CWANY WNIOSEK PREZYDENTA DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
Dr. Wiesław Rewerski
Prezydent skierował do TK wniosek ws. zmian w OFE
http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/odeslane-do-tk/art,12,prezydent-skierowal-do-tk-wniosek-ws-zmian-w-ofe.html
Prezydent Bronisław Komorowski skierował ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
W piątek Prezydent RP wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o następcze zbadanie konstytucyjności ustawy z 6 grudnia 2013 r., która umożliwiła przeniesienie dziś części aktywów OFE do ZUS. A ściśle rzecz ujmując – wystąpił o zbadanie konstytucyjności:
1. zakazu inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa,
2. nakazu inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje w powiązaniu m.in. z usunięciem przepisów gwarantujących ubezpieczonym w OFE minimalną stopę zwrotu z inwestycji,
3. zakazu reklamy OFE i kary za jej naruszenie.
Prezydent zaskarżył te regulacje ze względu na wątpliwości co do ich zgodności z:
1. konstytucyjną zasadą zaufania do państwa i stanowionego prawa,
2. konstytucyjną zasadą swobody prowadzenia działalności gospodarczej,
3. konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku,
4. konstytucyjną zasadą wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
A zatem prezydencki wniosek dotyczy sprawa ważnych, ale jednak marginesowych. Nie dotyka on kwestii kluczowej. Prezydent najwyraźniej nie uważa, że przeniesienie do ZUS składników majątku ubezpieczonych jest niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony własności prywatnej, praw majątkowych i prawa do dziedziczenia. Zasygnalizował jedynie Trybunałowi istnienie wśród prawników rozbieżności poglądów co do statusu składek odprowadzanych do OFE oraz nagromadzonych w nich aktywów, ale nie wystąpił o rozstrzygnięcie tej rozbieżności. A zatem Trybunał Konstytucyjny na wniosek Prezydenta tą sprawą się NIE ZAJMIE. I to jest istota tego cwanego wniosku. Prezydent nie wziął jednak pod uwagę, że wśród manipulowanych obywateli są i tacy, którzy zdołają przebić się do Trybunału Konstytucyjnego z własną skargą na kluczowe uregulowania tej haniebnej dla państwa ustawy. Umożliwia to istnienie instytucji SKARGI KONSTYTUCYJNEJ, z której możemy skorzystać my, rolowani ubezpieczeni. I powinniśmy skorzystać!
O tym, że moja krytyka wniosku prezydenckiego jest zasadna, świadczy treść artykułu 66 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym: “Trybunał orzekając jest związany granicami wniosku, pytania prawnego lub skargi.” A zatem dopóki kwestia własności składek przekazanych do OFE nie stanie się przedmiotem wniosku, pytania prawnego lub skargi konstytucyjnej, dopóty Trybunał nie zajmie się rozstrzyganiem tej kwestii
Wiesław Rewerski
Wypowiedz się
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.