Osiągnięcia gospodarcze Rosji

rosja-12

Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.

Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach

Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportow powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.

Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.

Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Inżynieria kosmiczna – Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.

Inżynieria lotnicza – „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.

Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.

rosja-13

Usługi telekomunikacyjne – „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.

Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.

Metalurgia – eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.

Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.

Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Sąt to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.

Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.

Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.

Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).

Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).

Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.

Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów – Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.

Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG

Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.

Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport.

Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.

Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słonecznę itd.

Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.

rosja-14

Trochę liczb na poparcie powyższego, mogącego niejednego zaskoczyć, twierdzenia. Otóż według danych Banku Centralnego (Центробанк) za rok 2013:

Wartość eksportu towarów – 523 mld dolarów, usług – 70 miliardów, w sumie 593 miliardy dolarów.
Z tego ropy naftowej sprzedano za 174 mld, produktów naftowych za 109 mld, gazu ziemnego za 67 mld, gazu skroplonego za 5 mld dolarów. W sumie – 355 mld dolarów.
Oznacza to, że za eksport towarów i usług nie związanych z ropą naftową, Rosja otrzymała 238 mld dolarów w roku 2013.

Czy to dużo czy mało? Dla porównania, łączna wartość eksportu wszystkich towarów i usług w Rosji w 2004 r. wynosiła około 204 miliardów. Czy miała wówczas miejsce jakaś apokalipsa gospodarcza? Nie, Rosji udało się przetrwać mimo tak mizernego eksportu. W poprzednich latach było jeszcze gorzej i jakoś Rosjanie nie musieli jeść lebiody.

kserkses 04.10.2015 12:21:58

Rosja – zadłużenie i inne wskaźniki ekonomiczne

* W okresie od listopada 2014 do listopada 2015 roku Rosja zmniejszyła inwestycje w amerykańskie obligacje o 20 mld dolarów – czytamy w comiesięcznym raporcie Departamentu Skarbu USA.Jeśli w listopadzie 2014 roku Rosja dysponowała amerykańskimi papierami wartościowymi na kwotę 108 mld dolarów, to poczynając już od grudnia tego ż roku ich liczba zaczęła znacznie maleć. Tym niemniej od maja 2015 roku Rosja ponownie zaczęła kupować więcej amerykańskich obligacji. Obecnie ich wartość wynosi 88 mld dolarów. Federacja Rosyjska zajmuje 15 miejsce wśród inwestorów w amerykańskie obligacje państwowe. Pierwsze miejsca pod względem tego wskaźnika zajmują Chiny i Japonia, których inwestycje wynoszą 1,264 bln dolarów i 1,144 bln dolarów odpowiednio. Obecnie zagraniczne państwa posiadają amerykańskie papiery wartościowe na kwotę 6,125 bln dolarów, czyli o 11 mld dolarów więcej w porównaniu z listopadem 2014 roku.

* Według danych Centralnego Banku Rosji, w 2015 roku z kraju „uciekł” kapitał o wartości 56,9 mld dol. Jest to trzykrotnie mniej niż w 2014 roku, kiedy to odnotowano odpływ kapitału o wartości 153 mld dol. Jak zauważa Centralny Bank, mniejsza dynamika odpływu kapitału w ubiegłym roku była w głównej mierze związana z umorzeniem zewnętrznego zadłużenia sektora prywatnego. Pozostałe sektory, wobec których zastosowano rygorystyczne warunki zewnętrznego finansowania, także spłacały zewnętrzne długi, spowalniając przy tym tempo zwiększania zagranicznych aktywów. Szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina informowała wcześniej, że licząc od stycznia 2014 roku, wartość zewnętrznego zadłużenia kraju zmniejszyła się o prawie 30%, z 729 mld dol. do 522 mld dol. Jednocześnie regulator rynku zapowiadał, że suma odpływu kapitału wyniesie ok. 70 mld dol. Szef Departamentu Polityki Pieniężno-Kredytowej Rosji Igor Dmitrijew twierdził wcześniej, że w Rosji w 2016 roku ubędzie ok. 60 mld dol. Podkreślił, że anulowanie licencji bankom nie odgrywa tu żadnego znaczenia. Zdaniem Dmitrijewa, podstawowe znaczenie ma obsługa długu zewnętrznego. Łącznie, w ciągu ubiegłego roku, Rosja wypłaciła 65 mld dol. długu zewnętrznego (publicznego i korporacyjnego).

* Dług zewnętrzny Rosji w 2015 roku zmniejszył się o 14% do 515, 3 mld dolarów, podczas gdy na początku roku wynosił 599 mld dolarów – poinformowano w komunikacie prasowym Banku Rosji. Najbardziej zmniejszył się dług banków — z 22,8%, do 132 mld dolarów. Dług sektora pozabankowego zmniejszył się o 9,26%, do 340 mld dolarów. Najnowszy rosyjski dług zmniejszył się o 26,3% i wynosi 29 mld dolarów. Dług byłego Związku Radzieckiego zmniejszył się o 29,8% do 1,24 mld dolarów.

* Spółka Rosatom podaje, że 19 stycznia 2016 roku na placu budowlanym Hanhikivi 1 w Pyhäjoki (Finlandia) odbyła się uroczysta ceremonia rozpoczęcia budowy wykopu. W ceremonii wzięła udział reprezentatywna rosyjska delegacja z zastępcą dyrektora generalnego korporacji państwowej Rosatom Kiriłem Komarowem na czele. Stronę fińską reprezentował dyrektor projektu spółki Fennovoima Minna Forsström oraz mer administracji miejskiej Pyhäjoki Matti Soronen. Minna Forsström podkreśliła, że ceremonia założenia kamienia węgielnego stała się ważnym krokiem w realizacji projektu. „Cieszy nas, że projekt rozwija się zgodnie z harmonogramem” — powiedziała.  Kirił Komarow w swoim przemówieniu podkreślił, że elektrownia atomowa Hanhikivi 1 pozytywnie wpłynie na gospodarkę regionu, zapewniając podatki zarówno w okresie budowy, jak i użytkowania. Według ocen Rosatomu, każde miejsce pracy w elektrowni tworzy 7-8 miejsc pracy w powiązanych dziedzinach. Ponadto Komarow podziękował kierownictwu administracji miejskiej, miejscowym mieszkańcom, fińskim przedsiębiorcom i fińskiemu rządowi za poparcie projektu elektrowni Hanhikivi 1. Kontrakt na budowę elektrowni Hanhikivi 1 został podpisany przez fińską spółkę Fennovoima Oy i Rusatom Energo International w grudniu 2013 roku. Uczestnicy projektu podkreślają, że projekt odpowiada wymogom MAEA i EUR i zostanie dostosowany do fińskich narodowych wymogów bezpieczeństwa. Oddanie do komercyjnego użytku bloku energetycznego Hanhikivi 1 jest zaplanowane na 2024 rok.

* Może się to wydać dziwnym – jak tu się cieszyć z osłabienia waluty narodowej? Jednak w obecnej sytuacji, to właśnie to, czego rosyjskiej gospodarce potrzeba – uważa korespondent gazety Forbes Tim Worstall. Worstall wyjaśnił, dlaczego osłabienie rubla jest właśnie tym, czego potrzebuje rosyjska gospodarka na daną chwilę.  „Może się to wydać dziwnym – jak tu się cieszyć ze spadku wartości waluty? Koniec końców, właśnie to zubaża społeczeństwo kraju. Bywają jednak okresy, kiedy właśnie tego (słabej waluty – red.) potrzebuje gospodarka narodowa. W Rosji taki okres właśnie nadszedł” – uważa korespondent. W jego ocenie, osłabienie rubla jest zjawiskiem pozytywnym z dwóch przyczyn. W pierwszej kolejności Worstall zwraca uwagę na to, że Rosja sprzedaje ropę w dolarach. I jeśli cena ropy w dolarach gwałtownie spada, spadek w rublach dokonuje się znacznie wolniej. Odciąża to choćby rosyjski budżet państwowy, który prowadzony jest w rublach.  „Osłabienie waluty stymuluje zdolność nabywczą Kremla. Państwo otrzymuje więcej rubli za baryłkę eksportowanej ropy, niż wcześniej. Oczywiście, spadek ceny ropy działa też w odwrotnym kierunku, ale spadek kursu rubla amortyzuje efekt tego zjawiska”.Po drugie, zdaniem Worstalla, słaby rubel może pozytywnie oddziałać na rosyjski przemysł bo wywoła konieczność zamiany towarów importowanych towarami własnej produkcji. Jego zdaniem, w sytuacji, gdy tak mocno uzależniony od eksportu ropy i gazu kraj jak Rosja zderza się ze spadkiem ceny paliwa, jest zmuszony przeorientować swoją gospodarkę. Konieczne jest, by kraj wytwarzał więcej towarów, które wcześniej importował. „Osłabienie waluty właśnie temu sprzyja. Powoduje, że import jest mniej korzystny, co obniża ilość sprowadzanych towarów. W tych okolicznościach produkcja własnych towarów staje się korzystniejsza, dlatego ulega zwiększeniu. Ponadto, tanieje eksport innych towarów niezwiązanych z ropą i gazem. Właśnie tego potrzebuje ta gospodarka” – kończy swój wywód Worstall.

* „Zależność od ukraińskich części zamiennych jest minimalna, jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości zostanie całkowicie zredukowana. Oni (strona ukraińska – red.) dostarczali nam systemy kierownicze dla programów pilotowanych, a my mamy teraz określone sposoby ich zastąpienia” – powiedział przedstawiciel korporacji państwowej. USA, Unia Europejska i szereg innych państw od marca 2014 kilka razy wprowadzały sankcje przeciwko Rosji z powodu sytuacji na wschodzie Ukrainy i z powodu przyłączenia Krymu. Sankcje dotknęły rosyjskich kompanii, które działają głównie w energetycznym, finansowym i obronnym sektorze. To doprowadziło do konieczności zastąpienia importu w wielu branżach przemysłu włącznie z branżą kosmiczną.

 Opublikowano za:  http://jeznach.neon24.pl/post/129107,czwartek-21-01-2016

Wypowiedz się