„Wielka Księga Patriotów Polskich”
Takiej publikacji w dziejach polskiej książki jeszcze nigdy nie było! Już sam pomysł Białego Kruka imponuje rozmachem: ukazać sylwetki największych Polaków na przestrzeni ponad tysiąca lat, od czasów Chrztu Polski w 966 r. aż do trudnych chwil Ojczyzny w połowie 2013 r. Ukazać Polaków, którzy szczególnie zasłużyli się dla kraju, tych, którzy mogą i powinni być wzorem dla współczesnych oraz przyszłych pokoleń. Ta Księga – wydana staraniem wydawnictwa Biały Kruk na najwyższym poziomie edytorskim, ze złotymi tłoczeniami – to także wyraz szacunku i hołdu wobec polskich patriotów.
Bogato ilustrowana (350 ilustracji) monumentalna Księga prezentuje aż 500 postaci ujętych w 430 biogramach, napisanych żywo i porywająco w formie literackiej, a nie suchej, encyklopedycznej przez szacowne grono aż 51 autorów! Autorzy ci reprezentują różnorodne środowiska naukowe i kulturalne z całej Polski. Redaktorami całości są prof. Andrzej Nowak (UJ), prof. Krzysztof Ożóg (UJ) oraz prezes Leszek Sosnowski (Biały Kruk), pomysłodawca tego wydawniczego przedsięwzięcia. „Wielka Księga Patriotów Polskich” ukazała się pod Patronatem Honorowym NSZZ „Solidarność”.
Ta licząca 536 stron publikacja w formacie albumowym (21×28 cm) podzielona została na trzy okresy – średniowiecze, wieki XVI-XIX oraz wiek XX i początek obecnego stulecia. To dzieje naszej Ojczyzny pisane żywotami jej najdzielniejszych, najzdolniejszych i najofiarniejszych synów oraz córek. Autorem poruszającego swą wymową i zaangażowaniem wstępu jest prof. Andrzej Nowak.
„Wielka Księga Patriotów Polskich” Białego Kruka w niezwykle atrakcyjny sposób pokazuje, że patriotyzm ma wiele twarzy, jest barwny, różnorodny, pociągający. W gronie najbardziej zasłużonych patriotów są nie tylko ci, którzy przelali krew za Ojczyznę, żołnierze, wodzowie, ale także naukowcy, krzewiciele polskiej kultury, ekonomiści, sportowcy, podróżnicy, duchowni, artyści, pedagodzy etc. Pośród nich znaleźli się też patrioci niesłusznie zapomniani. Aktywność we wszystkich dziedzinach życia narodowego pokazuje, że budować silną i dumną ze swych korzeni Polskę można w czasach pokoju w wielu różnorodnych dziedzinach życia – w trakcie walki ekonomicznej, igrzysk olimpijskich, pracy z młodzieżą, w laboratoriach naukowych, na deskach scenicznych, w pracy poselskiej, pracowniach artystycznych, na plebaniach i w pałacach biskupich.
Najnowsze komentarze