Stowarzyszenie Klub Inteligencji Polskiej
Warszawa.
Przesyłam w załączeniu “List otwarty” wystosowany do władz RP przez oficerów MW w służbie nieczynnej, w sprawie likwidacji Dowództwa MW w Gdyni i utworzenia Inspektoratu MW w Warszawie, w ramach Generalnego Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych, z prośbą o umieszczenie na stronie i nagłośnienie poprzez dyskusję całej tej kuriozalnej sprawy. To kolejny krok na drodze niszczenia potencjału obronnego Polski.
pozdrawiam serdecznie
A M
kontradmirał w st. spocz.
. Szanowny Pan
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
My niżej podpisani przesyłamy na ręce Pana Prezydenta list, kierując się troską o stabilny
i bezpieczny rozwój naszej Ojczyzny, zapewniany przez rozwój gospodarki morskiej Państwa
i chroniony dobrze kierowanymi siłami Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.
List otwarty emerytowanych admirałów do naczelnych
organów Rzeczypospolitej Polskiej i Sił Zbrojnych
Wprowadzone 01.01.2014r. gruntowne zmiany w systemie dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej w znacznym stopniu dotyczyły „usprawnienia” funkcjonowania Marynarki Wojennej, które wyrażone zostały w dwóch podstawowych zamierzeniach, a mianowicie: – likwidacji dotychczasowego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni; – powołania Inspektoratu Marynarki Wojennej (w składzie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych) w Warszawie.
Zweryfikowane przez życie, wieloletnie doświadczenia w funkcjonowaniu Marynarki Wojennej pozwalają nam zająć sceptyczne stanowisko dotyczące obu powyższych przedsięwzięć. Nie racjonalizują one wewnętrznej struktury Marynarki Wojennej, lecz ją komplikują, nie poprawiają jej codziennego funkcjonowania a wręcz odwrotnie – oddalają podległe jednostki MW od decydenta i wreszcie doprowadzają do sytuacji wymuszającej odejście znacznej liczby doświadczonej kadry zawodowej do rezerwy.
Mając na uwadze dobro służby postulujemy, aby utworzony Inspektorat Marynarki Wojennej pozostawiono w Gdyni, co nie naruszy jednolitości przyjętego rozwiązania nowego systemu dowodzenia, gdyż Inspektorat Wsparcia SZ pozostał w Bydgoszczy i nie został przeniesiony do Warszawy
Postulujemy także o włączenie oficera w stopniu admirała (flag oficer wg nomenklatury NATO) do ścisłego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Należy oczekiwać, iż proponowana dyslokacja Inspektoratu Marynarki Wojennej w Gdyni nie przysporzy nowych kosztów finansowych a wręcz odwrotnie, pozwoli: racjonalnie wykorzystać dotychczasową infrastrukturę telekomunikacyjną, łączności i lokalową; zminimalizować konieczność przejazdów znacznej liczby kadry na tygodniowe i miesięczne odprawy na trasie Gdynia – Warszawa; zachować w znacznym stopniu doświadczoną kadrę zawodową i stworzyć szansę stabilizacji życiowej wielu rodzinom marynarskim; umożliwić bezpośredni kontakt Inspektora MW i Szefa Szkolenia Morskiego z dowódcami zespołów okrętów i jednostek brzegowych dyslokowanych wzdłuż polskiego wybrzeża.
Przedstawione powyżej korzyści ekonomiczne, personalne i organizacyjne przeniesienia Inspektoratu Marynarki Wojennej do Gdyni w pełni uzasadniają nasze stanowisko
Niniejszy list podpisało 25 emerytowanych admirałów: M. Brągoszewski, J. Czajkowski,
R. Krzyżelewski, R. Łukasik, J. Patz, M. Prudzienica, H. Sołkiewicz, M. Toczek, M. Węglewski,
Z. Badeński, K. Głowacki, Z. Kitowski, A. Komorowski, J. Lenda, S. Lisak, A. Mazurek,
M. Michalski, H. Pietraszkiewicz, Z. Popek, Cz. Rolik, A. Rosiński, Z. Smolarek, S. Tandecki,
Cz. Wawrzyniak, K. Wiśniowski
Gdynia, 17 stycznia 2014 r.
.List otrzymują:
1. Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych
2.Prezes Rady Ministrów
3.Minister Obrony Narodowej
4.Szef Sztabu Generalnego WP
5.Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej
6.Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej
Wypowiedz się
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.