1997, tabela 9, koszty obsługi procesu przekształceń prywatyzacyjnych wyniosły ogółem  27.892 tys. .zł. tj. 8.501.812 dolarów, a koszt doradztwa cudzoziemskiego zmniejszył się w porównaniu z poprzednimi latami, i wyniósł 7.684.607 dolarów o równowartości 25.211.658 złotych, stanowiąc 90,4 procent rocznych kosztów za doradztwo.   W późniejszych latach z cudzoziemskiego doradztwa nie rezygnowano, choć jego koszty znacząco i przemiennie w rożnych latach spadały. W wydatkach na obsługę prywatyzacyjną koszty doradztwa stanowiły aż 69 procent ogólnych kosztów.

W tabelach 7-9 przedstawiano roczne koszty poniesione na doradztwo prywatyzacyjne, w szczególności firm zagranicznych, które prywatyzowały nasze poszczególne przedsiębiorstwa/spółki. Natomiast w tabeli 10 prezentujemy, dla porównania z danymi tabeli  nr 6, łączne zarobki poszczególnych firm na doradztwie prywatyzacyjnym w  latach 1995 -97. Jeżeli na doradztwo prywatyzacyjne w latach 1990 -94 wydano ponad 73 mln dolarów to w okresie trzech lat, 1995-97 poniesiono dalsze zbędne koszty w kwocie aż 35 024 126 dolarów amerykańskich.

                                                                                                           Tabela 8 

Doradztwo prywatyzacyjne firm zagranicznych i krajowych w latach 1995-97 
      
L.p.Nazwa doradcy / wykonawcy analizNazwa prywatyzowanego zakładu/spółkiKoszt doradztwa / analiz
w złw USD
12345
 A. Doradcy zagraniczni   
1Access sp. z o.o. Banku Pekao S.A.Elektrobudowa55 00022 686
2Access sp. z o.o. Banku Pekao S.A.Huta Szkła Gospodarczego ‘Hortensja’12 8055 282
3Arthur AndersenFabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku71 47129 480
4BAA-Business Analysts and Advicers sp z o.o.Browary Dolnośląskie ‘Piast’ S.A., we Wrocławiu189 99470 381
5BAA-Business Analysts and Advicers sp z o.o.Montin S.A. Kraków35 00012 965
6BAA-Business Analysts and Advisers sp z o.,o.Zakłady Farmaceutyczne ‘Polfa’ w Kutnie268 637110 806
7BAA-Business Analysts and Advisers sp z o.o.Zakłady Piwowarskie ‘Głubczyce’ w Głubczycach226 83784 029
8Bain and CompanyCentra Poznań1 824 654752 621
9Bain and CompanyElwro S.A.25 6399 498
10Bank ABN AMROCersanit S.A., Krasnystaw215 04265 546
11Bank Gdański-Biuro Maklerskie .Stomil Olsztyn519 505214 282
12Bank Handlowy w Warszawie S.A.Zakłady Farmaceutyczne ‘Polfa Kutno’, w Kutnie133 04154 876
13Bank Pekao – Centralne Biuro Maklerskie  /zagraniczny/Zakłady Metali Lekkich ‘Kety ,w Kętach283 240104 923
14Bankowy Dom MaklerskiCementownia ‘Górażdże1 465 692604 559
15Biuro Maklerskie Polskiego Banku Rozwoju S.A.Zakłady Celulozowo Papiernicze ‘Świecie’ w Świeciu n/Wisłą461 250140 591
16BZW – Barclays de Zoete Wedd LimitedKGHM ‘Polska Miedz’ S.A.8 629 5262 630 312
17Central Europe Trust CompanyEnergomontaż Północ S.A., w Warszawie159 99265 992
18Central Europe Trust CompanyStalexport S. ,A. w Katowicach1 079 112445 105
19Central Europe Trust CompanyZakłady Cukiernicze ‘Hanka’ w Siemianowicach Śląskich235 82197 270
20Centralne Biuro Maklerskie Banku WBK S.A.KGHM ‘Polska Miedz’897 000273 409
21COKZakłady Celulozowo Papiernicze ‘Świecie’ S.A.161 86549 337
22Creditanstalt Financial AdvcersNadodrzańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego ‘Brzeg’ w Brzegu53 33321 998
23Dames and MoorePolbaf S.A. w Głownie38 17314 141
13Doradca Consultants LtdPort Serwis w Gdyni57 61523 765
14Doradca Consultants LtdPRC i P Gdańsk57 61323 764
7Doradca Consultants LtdBiałogardzkie Zakłady Garbarskie Sp. z o. o. Białogard23 0008 520
8Doradca Consultants LtdEkoinfra Sp. z o. o. Kraków25 0009 261
9Doradca Consultants LtdZakłady  Naprawcze Mechanizacji Rolnictwa S.A. LOBEZ23 0008 520
15Evip International sp z o.o.Huta  ‘Oława’ S.A. w Oławie56 90023 470
10Evip International sp z o.o.Energopol -7, S.A. w Poznaniu129 83748 097
11Evip International sp z o.o.Zakłady Metali Lekkich ‘Kęty’, w Kętach415 181153 799
12FincorporationBrowary Tyskie ‘Górny Śląsk’, Tychy1 992 550738 118
13Hambros BankZakłady Celulozowo Papiernicze ‘Kwidzyń’4 534 9401 679 919
16International Finance Corporation in Waszyngton D.C.Cementownia ‘Ożarów’ w Ożarowie3 108 3121 282 095
17International Finance Corporation Waszyngton, USAKombinat Cementowo Wapienniczy ‘Kujawy’2 784 8511 148 676
14Invest Service sp z o.o.Fabryka Sprzętu Okrętowego ‘Remor’ S.A. w Recz31 72011 750
18KPMG Peat Marwick sp z o.o.Zakłady Celulozowo-Papiernicze ‘Świecie’ n/Wisłą120 10749 541
15Metrum ConsultingElektrociepłownia Kraków  S.A.71 95426 655
19Morgan GrefnfellZakłady Wyrobów Tytoniowych ‘Radom’ w Radomiu3 610 8591 489 383
20Morgan GrenfellWytwórnia Wyrobów Tytoniowych  ‘Poznań’ w Poznaniu594 329245 145
21Morgan GrenfellWytwórnia Wyrobów Tytoniowych ‘Kraków’ w Krakowie894 329368 887
22Morgan GrenfellZakłady Wyrobów Tytoniowych ‘Augustów’ w Augustowie6 053 7962 497 029
23Morgan GrenfellZakłady Wyrobów Tytoniowych ‘Łódź’ w Lodzi776 592320 323
24Morgan Grenfell and Company LtdPHP Polski Tytoń S.A. w Radomiu522 916193 708
25Morgan Grenfell and Company LtdWytwórnia Wyrobów Tytoniowych S.A. w Poznaniu6 658 0582 466 404
26Morgan Grenfell and Company LtdZakłady Przemysłu Tytoniowego S. A., w Krakowie14 598 9385 408 016
27Morgan Grenfell and Company LtdZakłady Przemysłu Tytoniowego S.A. w Radomiu625 015231 530
28Morgan Grenfell and Company LtdZakłady Tytoniowe S.A. w Lublinie522 916193 708
29Nicom ConsultingPolski Handel Spożywczy S.A. w Warszawie120 00049 497
30Nikom Consulting LtdZakłady Mięsne ‘Jarosław’ w Jarosławiu68 03425 202
31PBK S.A. Biuro Maklerskie w WarszawieElektrobudowa S.A.329 919122 215
32PIM-Polish Institute of Management sp z o. o.Fabryka Lin i Drutu ‘Dromet’ we Włocławku844 736257 479
33PIM-Polish Institute of Management sp z o. o.Zakłady Farmaceutyczne ‘Polfa’ w Rzeszowie1 313 285400 294
34PIM-Polish Institute of Management sp z o. o.Zakłady Farmaceutyczne  ‘Polfa’ Kraków S.A.4 059 4281 237 329
35PIM-Polski Instytut Zarzadzania sp z o.o.Energopomiar S.A w Gliwicach.59 20724 421
36PIM-Polski Instytut Zarzadzania sp z o.o.Pollena Uroda w Warszawie272 551112 420
37PIM-Polski Instytut Zarzadzania sp z o.o.Stomil Olsztyn840 504346 685
38PIM-Polski Instytut Zarzadzania sp z o.o.Winiary Kalisz1 564 882645 472
39PIM-Polski Instytut Zarządzania sp z o.o.Stomil Dębica396 857163 693
40Powszechny Bank Kredytowy S.A.Zakłady Odzieżowe ‘Bytom’, w Bytomiu101 81641 996
41Premium Econ sp. z o.o.Polmo Praszka S.A.77 76028 805
42Proexim-Biuro Ekspertyz i Doradztwa Ekonomicznego sp z o.o.Rolimpex S.A.16 1946 680
43Pro-Invest International sp z o.o.Fabryka Silników Elektrycznych ‘Besel’ w Brzegu109 97045 360
44Pro-Invest International sp z o.o.Indukta31 34312 928
45Pro-Invest International sp. z o.o.Elektromontaz Gdańsk S.A.37 00113 707
46Pro-Invest International sp. z o.o.Fabryka Aparatów Elektrycznych ‘Apena’  w Bielsku Białej131 05048 546
47Pro-Invest International sp. z o.o.Fael Sp. z o.o.1 191 157441 251
48Promocja przetargu spółek Skarbu Panstwa od I do VIII transzy do dalszej sprzedażyPerson Promotion, reklama w telewizji i radio2 682 004993 519
49Sankt Annae BaankBrowary Warka955 578394 150
50Schroder Polska sp z o.o.,Zakłady Papiernicze ‘Papier’ w Kielcach419 040172 843
51SJOS Silesian Investment Company sp z o.o.Lubuskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych w Zarach30 99811 483
52SJOS-Silesian Investment CooperationFabryka Obuwia ‘Odra’ S.A., w Oleśnicy32 94012 202
53Tetra TradingOsiecznica, Osiecznica136 21456 185
54UBS – Union Bank of SwitzerlandKGHM ‘Polska Miedź’8 629 5262 630 312
55Vinson and ElkinsHuta Szkła Gospodarczego ‘Jarosław’ w Jarosławiu272 563112 425
xRazem, doradcy zagranicznix89 857 51432 863 183
 B. Doradcy krajowi   
1Arcanum – Przedsiębiorstwo Doradztwa i Wdrożeń sp z o.o.Refa Świebodzice30 98812 782
2Arcanum- Przedsiębiorstwo Doradztwa i Wdrożeń sp z o.o.Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o. o., w Olsztynie45 24816 762
3DGA- Doradztwo Gospodarcze S.A. w PoznaniuLubańska Bawełna S.A. w Lubaniu26 0009 631
4DGA- Doradztwo Gospodarcze S.A. w PoznaniuZakłady  Przemysłu Dziewiarskiego ‘Sława’ S.A., Bolesławiec26 0009 631
5Ortep/Spółdzielcze     Przedsiębiorstwo Doradztwa GospodarczegoZEG-Zakład Elektroniki Górniczej S.A. w Tychach42 50615 746
6Penetrator – Agencja InformacyjnaCementownia ‘Odra’102 54142 295
7Penetrator – Agencja InformacyjnaElwro Wrocław200 03282 508
8Penetrator- Agencja InformacyjnaAngela Białystok40 09516 538
9Proexim /Biuro Ekspertyz i Doradztwa Ekonomicznego/ sp z o.o.Phz  Rolimpex S.A.91 56933 921
9TDI -Towarzystwo Doradztwa Inwestycyjnego S.A.Zakłady Celulozowo Papiernicze ‘Świecie’ w Świeciu n/Wisłą1 078 777328 815
10TDI- Towarzystwo Doradztwa Inwestycyjnego sp z o.o.Fabryka Obrabiarek Specjalnych ‘Wiepofama’ S.A. w Poznaniu35 38013 106
11Uniconsult- Biuro Ekspertyz FinansowychOlszyńskie Fabryki Mebli Sp. z o.o. w Olszynie31 35011 613
12WGK -Wielkopolska Grupa KonsultingowaImpexmetal S.A, Warszawa1 602 342488 400
13Wielkopolska Grupa KonsultingowaHuta Aluminium ‘Konin’ S.A., w Koninie928 224343 850
14Wielkopolska Grupa KonsultingowaIZCH ‘Soda Mątwy’ S.A.951 057352 309
15Wielkopolska Grupa KonsultingowaJanikowskie Zakłady Sodowe ‘ Janikosoda’ S.A.1 034 032383 046
xRazem, doradcy krajowix6 266 1412 160 953
xOgółemx96 123 65535 024 136

[ UWAGA: W trzecim wierszu od góry pozycje dotyczą kosztów doradztwa/analiz wyrażonych w 4 kolumnie w złotych i w 5 kolumnie dolarach amerykańskich ]

Źródło: jak w tabelach 7 do 9

Obce usługi były hojnie opłacane. Uzyskana za to doradztwo zaplata była szybko po przewalutowaniu transferowana za granicę lub przeznaczona na zakup od państwa któregoś z zakładów lub też akcji, czy udziałów w nowopowstałych spółkach, czy też była przeznaczana na zakładanie i rozwój firm developerskich, które w krótkim okresie czasu, korzystając ze  zwolnieniu z płacenia podatku dochodowego w naszym kraju, szybko uzyskiwały  ponad 50 procentową stopę rocznego zysku. 

 Zadziwiająca jest łatwość zawierania takich umów doradczych o dowolnej uznaniowości zapłat  i to jeszcze często przy dodatkowym zwalnianiu tych doradców z płacenia podatku obrotowego, a później VAT. Dodatkowo w przypadku zakładania przez nich w Polsce spółek o swojej zagranicznej macierzystej nazwie, dla świadczenia tego rodzaju usług, uzyskiwali zwolnienia z płacenia podatku dochodowego w Polsce. W tej kwestii w naszym kraju nadal występuje niezrozumiały stan, że znikąd, z żadnego urzędu rządowego nie można uzyskać informacji, które zagraniczne podmioty działające w Polsce były prawnie zwolnione z płacenia podatku dochodowego w naszym kraju. Czyżby nie było to ewidencjonowane, a jeżeli tak, to jak jest sprawowany państwowy nadzór podatkowy. Były też liczne indywidualne znane publicznie przypadki, że decyzją Ministra Finansów odrębnie zwalniano daną, obcą firmę doradczą z płacenia obowiązującego podatku, co uszczuplało dochody państwa.

To wszystko wskazuje na jakiś nihilizm narodowy, naiwność i łatwowierność, że obcy jest lepszy, więcej wie, choć z zasady jest nielojalny, droższy i wywozi z Polski deficytowe dewizy. Dlaczego w innych krajach polskie, tego rodzaju podmioty gospodarcze nie pełnią doradczych funkcji? Polskie instytuty, głównie branżowe, które istniały w roku 1990, gdyby nie zostały rozwiązane, z pewnością rzetelnie i z troską o dobro narodowe, jakim były zakłady państwowe, przeprowadziłyby procesy prywatyzacyjne. Nie było środków na ich utrzymanie, nie pozwolono im nawet zarobić we własnym kraju, a były nielimitowane środki na doradztwo firm zagranicznych. Analizując te procesy trudno zrozumieć, że w aparacie polityczno-gospodarczym państwa występowała taka rozproszona beztroska o społeczno-narodowy interes własnego, ojczystego kraju, i nie dotyczy to tylko procesów prywatyzacyjnych.

W latach 1989-93 uczestniczyłem w pracach zespołu ekspertów ekonomicznych, i zgłaszaliśmy różnym rządowym organom gospodarczym kilka programów gospodarczych, np. dalszego oddłużenia zagranicznego kraju. Chodziło nam także o to, aby zobowiązania zakładów z tytułu zagranicznych kredytów dewizowych w pewnym stopniu zostały zamienione na akcje lub udziały krajowego kredytodawcy w przedsiębiorstwie/spółce, które uprzednio otrzymało te kredyt, co w znacznym stopniu zwalniałoby państwo z tej części spłaty dewizowego zadłużenia. Kredytodawca będąc współudziałowcem w przekształconym w spółkę przedsiębiorstwie uczestniczyłby w jego zarządzaniu. Nie zrobiono tego z powodu nacisków wewnętrznych i zewnętrznych, aby je potem sprzedawać obcym, którzy rzekomo mieli wnieść do nich nową myśl techniczną. Nie wnieśli. Tego rodzaju propozycje nie znalazły zrozumienia w centralnym aparacie gospodarczym.

Firmy zagraniczne, po przejęciu naszych przedsiębiorstw/pólek ukierunkowywały swą aktywność gospodarczą na wewnętrzny rynek Polski i bliskość rynku post sowieckiego. Straciliśmy na tym poważnie w spłacie zadłużenia zagranicznego, a nawet i wielorodzajowo na innych odcinkach gospodarczych i finansowych, a zadłużenie i tak musieliśmy spłacić, aby wejść do NATO, a potem do Unii Europejskiej. Tylko te fragmentaryczne dane i oceny obrazują stosunkowo znaczną zasobność majątkową państwa gospodarowanie nim i jego wpływ na wewnętrzne i zewnętrzne zadłużenie Państwa.

Z danych wynika, że najdroższe doradztwo realizowały firmy amerykańskie i angielskie, które za te pozyskane za to doradztwo środki finansowe, nabywały jednocześnie w naszym kraju różnorodne majątki, nie płacąc wcale lub płacąc w znikomym stopniu dewizami przesyłanymi z zagranicy. Przeciwnie w znacznym stopniu transferowały je jako zysk z naszego kraju, przed którym nasze władze były i są jakby bezradne, nie nadzorując celowości i zasadności wydatków dewizowych i kombinacyjnych operacji kantorowych. W całym czteroletnim okresie zarobek doradczy firm zagranicznych w większości został skierowany na nabywanie w Polsce różnorodnych majątków, na zakładanie banków, spółek konsultingowych, audytorskich, informatycznych, biur maklerskich, pośrednictwa, domów handlowych, zakup sklepów, zakładanie firm developerskich, budowę biurowców i lokali na wynajem polskim instytucjom państwowym, samorządowym i społecznym, na niewyjaśnione operacje spekulacyjne, czy nawet na zakup mieszkań dla spekulacji itp.

Wystarczy spojrzeć na śródmieście stolicy, Warszawy, aby na każdym kroku dostrzec proces wywłaszczania polskich instytucji ze śródmieścia i plasowania się różnego rodzaju zagranicznych i to usługowych firm, obsługujących głownie instytucje państwowe. Uzyskują one ogromne zyski, które natychmiast transferują na zagranicę. Firma cudzoziemska, aby mogła powstać i funkcjonować w Polsce musiała najpierw w Polsce zarobić, a łatwy i nie odpowiedzialny zarobek wystąpił na doradztwie prywatyzacyjnym, czy w nabywaniu naszych przedsiębiorstw. Z drugiej strony na użytek krajowy propagandowo informowano społeczeństwo, że w kraju nie ma kapitału i władze muszą zabiegać o napływ kapitału obcego.

W ten aspekt propagandowy wpisuje się utrwalona w świadomości społecznej wypowiedz ówczesnego prezesa NBP, że kapitał nie ma barw narodowych, chociaż, zawsze on je miał i ma. W konsekwencji tego paradoksu przychodził obcy z nazwy, ale zawsze z kapitałem polskim. Jeżeli nie było kapitału, to należało go rozsądnie i długoterminowo tworzyć, choćby poprzez szeroki udział akcjonariatu pracowniczego, poprzez zbywanie, a nie ze stratą likwidowanie tak ogromnej liczby przedsiębiorstw, czy poprzez różnorodne ułatwienia kredytowe i czasowe ulgi w karencji podatkowej, czy też poprzez wspieranie eksportu, a nie jego ograniczanie, a potem niemal przez fizyczną likwidację dotychczasowych głównych wolnodewizowych eksporterów. Jeżeli zwalniano z podatków zagranicznych doradców prywatyzacyjnych, i wszelkie inne firmy z udziałem kapitału zagranicznego, i to na nieokreślony czasokres, to dlaczego nie można było zastosować czasowej ulgi podatkowej dla polskich podmiotów gospodarczych, głównych dotychczasowych eksporterów, dla których załamał się dotychczasowy rynek obszaru RWPG, czy w większym stopniu oddać zakłady spółkom pracowniczym i zwolnić je czasowo z podatku lub zastosować wobec nich, jak wspomniano wyżej , czasową karencję dla spłaty zobowiązań podatkowych, a nie intensyfikować egzekucje należności podatkowych do stopnia ich fizycznej likwidacji. A tym samym tworzenia masowego bezrobocia finansowanego środkami publicznymi. Innym niezrozumiałym czynnikiem w lansowanej propagandzie braku kapitału w kraju było, że  zawsze w tej propagandzie występowały te same środowiska czy te osoby funkcyjne.

Na polskim rynku giełdowym stosunkowo szybko zaczęły spekulować firmy zagraniczne, i już w roku 1994 w obrocie giełdowym uczestniczyły 102 firmy zagraniczne, w tym 62 angielskie. Z głębszych analiz ekonomicznych wynika, że różnorodne firmy zagraniczne obsługują większość naszego aparatu gospodarczego, niemal w całości obsługują finanse państwowych i samorządowych instytucji eliminując z naszego rynku narodowego resztki polskich tego rodzaju podmiotów gospodarczych. Stosunkowo często publicznie widać było członków rządu w otoczeniu doradców zagranicznych, a nie krajowych.

Towarzystwo doradców zagranicznych jakby dodawało im splendoru i prestiżu i jakby się wstydzili korzystać z doradztwa polskich, własnych indywidualnych doradców i firm krajowych, którym nie zlecają niemal żadnych problemów analitycznych do zbadania zarówno bieżących jak i perspektywicznych. Z przedmiotu doradztwa widzimy beztroski stan rozrzutności, którą można zarzucić aparatowi gospodarczemu głównych ministerstw, finansów, gospodarki i skarbu. W resortach tych prawie nie zatrudniali specjalisto ze znajomością prawa dewizowego, problematyki bankowej, gwarancji, stosowania kursu walutowego, przepływu kapitału i rozliczeń w stosunkach międzynarodowych. Prawo dewizowe po modyfikacjach z początku lat 1990-tych jakby zanikło, a nadzór dewizowy nad transferem środków na zagranicę praktycznie zanikł, a jeśli jest to nie wiadomo, który organ go pełni. Środki dewizowe można z Polski wywozić, czy przesyłać w różnorodny sposób, niemal bez żadnej kontroli i nadzoru. Wypływają one z kraju niczym, powietrze przez granice państwa.


Dr Ryszard Ślązak

Poprzednie części CYKLU:

część 1

część 2

część 3

część 4

część 5

Wypowiedz się