Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce. Organizacja ta systematycznie bezcześci godło Polski fragmentem gwiazdy Dawida. W uzasadnieniu do doniesienia (cały tekst pisma poniżej) pisze m.in. tak: „Polskie prokuratury z wielką determinacją ścigają autorów różnego rodzaju aranżacji artystycznych, polegających na opatrywaniu symboliki żydowskiej napisami i dorysowywaniu do niej rozmaitych elementów graficznych. Stanowczo domagamy się, aby przedstawiciele polskiej prokuratury z równym zdecydowaniem poddawali ochronie polskie symbole narodowe i ścigali sprawców wykroczeń, dopuszczających się znieważania tych symboli (na podstawie umów międzynarodowych także poza granicami naszego kraju). W szczególności domagamy się delegalizacji organizacji Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, systematycznie profanującej polskie godło narodowe.”
Prokuratura Okręgowa zawiadomienie PZOKiP przesłała aż do 2 (sic!) prokuratur rejonowych: Warszawa Mokotów i Warszawa Ochota.
Obie Prokuratury odmówiły wszczęcia śledztwa przy ewidentnej sytuacji prawnej. Złożone zostały więc zażalenia do Wydziałów Karnych Sądów Rejonowych: Warszawy Mokotowa i Warszawy Ochoty ( pisma w załączeniu ) na odmowy wszczęcia śledztwa przez wymienione prokuratury dzielnicowe. W uzasadnieniach tych zażaleń argumenty użyte przez prokuratora Tomasza Łopatkę z Mokotowa i Iwonę Biernacką z Ochoty do odmowy wszczęcia śledztwa są wręcz miażdżone.
W podsumowaniu obu zażaleń Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich pisze się tak: „Zbyt dużo ofiar i cierpień poniesiono bowiem, aby godło naszego państwa mogło nim pozostać. W związku z powyższym w podsumowaniu nie sposób nie zadać kilku elementarnych pytań. Czy polskie organy ścigania znają polskie prawo ? Jeśli nie, to dlaczego te osoby zatrudnia się w organach ścigania bez fachowego przygotowania ? Natomiast jeśli znają, to dlaczego nie respektują i nie stosują jurysdykcji polskiego prawa ? Jeśli organy te nie uznają jurysdykcji polskiego prawa w Polsce, to jaką jurysdykcję prawa uznają za obowiązującą ich i dlaczego ?”
Redakcja
PATRITYCZNY ZWIĄZEK ORGANIZACJI KRESOWYCH I KOMBATANCKICH
KRS nr: 0000540600; REGON: 36070406700000; NIP: 5252607922; adres do korespondencji: 00-013 Warszawa, ul. Jasna 1
Warszawa, dn. 14 II 2014 r.
Prokuratora Okręgowa w Warszawie
- Chocimska 28
00-791 Warszawa
Do wiadomości: Prokurator Generalny Rzeczypospolitej Polskiej
ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA
Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich informuje o podejrzeniu popełnienia przez organizację o nazwie Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, przestępstwa wyczerpującego znamiona czynu określonego w z art. 137. § 1 KK i wnosi o wszczęcie oraz przeprowadzenie w tej sprawie postępowania karnego.
UZASADNIENIE
Członkowie organizacji Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, prowadząc działalność na terenie naszego kraju oraz poza jego granicami, systematycznie posługują się symbolami, rysunkami i malowidłami o różnym kształcie, w których stałym motywem jest zdeformowane godło Rzeczypospolitej Polskiej – Orzeł Biały. Opatrują oni godło naszego Państwa motywem przedstawiającym fragment gwiazdy Dawida. Działania członków ROŻwP (przedstawiających siebie jako rzeczników idei syjonistycznych) stanowią formę bezczeszczenia polskiej symboliki narodowej i – jako takie właśnie – są czynem ściganym z art. 137. § 1 KK, który stwierdza: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
Wizerunki przedstawiające zdeformowane godło Rzeczypospolitej Polskiej znajdują się m.in. na następujących stronach internetowych, promujących ideologię Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce:
http://www.jrmip.org
https://www.facebook.com/jrmip
http://freeisoft.pl/2011/04/ruch-odrodzenia-zydowskiego-w-polsce-chcemy-wrocic/
http://culture.pl/pl/artykul/manifest-ruchu-odrodzenia-zydowskiego-w-polsce
http://www.znak.org.pl/?lang1=pl&page1=studies&subpage1=studies00&infopassid1=300&scrt1=sn
Znieważanie polskich symboli narodowych przez środowiska żydowskie głęboko rani uczucia patriotyczne wielu Polaków, a w szczególności członków i sympatyków Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich. W pamięci wielu Kresowian wciąż żywe są sceny bezczeszczenia przez Żydów polskich symboli narodowych po 17 września 1939 roku. Kresowianie wciąż pamiętają o tym, jak po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie Żydzi, masowo kolaborując z sowieckim okupantem i z wielkim zaangażowaniem pomagając w deportacji polskich rodzin na Sybir, niszczyli, deptali, opluwali i zamalowywali swoimi bohomazami polskie symbole narodowe. Pamiętają także o wyczynach żydowskich funkcjonariuszy UB, którzy po roku 1945 pozbawiali Orła Białego jego złotej korony.
Polskie prokuratury z wielką determinacją ścigają autorów różnego rodzaju aranżacji artystycznych, polegających na opatrywaniu symboliki żydowskiej napisami i dorysowywaniu do niej rozmaitych elementów graficznych. Stanowczo domagamy się, aby przedstawiciele polskiej prokuratury z równym zdecydowaniem poddawali ochronie polskie symbole narodowe i ścigali sprawców wykroczeń, dopuszczających się znieważania tych symboli (na podstawie umów międzynarodowych także poza granicami naszego kraju). W szczególności domagamy się delegalizacji organizacji Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, systematycznie profanującej polskie godło narodowe.
W imieniu
Patriotycznego Związku
Organizacji Kresowych i Kombatanckich
Wiceprezes Prezes Leszek Jazownik Witold Listowski
2009 r. Wilhelm Sasnal w kibucu na Muranowie maluje logo Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce. foto redakcja za: MAGDA WUNSCHE/MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ
/ http://www.fzp.net.pl/opinie/pazinski-o-ruchu-odrodzenia-zydowskiego/
PATRIOTYCZNY ZWIĄZEK ORGANIZACJI KRESOWYCH I KOMBATANCKICH
KRS nr: 0000540600; REGON: 36070406700000; NIP: 5252607922; adres do korespondencji: 00-013 Warszawa, ul. Jasna 1 (pok.216).
Sygn. 5 Ds. 383/15/III Warszawa, dnia 30.03.2015r.
Sąd Rejonowy
dla Warszawy Ochoty
Wydział Karny
Za pośrednictwem: Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota
Ul. Wiślicka nr 6
02-114 Warszawa
Z A Ż A L E N I E
na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego
Na zasadzie art. 306 § 1 kpk
składam zażalenie na postanowienie prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa – Ochota z dnia 16.03.2015r. o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie publicznego znieważenia godła państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez umieszczenie na jego wizerunku fragmentu gwiazdy Dawida oraz rozpowszechnianie tego rodzaju obrazów w Internecie w celu popularyzacji Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce – tj. czynu z art. 137 § 1 kk
i wnoszę o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy Prokuraturze w celu przeprowadzenia dochodzenia.
Uzasadnienie
Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich, wystosował zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 137 § 1 kk, polegającego na publicznym znieważeniu godła państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez umieszczenie na jego wizerunku fragmentu gwiazdy Dawida oraz rozpowszechnianie tego rodzaju obrazów w Internecie w celu popularyzacji Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce – tj. czynu z art. 137 § 1 kk.
W dn. 16.03.2015r. prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa – Ochota wydała postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia w przedmiotowej sprawie, powołując się na brak ustawowych znamion czynu zabronionego.
Uzasadniając powyższą decyzję stwierdzono, że umieszczenie wizerunku orła białego w koronie na tle wizerunku fragmentu gwiazdy Dawida nie odpowiada ustawowemu znieważeniu polskiego znaku państwowego zaś użycie godła Polski na tle gwiazdy Dawida ma emocjonalne znaczenie dla mniejszości żydowskiej w Polsce.
Ponadto, autor kwestionowanego postanowienia doszła do przekonania, że czyn, na który zwrócił uwagę zawiadamiający może być wyrazem działalności artystycznej i jako taki nie narusza godności polskiego znaku państwowego.
Z zapadłą decyzją oraz jej uzasadnieniem nie sposób się zgodzić.
Jak wynika z utrwalonej linii doktryny prawnej ,,przedmiotem ochrony przepisu art. 137 kk jest kult dla symboli narodowych, zaś ubocznym – poczucie godności obywateli” a także ,,godność państwa i okazywany mu szacunek” (Górniok/Hoc t. II s. 78, Kardas/Zoll t. II, s. 191, Kulesza/Królikowski t. II s. 122.
W tak prezentowanym ujęciu nie sposób racjonalnie negować poglądu, że określone w Konstytucji RP oraz w ustawie o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych, znaki narodowe podlegają ochronie wyjątkowej, która określona została jako szczególna (art. 1 ust. 3 cyt. ustawy). Co znamienne, w rzeczonej ustawie stwierdzono również, że ,,Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji” (art. 1 ust. 2). Powyższe, atrybuty potwierdzono w art. 15, w którym zawarto zapis o następującej treści: ,,Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej są umieszczane (…) w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek.
Podkreślić należy, iż w rzeczonej ustawie wymieniono w sposób wyczerpujący podmioty uprawione do wykorzystania wizerunku godła państwowego (art. 2a i 3a) oraz wskazano przykładowe miejsca, w których dopuszczalne jest umieszczenie tego znaku (art. 3 ust. 1). Jednocześnie, w art. 3 ust. 2 zawarto klauzulę generalną, ograniczającą dowolność w tym zakresie zaznaczając, że ,,Godło Rzeczypospolitej Polskiej można umieszczać w innych miejscach niż wymienione w ust. 1, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2”.
Podejmowane przez osoby związane z Ruchem Odrodzenia Żydowskiego w Polsce działania, które zakwestionowano w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa, polegają na świadomym używaniu emblematu polskiego godła państwowego do celów całkowicie sprzecznych z przeznaczeniem tego znaku, a mianowicie publicznego propagowania własnej działalności, zupełnie nie związanej z państwem polskim. Co znamienne, profanowanie godła następuje nie tylko poprzez umieszczanie na nim emblematu gwiazdy Dawida ale również poprzez odwzorowywanie tej kompilacji na płotach/parkanach itp. miejscach, które ze swojej istoty budzą skojarzenia negatywne i niegodne. W rzeczonym zawiadomieniu wskazano również przykład zamieszczenia tego rodzaju ,,hybrydy” na sformułowanym w jęz. niemieckim plakacie-ogłoszeniu, nawiązującym treścią oraz wyglądem do plakatów nazistowskich z okresu okupacji hitlerowskiej.
Zarówno okoliczności posługiwania się opisanymi odwzorowaniami jak również ich wymowa świadczą co najmniej o braku szacunku dla wyjątkowego dobra narodowego Polaków jakim jest godło naszego kraju. Wskazują również na możliwość podejmowania działań mających na celu znieważenie tego symbolu i sprowadzenie go do roli ,,pierwszego z brzegu” emblematu, który może być dowolnie zniekształcany lub wypaczany – w imię potrzeb oscylujących na granicy groteski i okazjonalnego zapotrzebowania politycznego.
Według J. Raglewskiego, środki wyrazu używane przez sprawcę znieważenia są dla popełnienia tego czynu obojętne. Znieważające zachowanie może zatem przybrać postać słowną (posłużenie się wulgarnym słownictwem), być wyrażone przy pomocy rysunku (np. karykatura), symboli, znaków albo innego rodzaju środka przekazu (film, fotografia), poprzez sporządzenie odpowiedniej strony www w internecie, czy też gestu, który wyraża brak szacunku wobec drugiej osoby.
W doktrynie przedmiotu znieważenie traktowane jest jako działanie intencjonalne, mające na celu wyrażenie lekceważenia dla polskich symboli państwowych. Znieważenie oznacza zatem takie zachowanie, które według zdeterminowanych kulturowo i powszechnie przyjętych ocen społecznych stanowi wyraz pogardy, ośmieszenia czy uwłaczania wskazanej w art. 137 § 1 kk.
Ponadto, jak trafnie zauważa P. Kardas za L. Gardockim, ochronie wym. przepisu podlegają również uczucia osób żywiących szacunek dla znaków symbolizujących określoną organizację państwową, co powoduje, że również ich odczucia muszą być uwzględniane podczas analizy zdarzeń.
Przypomnieć wypada również, że znieważenie jest w zasadzie zachowaniem intencjonalnym, jednakże doktryna i orzecznictwo dopuszcza również możliwość popełnienia tego przestępstwa z zamiarem ewentualnym (por. J. Raglewski (w:) A. Zoll (red.), Komentarz 2, s. 835). Zamiar ewentualny zachodzi w sytuacji, gdy sprawca godzi się z tym, iż jego zachowanie może naruszyć godność. Sprawca musi mieć świadomość co najmniej możliwości tego, że podejmowane przez niego działanie ma charakter poniżający godność drugiej osoby. Nadto, musi tego chcieć (zamiar bezpośredni – dolus directus) bądź też godzić się na to (zamiar wynikowy – dolus eventualis).
Pomimo wykazanej złożoności zagadnienia będącego przedmiotem zawiadomienia o przestępstwie, organy ścigania nie podjęły żadnej czynności zmierzającej do racjonalnego ustalenia zamiaru działania sprawców opisanych działań. Nie doprowadzono również do określenia faktycznej motywacji kwestionowanych przedsięwzięć zaś aktywność Prokuratury w tych kwestiach ograniczyła się wyłącznie do analizy zawiadomienia oraz stosunkowo ubogiego orzecznictwa dot. art. 137 § 1 kk. Nie wzięto także pod uwagę (być może niewygodnej ale prawdziwej okoliczności), że symbol gwiazdy Dawida nie we wszystkich Polakach wywołuje euforię zachwytu i jest odczytywany przez niektóre środowiska jako znak zupełnie obcy kulturowo oraz mentalnie, którego obecność na godle narodowym jest wyrazem jego profanacji.
Mając na uwadze powyższe zaniedbania procesowe ze strony organu I instancji oraz uznając jego dywagacje merytoryczne za co najmniej przedwczesne, wobec istnienia uzasadnionego podejrzenia naruszeń prawa, za konieczne uznano wniesienie niniejszego środka odwoławczego. Uważamy bowiem, że nie można pozwolić aby ponadczasowe dobro narodowe, które obowiązani jesteśmy chronić w sposób szczególny podlegało traktowaniu przynależnemu zwykłym, anonimowym przedmiotom, codziennego użytku.
Zbyt dużo ofiar i cierpień poniesiono bowiem, aby godło naszego państwa mogło nim pozostać.
W związku z powyższym w podsumowaniu nie sposób nie zadać kilku elementarnych pytań. Czy polskie organy ścigania znają polskie prawo ? Jeśli nie, to dlaczego te osoby zatrudnia się w organach ścigania bez fachowego przygotowania ? Natomiast jeśli znają, to dlaczego nie respektują i nie stosują jurysdykcji polskiego prawa ? Jeśli organy te nie uznają jurysdykcji polskiego prawa w Polsce, to jaką jurysdykcję prawa uznają za obowiązującą ich i dlaczego ?
Prezes Zarządu
Witold Listowski
PATRITYCZNY ZWIĄZEK ORGANIZACJI KRESOWYCH I KOMBATANCKICH
KRS nr: 0000540600; REGON: 36070406700000; NIP: 5252607922; adres do korespondencji: 00-013 Warszawa, ul. Jasna 1.
Sygn. 1 Ds. 211/15/I Warszawa, dnia 30.03.2015r.
Sąd Rejonowy
dla Warszawy Mokotowa
Wydział Karny
Za pośrednictwem:Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów
Ul. Wiktorska nr 91a
02-582 Warszawa
Z A Ż A L E N I E
na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego
Na zasadzie art. 306 § 1 kpk
składam zażalenie na postanowienie asesora Prokuratury Rejonowej Warszawa – Mokotów z dnia 13.03.2015r. o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie publicznego znieważenia godła państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez umieszczenie na jego wizerunku fragmentu gwiazdy Dawida oraz rozpowszechnianie tego rodzaju obrazów w Internecie w celu popularyzacji Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce – tj. czynu z art. 137 § 1 kk
i wnoszę o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy Prokuraturze w celu przeprowadzenia dochodzenia. Uzasadnienie
Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich, wystosował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 137 § 1 kk, polegającego na publicznym znieważeniu godła państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez umieszczenie na jego wizerunku fragmentu gwiazdy Dawida oraz rozpowszechnianie tego rodzaju obrazów w Internecie w celu popularyzacji Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce – tj. czynu z art. 137 § 1 kk.
W dn. 13.03.2015r. asesor Prokuratury Rejonowej Warszawa – Mokotów wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia w przedmiotowej sprawie, powołując się na brak ustawowych znamion czynu zabronionego.
Uzasadniając powyższą decyzję stwierdzono, że ,,Umieszczenie wizerunku orła białego w koronie na tle wizerunku fragmentu gwiazdy Dawida nie odpowiada ustawowemu znieważeniu polskiego znaku państwowego. Samo użycie godła Polski na tle gwiazdy Dawida ma na celu podkreślenie polskiego pochodzenia Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, na co wskazuje sama nazwa w/w organizacji”.
Ponadto, autor kwestionowanego postanowienia doszedł do przekonania, że czyn, na który zwrócił uwagę zawiadamiający nie został popełniony w zamiarze bezpośrednim lecz mogło być wynikiem lekkomyślności.
Z zapadłą decyzją oraz jej uzasadnieniem nie sposób się zgodzić.
Jak wynika z utrwalonej linii doktryny prawnej ,,przedmiotem ochrony przepisu art. 137 kk jest kult dla symboli narodowych, zaś ubocznym – poczucie godności obywateli” a także ,,godność państwa i okazywany mu szacunek” (Górniok/Hoc t. II s. 78, Kardas/Zoll t. II, s. 191, Kulesza/Królikowski t. II s. 122.
W tak prezentowanym ujęciu nie sposób racjonalnie negować poglądu, że określone w Konstytucji RP oraz w ustawie o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych, znaki narodowe podlegają ochronie wyjątkowej, która określona została jako szczególna (art. 1 ust. 3 cyt. ustawy). Co znamienne, w rzeczonej ustawie stwierdzono również, że ,,Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji” (art. 1 ust. 2). Powyższe, atrybuty potwierdzono w art. 15, w którym zawarto zapis o następującej treści: ,,Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej są umieszczane (…) w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek.
Podkreślić należy, iż w rzeczonej ustawie wymieniono w sposób wyczerpujący podmioty uprawione do wykorzystania wizerunku godła państwowego (art. 2a i 3a) oraz wskazano przykładowe miejsca, w których dopuszczalne jest umieszczenie tego znaku (art. 3 ust. 1). Jednocześnie, w art. 3 ust. 2 zawarto klauzulę generalną, ograniczającą dowolność w tym zakresie zaznaczając, że ,,Godło Rzeczypospolitej Polskiej można umieszczać w innych miejscach niż wymienione w ust. 1, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2”.
Podejmowane przez osoby związane z Ruchem Odrodzenia Żydowskiego w Polsce działania, które zakwestionowano w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa, polegają na świadomym używaniu emblematu polskiego godła państwowego do celów całkowicie sprzecznych z przeznaczeniem tego znaku, a mianowicie publicznego propagowania własnej działalności, zupełnie nie związanej z państwem polskim. Co znamienne, profanowanie godła następuje nie tylko poprzez umieszczanie na nim emblematu gwiazdy Dawida ale również poprzez odwzorowywanie tej kompilacji na płotach/parkanach itp. miejscach, które ze swojej istoty budzą skojarzenia negatywne i niegodne. W rzeczonym zawiadomieniu wskazano również przykład zamieszczenia tego rodzaju ,,hybrydy” na sformułowanym w jęz. niemieckim plakacie-ogłoszeniu, nawiązującym treścią oraz wyglądem do plakatów nazistowskich z okresu okupacji hitlerowskiej.
Zarówno okoliczności posługiwania się opisanymi odwzorowaniami jak również ich wymowa świadczą co najmniej o braku szacunku dla wyjątkowego dobra narodowego Polaków jakim jest godło naszego kraju. Wskazują również na możliwość podejmowania działań mających na celu znieważenie tego symbolu i sprowadzenie go do roli ,,pierwszego z brzegu” emblematu, który może być dowolnie zniekształcany lub wypaczany – w imię potrzeb oscylujących na granicy groteski i okazjonalnego zapotrzebowania politycznego.
Według J. Raglewskiego, środki wyrazu używane przez sprawcę znieważenia są dla popełnienia tego czynu obojętne. Znieważające zachowanie może zatem przybrać postać słowną (posłużenie się wulgarnym słownictwem), być wyrażone przy pomocy rysunku (np. karykatura), symboli, znaków albo innego rodzaju środka przekazu (film, fotografia), poprzez sporządzenie odpowiedniej strony www w internecie, czy też gestu, który wyraża brak szacunku wobec drugiej osoby.
W doktrynie przedmiotu znieważenie traktowane jest jako działanie intencjonalne, mające na celu wyrażenie lekceważenia dla polskich symboli państwowych. Znieważenie oznacza zatem takie zachowanie, które według zdeterminowanych kulturowo i powszechnie przyjętych ocen społecznych stanowi wyraz pogardy, ośmieszenia czy uwłaczania wskazanej w art. 137 § 1 kk.
Ponadto, jak trafnie zauważa P. Kardas za L. Gardockim, ochronie wym. przepisu podlegają również uczucia osób żywiących szacunek dla znaków symbolizujących określoną organizację państwową, co powoduje, że również ich odczucia muszą być uwzględniane podczas analizy zdarzeń.
Przypomnieć wypada również, że znieważenie jest w zasadzie zachowaniem intencjonalnym, jednakże doktryna i orzecznictwo dopuszcza również możliwość popełnienia tego przestępstwa z zamiarem ewentualnym (por. J. Raglewski (w:) A. Zoll (red.), Komentarz 2, s. 835). Zamiar ewentualny zachodzi w sytuacji, gdy sprawca godzi się z tym, iż jego zachowanie może naruszyć godność. Sprawca musi mieć świadomość co najmniej możliwości tego, że podejmowane przez niego działanie ma charakter poniżający godność drugiej osoby. Nadto, musi tego chcieć (zamiar bezpośredni – dolus directus) bądź też godzić się na to (zamiar wynikowy – dolus eventualis).
Pomimo wykazanej złożoności zagadnienia będącego przedmiotem zawiadomienia o przestępstwie, organy ścigania nie podjęły żadnej czynności zmierzającej do racjonalnego ustalenia zamiaru działania sprawców opisanych działań. Nie doprowadzono również do określenia faktycznej motywacji kwestionowanych przedsięwzięć zaś aktywność Prokuratury w tych kwestiach ograniczyła się wyłącznie do analizy zawiadomienia oraz stosunkowo ubogiego orzecznictwa dot. art. 137 § 1 kk. Nie wzięto także pod uwagę (być może niewygodnej ale prawdziwej okoliczności), że symbol gwiazdy Dawida nie we wszystkich Polakach wywołuje euforię zachwytu i jest odczytywany przez niektóre środowiska jako znak zupełnie obcy kulturowo oraz mentalnie, którego obecność na godle narodowym jest wyrazem jego profanacji.
Mając na uwadze powyższe zaniedbania procesowe ze strony organu i instancji oraz uznając jego dywagacje merytoryczne za co najmniej przedwczesne, wobec istnienia uzasadnionego podejrzenia naruszeń prawa, za konieczne uznano wniesienie niniejszego środka odwoławczego. Uważamy bowiem, że nie można pozwolić aby ponadczasowe dobro narodowe, które obowiązani jesteśmy chronić w sposób szczególny podlegało traktowaniu przynależnemu zwykłym, anonimowym przedmiotom, codziennego użytku.
Zbyt dużo ofiar i cierpień poniesiono bowiem, aby godło naszego państwa mogło nim pozostać.
W związku z powyższym w podsumowaniu nie sposób nie zadać kilku elementarnych pytań. Czy polskie organy ścigania znają polskie prawo ? Jeśli nie, to dlaczego te osoby zatrudnia się w organach ścigania bez fachowego przygotowania ? Natomiast jeśli znają, to dlaczego nie respektują i nie stosują jurysdykcji polskiego prawa ? Jeśli organy te nie uznają jurysdykcji polskiego prawa w Polsce, to jaką jurysdykcję prawa uznają za obowiązującą ich i dlaczego ?
Prezes Zarządu
Witold Listowski
[…] https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/04/profanacja-godla-polski-fragmentem-gwiazdy-dawida/ […]