Marynarka wojenna w suchym doku
Marzena Muszyńska
Jeśli w życie wejdzie reforma systemu dowodzenia wojskiem, dowództwo Marynarki Wojennej zostanie przeniesione z Gdyni do Warszawy. Polska będzie wówczas jedynym nadbałtyckim państwem, w którym siedziba Marynarki nie znajduje się na wybrzeżu.
W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej, który ma zmienić system dowodzenia armią. Nowe prawo likwiduje dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Opozycja uważa, że takie przekształcenia są sprzeczne z konstytucją.
Jeśli posłowie uchwalą ustawę, w miejsce Dowództwa Marynarki Wojennej powstanie Inspektorat Marynarki Wojennej, który będzie częścią Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dziś dowództwo tej formacji mieści się w Gdyni, po reformie ma zostać przeniesione do Warszawy.
Nie chodzi tu tylko o przeniesienie instytucji z jednego miasta do drugiego. Zmiana ta wzbudza zaniepokojenie marynarzy, którzy boją się masowych zwolnień. Nie dla wszystkich bowiem znajdzie się miejsce w nowej strukturze. Z publicznych wypowiedzi gen. Mieczysława Różańskiego, pełnomocnika MON ds. reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, wynika, że zaledwie około 60 oficerów i żołnierzy Dowództwa Marynarki Wojennej znajdzie pracę w Dowództwie Generalnym, w tym w Inspektoracie MW. Co z pozostałymi? Podczas wizyty w Gdyni gen. Różański zapewniał, że ich „potencjał zostanie wykorzystany”. Nie zdradził jednak – jak i gdzie? Jak dalece można wierzyć takim obietnicom?
W grudniu 2012 r. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak pytany o losy dowództw Wojsk Specjalnych w Krakowie i Marynarki Wojennej w Gdyni- zapewniał, że nie przewiduje przenosin. Jak mówił, nie chce skupiać się na przeprowadzkach, lecz na tym, aby nowe struktury dobrze działały.
Protest SLD
Planom przeniesienia siedziby Marynarki do Warszawy sprzeciwia się SLD. – To jeden z nąj- bardziej nierozsądnych i skandalicznych projektów, jakie były prezentowane w czasie polskiej transformacji – mówi szef Sojuszu, Leszek Miller. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony, Stanisław Wziątek dodaje, że jest to również zaprzepaszczenie doświadczeń związanych z systemem dowodzenia. – To operacja na żywym organizmie, bo taki system dowodzenia nie został przećwiczony nigdzie w Europie ani na świecie – przestrzega Wziątek.
Leszek Miller, który jest posłem z Gdyni, zaapelował do prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz samorządów nadmorskich gmin o włączenie się do protestu przeciw próbom przeniesienia dowództwa Marynarki Wojennej do stolicy. Posłowie SLD zgadzają się, że system dowodzenia trzeba doskonalić, ale należy to robić w sposób ewolucyjny, mniej dotkliwy dla Sił Zbrojnych.
Posłowie na okręcie
21 maja do Gdyni wybrali się na wyjazdowe posiedzenie posłowie sejmowej komisji obrony narodowej. Dyskutowali gównie na temat unowocześnienia polskiej floty (średnia jej wieku to około 30 lat, do 2016 roku większość okrętów będzie trzeba wycofać z użytku) – w ciągu najbliższych 20 lat na modernizację floty ma zostać wydanych kilkanaście miliardów złotych.
Rozmawialiśmy także o skutkach wejścia w życie ustawy o zmianie systemu dowodzenia sił zbrojnych, w tym o przeniesieniu dowództwa Marynarki z Gdyni do Warszawy – mówi poseł Stanisław Wziątek. Podkreśla, że decyzja ta oddala przełożonych od żołnierzy. Dlatego zaproponował, aby w sprawie pozostawienia dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni komisja obrony podjęła dezyderat i zwróciła się z nim do ministra obrony narodowej oraz premiera. Przewodniczący komisji poseł PO Stefan Niesiołowski zapowiedział omówienie tej propozycji na prezydium komisji. – Nie wiadomo, czy komisja przyjmie potem taki dezyderat, czy też odbędzie się łamanie kołem posłów koalicji rządzącej, aby go odrzucić. Słyszałem wiele wypowiedzi posłów ’platformy wyrażających zrozumienie dla takiego dezyderatu, podsumowuje poseł Wziątek.
Na temat miejsca Marynarki Wojennej w nowej strukturze dowodzenia posłowie mają dyskutować podczas jednej z najbliższych sejmowych komisji obrony.
MM. Dziennik- Trybuna.
Wypowiedz się
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.